Aküyü çalan da, satın alan da yargılanacak

banner37

Önceden çalıştığı işyerine 10 kez girerek 34 akü çalan Bilal Balcı ile çalıntı aküleri alıp, satan Mehmet Şahin ve Metin Parıldar teminatla serbest bırakıldı

banner87
Aküyü çalan da, satın alan da yargılanacak
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Önceden çalıştığı işyerine 10 farklı tarihte girerek, 35 adet aküyü çaldığı gerekçesiyle tutuklanan zanlı Bilal Balcı ile çalıntı olduğunu bildikleri aküleri alıp satarak kazanç elde ettikleri öne sürülen Mehmet Şahin ve Metin Parıldar, ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Zanlı Bilal Balcı “Sirkat”, aküleri satın alan Mehmet Şahin ve Metin Parıldar ise “Sahtekarlıkla para temini” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Mehmet Kanteper’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kanteper, 23 Eylül’de saat 05.00’te Haspolat Sanayi Bölgesi’nde sakin Bilal Balcı’nın önceden çalıştığı Üzeyir Altuntaş’a ait Atağ Akü Sanayi isimli işyerine toplam 10 kez girip, 35 adet muhtelif marka ve güçteki aküleri aynı şekilde sirkat ettiğini belirtti.

Kanteper, zanlının aküleri kiraladığı kiralık araca yükleyip, Haspolat’ta sakin Mehmet Şahin ve Metin Parıldar’a sattığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Kanteper, olayla ilgili kiralık araç ve Bilal Balcı’nın söz konusu akülerin satışından elde ettiği ve tasarrufunda tespit edilen bin 100 TL nakit paranın emare alındığını yineledi.

Çalıntı aküleri satan, zanlı Mehmet Şahin’in 865 TL, zanlı Metin Parıldar’ın ise 4 bin 188 TL’yi sahtekarlıkla temin ettiğini söyledi.

Tahkikatın tamamlandığını belirten Kanteper, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlı Bilal Balcı’nın yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, bir kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Yargıç İnan, diğer iki zanlının ise, yurtdışına çıkışını yasaklayarak, birer kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96