Alkış ve sloganlarla karşılandılar

banner37

Sahte vekaletname ile bazı taşınmaz malların devredilmesi soruşturmasında, ‘görevlerini ihlal ettikleri’ suçlamasıyla tutuklanan Girne Tapu Dairesi çalışanlarından Özlem Akdağ, olayla bağı olmadığı için mahkemeye çıkarılmadan, Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu ise ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı

Alkış ve sloganlarla karşılandılar
banner90
banner8

İŞ ARKADAŞLARI YİNE YALNIZ BIRAKMADI… Şu ana kadar, sahte vekaletnameyle yaklaşık 600 bin sterlin değerindeki 6 dairenin devrini onayladıkları tespitinde bulunan polis, ‘soruşturmaya etki edemeyecekleri’ kanaatiyle Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu’nu dün teminat duruşmasına çıkardı. Daha önceki celsede olduğu gibi dün de Dayı ve Vaizoğlu’nu ailelerinin yanı sıra çalışma arkadaşları yalnız bırakmadı. Tutuklandıktan sonra suçsuz olduğu anlaşılarak serbest bırakılan Özlem Akdağ da dün mahkemeye giderek arkadaşlarına destek verdi.

SLOGANLAR ATILDI… Sahte evrakla üzerine mal geçirme suçuna iştirak ettikleri öne sürülen Girne Tapu Dairesi çalışanları Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu, mahkemeye getirildiği sırada toplanan kalabalık, onları sloganlar ve alkışlarla karşıladı; “Başınızı dik tutun, siz suçsuzsunuz”, “Adalet yerini bulacak”, “Sizinleyiz” gibi sloganlar attı. Polis, olası bir taşkınlığın yaşanmaması için mahkeme salonu ve avlusunda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ahmet KARAGÖZLÜ

İşadamı Mehmet Eminoğlu ve tasdik memuru Serdar Özbekoğlu’nun sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz malların Eminoğlu’na ait şirkete devredilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Girne Tapu Dairesi’nin üç çalışanından ikisi olan Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu dün yeniden mahkemeye çıkarılarak aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı. Özlem Akdağ ise, polisin yürüttüğü soruşturma sırasında suçla bağlantısının olmadığının anlaşılması üzerine, mahkemeye çıkarılmadan şartsız salıverildi.

Girne Tapu Dairesi çalışanlarının tutuklanmasına tepki gösteren iş arkadaşları ve aile yakınları da sabahın erken saatlerinde mahkeme avlusunda toplandı, Dayı ve Vaizoğlu’na destek belirtti.

Girne Polis Müdürlüğü ekipleri de olası bir gerginliğe karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan geçtiğimiz cuma günü mahkemeye çıkarılan, ancak suçla bağlantısının olmadığının tespit edilmesi üzerine serbest bırakılan Özlem Akdağ da arkadaşlarına destek olmak için mahkemeye gitti.

Özlem Akdağ, mahkeme önünde basın mensuplarına hitaben, “Benim suçsuzluğum anlaşıldığı gibi arkadaşlarımın da suçsuzluğu anlaşılacak” dedi.

Türkan Dayı ve Vedia Vaizoğlu’nun teminat duruşması için mahkemeye götürüldüğü sırada avluda toplanan kalabalık, alkışlar eşliğinde “Başınızı dik tutun, siz suçsuzsunuz”, “Adalet yerini bulacak”, “Sizinleyiz” gibi sloganlar attı.

Girne Tapu Dairesi çalışanlarına Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) da destek belirtti.

KIBRIS’a konuşan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı İzzet Türkmen ise sendika olarak adaletin yerini bulduğunu düşündüklerini belirterek, “Bu arkadaşlarımız yaşanan olayda tamamen suçsuzdur” yorumunda bulundu.

“600 bin sterlinlik tapu devri gerçekleştirdiler”

Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Halil Drangoz’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Drangoz, zanlıların Mehmet Eminoğlu tarafından sahtelenen 5 vekâletnameye işlem yaptığının tespit edildiğini belirterek, Girne Tapu Dairesi’ne sunulan 5 sahte vekâletnamede de Hasan Bilgiç’in isminin yazdığını söyledi.

Zanlıların söz konusu evrakları işleme koyarak yaklaşık 600 bin sterlin değerindeki toplam 6 dairenin tapu devrini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Drangoz, tahkikatın ilk başta evrak sahteleme ve tedavüle sürme suçu olarak başladığını, ancak elde edilen şahadetler ışığında “Görevi ihmal etmek” suçu ile ilgili olarak da tespitlerinin olduğunu belirtti.

Zanlıların 3 günlük tutukluluk süresi içerisinde meseleyle ilgili olarak 11 adet ifadenin alındığını dile getiren Drangoz, zanlı Vedia Vaizoğlu’nun 4 adet, zanlı Türkan Dayı’nın ise 1 adet sahte vekaletnameye onay verdiğini anlattı.

Teminatla serbest bırakıldılar

Meseleyle ilgili olarak yürütülen soruşturmada zanlıların el yazıları ile imza metinlerinin alındığını, zanlıların adlarına herhangi bir mal geçip geçmediğinin araştırıldığını ve telefon dökümleri ile banka hesaplarının incelendiğini ifade eden Drangoz, bu hususta zanlılar aleyhinde herhangi bir şey tespit edilmediğini söyledi.

Drangoz, zanlıların tahkikata etki edebilecekleri kısmın tamamlandığını belirterek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ise, zanlıların yurtdışına çıkışlarının yasaklanıp tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına ve KKTC vatandaşı 2’şer kişinin imza edeceği 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması karşılığında ileride yargılanacakları tarihe dek serbest kalmalarına emir verdi.

Türkmen: Arkadaşlarımız tamamen suçsuz

Öte yandan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı İzzet Türkmen ise mahkeme çıkışında KIBRIS Gazetesi muhabirine konuştu.

Türkmen, sendika olarak adaletin yerini bulduğunu düşündüklerini belirterek, “Bu arkadaşlarımız yaşanan olayda tamamen suçsuzdur” dedi.

HAKSEN olarak bir daha aynı olayların yaşanmaması için sistem kavgası vereceklerini belirten Türkmen, “Bir daha hiçbir memurumuzun bir noterin imzaladığı ve tasdik ettiği bir evrak için acı çekmesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İzzet Türkmen, söz konusu durumla ilgili en yakın zamanda İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’la bir araya geleceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75