ALPET pompacısına 15 bin TL’lik teminat

banner37

Altınbaş Holding bünyesindeki ALPET’in, vana kısarak Atlas Jet uçaklarına eksik yakıt vermesiyle ilgili aranan zanlılardan Mehmet Çağatay da dün mahkemeye çıkarılarak teminata bağlandı

ALPET pompacısına 15 bin TL’lik teminat
banner90
banner8

VAKKAS ALTINBAŞ VE 7 ÇALIŞANI 12 OCAK’TA MAHKEMEYE ÇIKMIŞTI… Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve ALPET Ltd., direktörlerinden Vakkas Altınbaş ve Altınbaş Petrol Ltd’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Fatih Toprak ile 6 pompacı zanlı, 2011 ile 2014 yılları arasında Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren Atlas Jet isimli işyerine ait uçaklara “563 bin 712 litre” eksik yakıt koyup, sahtekarlıkla “448 bin 631 ABD Doları” temin ettikleri gerekçesiyle 13 Ocak’ta mahkemeye çıkarılmış ve teminatla serbest bırakılmıştı.

GERİYE SADECE SOFU ALTINBAŞ KALDI… Vakkas Altınbaş ve 7 çalışanın 13 Ocak’ta teminata bağlandığı duruşmada, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sofu Altınbaş ve ALPET Ltd., eski çalışanlarından Mehmet Çağatay’ın da meselede zanlı oldukları belirtilmiş ve iki zanlının yurt dışında oldukları için teminata çıkarılamadıkları söylenmişti. Yurt dışından dönen Mehmet Çağatay’ın da dün mahkemeye çıkarılarak diğer şartların yanında 15 bin TL nakdi teminata bağlanmasının ardından, geriye teminata bağlanmayan tek isim olarak Sofu Altınbaş kalmış oldu.

KIBRIS Özel

Altınbaş Holding bünyesinde faaliyet gösteren ALPET Ltd.’nin, 2011-2014 yılları arasında vana kısarak Atlas Jet uçaklarına eksik yakıt vermesiyle ilgili aranan zanlılardan Mehmet Çağatay, ülkeye döndü ve dün aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak teminata bağlandı.

Mehmet Çağatay’ın da dün teminata bağlanmasıyla, meselede zanlı olarak adı geçen ve halen yurt dışında olduğu için teminata bağlanamayan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sofu Altınbaş kaldı.

Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve ALPET Ltd., direktörlerinden Vakkas Altınbaş ve Altınbaş Petrol Ltd’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Fatih Toprak ile 6 pompacı zanlı, 2011 ile 2014 yılları arasında Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren Atlas Jet isimli işyerine ait uçaklara “563 bin 712 litre” eksik yakıt koyup, sahtekarlıkla “448 bin 631 ABD Doları” temin ettikleri gerekçesiyle 13 Ocak’ta mahkemeye çıkarılmış ve teminata bağlanmıştı.

2014 yılında Mali Şube tarafından da soruşturulan olayla ilgili sahtekarlıkla temin edilen ve yakıtın miktarı ile değerini tespit edecek bir uzman olmadığı gerekçesiyle mesele Savcılık tarafından ileri götürülmemişti.

Türkiye’den KKTC’ye gelen uzmanın, yeni tespitlere ulaştığı ve Atlas Jet’e ait uçaklara “563 bin 712 litre” eksik yakıt konulup, sahtekarlıkla “448 bin 631 ABD Doları” temin edildiğinin tespit edildiği ileri sürülüyor.

“Uçaklara eksik yakıt kondu”

Yurt dışından dönen Mehmet Çağatay isimli zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.

Davada avukatlar Tahir Seroydaş adına avukat Aydın Hocanın hazır bulundu.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Öjen Açıkada, 13 Ocak 2020 tarihinde teminata bağlanan Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır, Tahir Aksulu ile birlikte zanlı Mehmet Çağatay’ın; 2011-2014 yılları arasında Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren Atlas Jet isimli işyerine ait uçaklara, ALPET isimli işyerinde yakıt ikmal görevlisi olarak çalıştıkları zamanda, ALPET Ltd.’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Fatih Toprak’ın, Vakkas Altınbaş ve yurtdışında bulunan Sofu Altınbaş’tan aldığı direktif ile ALPET’e ait Jet A-1 yakıtı taşıyan yakıt ikmal aracının pompasındaki vanalar ile oynayarak, teknisyenler tarafından hesaplanıp, uçaklara verilmesi gereken Jet A-1 yakıtını verilecek olan miktardan az vererek, (563 bin 712 litre) sahtekarlıkla 448 bin 631 ABD Doları para temin edilmesini sağladıklarını söyledi.

Polis memuru Öjen Açıkada, zanlı Mehmet Çağatay’ın tatilden döndüğünü ve tahkikatın tamamlandığını belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer,  zanlının davaları görüşülünceye değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması, 15 bin TL nakdi teminat yatırmasına emir verdi.

Vakkas Altınbaş ve çalışanları teminata bağlanmıştı

İş insanı Vakkas Altınbaş, 7 çalışanıyla birlikte 13 Ocak’ta Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından ileride yargılanmak üzere ağır teminat şartlarına bağlanmıştı.

Yargıç Temay Sağer, tüm zanlıların davaları görüşülünceye değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, haftada birer gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları, zanlılar Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır, Tahir Aksulu’nun 15’er bin TL nakdi teminat yatırmalarına emir vermişti.

Yargıç Sağer, zanlı Mehmet Fatih Toprak’ın rolü dikkate alınarak 100 bin TL nakdi teminat, zanlı Vakkas Altınbaş’ın 200 bin TL nakdi teminat yatırması, Toprak için KKTC vatandaşı bir kefilin 450 bin TL, zanlı Vakkas Altınbaş için KKTC vatandaşı bir kefilin 300 bin TL kefalet senedi imzalaması, ayrıca Altınbaş’ın 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75