Altınbaşlar, Atlas Jet’i dolandırmakla suçlanıyor

banner37

Altınbaşlar, Atlas Jet’i dolandırmakla suçlanıyor
banner90
banner8

ZANLILAR ARASINDA SOFU ALTINBAŞ DA VAR… Vakkas Altınbaş, çalışanları Mehmet Fatih Toprak, Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır ve Tahir Aksulu “Sahtekarlıkla mal ve para temini” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı. Zanlılar arasında adı geçen holdingin yönetim kurulu başkanı Sofu Altınbaş ve eski çalışanlardan Mehmet Çağatay ise yurt dışında oldukları için dün mahkemeye çıkmadı.
 

“ATLAS JET KAYBETMEYİ İÇİNE SİNDİREMEDİ”… 200 bin TL nakdi, 300 bin TL şahsi teminata bağlanarak serbest kalan Vakkas Altınbaş duruşma sonrasında kısa bir açıklama yaparak, “Atlas Jet’le aramıza alacak - verecek davası söz konusuydu. Atlas Jet’e yakıt sağlıyorduk. Atlas Jet sıkıntıya girince bizim paramızı ödemedi. Bu şikayeti 5 yıl önce yapmıştı. Türkiye’de de dava açtı. Davayı kazandık. 450 bin ABD doları aldık ve hesabımıza koyduk. Dava yeniden canlandırıldı. Atlas Jet kaybetmeyi içine sindiremedi. Konu Atlas Jet’in mali sıkıntıda olmasıdır” ifadelerini kullandı.  
 

KIBRIS Özel

Kısa süre önce, Girne’de bir emlak alış-verişi meselesi yüzünden tutuklanan ve teminatla serbest bırakılan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vakkas Altınbaş’ın adı bu kez de, holding bünyesinde faaliyet gösteren Alpet Ltd.’de, yakıt sağladığı Atlas Jet’in uçaklarına, eksik yakıt vererek sahtekarlıkla para temin edilmesi olayına karıştı.

Vakkas Altınbaş, 7 çalışanıyla birlikte dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından ileride yargılanmak üzere ağır teminat şartlarına bağlanırken, aynı meselede zanlı olarak adı geçen Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sofu Altınbaş ve şirketin eski çalışanlarından Mehmet Çağatay ise yurt dışında oldukları için dün mahkemeye çıkmadı.

Mahkeme çıkışında basının karşısına geçerek kısa bir açıklama yapan Vakkas Altınbaş, “Atlas Jet’in Türkiye’deki davayı kaybetmeyi içinde sindiremediği ve şu anda mali sıkıntıda olması nedeniyle davayı canlandırdığını” söyledi.

Miktar yüklü

İş insanı Vakkas Altınbaş ve Altınbaş Petrol LTD’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Fatih Toprak ile 6 pompacı zanlı, 2011 ile 2014 yılları arasında Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren Atlas Jet isimli işyerine ait uçaklara “563 bin 712 litre” eksik yakıt koyup, sahtekarlıkla “448 bin 631 ABD doları” temin ettikleri gerekçesiyle dün mahkemeye çıkarıldı.
   2014 yılında Mali Şube tarafından da soruşturulan olayla ilgili sahtekarlıkla temin edilen ve yakıtın miktarı ile değerini tespit edecek bir uzman olmadığı gerekçesiyle mesele Savcılık tarafından ileri götürülmemişti.
   Türkiye’den KKTC’ye gelen uzmanın, yeni tespitlere ulaştığı ve Atlas Jet’e ait uçaklara “563 bin 712 litre” eksik yakıt konulup, sahtekarlıkla “448 bin 631 ABD doları” temin edildiğinin tespit edildiği ileri sürülüyor.
   Vakkas Altınbaş, Mehmet Fatih Toprak ve şirkette pompacı olarak çalışan zanlılar Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır, Tahir Aksulu “Sahtekarlıkla mal ve para temini” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.
  
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.
   Davada avukatlar Tahir Seroydaş ve Hüseyin Malyalı hazır bulundu.

 

‘Uçaklara eksik yakıt kondu’ iddiası…
 

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Öjen Açıkada, Zanlı 1 Hilmi Bozdoğan, zanlı 2 Bayram Öğmen, zanlı 3 Mustafa Lord, zanlı 4 Recep Talay, Zanlı 5 Hüseyin Çakır, Zanlı 6 Tahir Aksulu ve KKTC haricinde olan Mehmet Çağatay’ın; 2011-2014 yılları arasında Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren Atlas Jet isimli işyerine ait uçaklara Petrol (ALPET) isimli işyerinde yakıt ikmal görevlisi olarak çalıştıkları zamanda, Altınbaş Petrol LTD’de Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olan Zanlı 7 Mehmet Fatih Toprak’ın zanlı 8 Vakkas Altınbaş ve yurtdışında bulunan Sofu Altınbaş’tan aldığı direktif ile Alpet’e ait Jet A-1 yakıtı taşıyan yakıt ikmal aracının pompasındaki vanalar ile oynayarak, teknisyenler tarafından hesaplanıp, uçaklara verilmesi gereken Jet A-1 yakıtını verilecek olan miktardan az vererek, Atlas Jet’in uçaklarına eksik yakıt verip, haksız kazanç almasını sağlayarak, sahtekarlıkla para temin edildiğini ileri sürdü. 

banner134
   Polis memuru Öjen Açıkada, tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.
 

“Şikayetçi, Türkiye’de açtığı davayı kaybetti”
 

Tüm sanıklar adına davada hazır bulunduğunu beyan eden avukat Tahir Seroydaş, 2015 yılında aynı konuyla ilgili Mali Şube tarafından bir tahkikat yapıldığını ancak dönemin Polis Genel Müdürü Pervin Gürler’in 8 Temmuz 2015 tarihli bir yazıyla konu yakıt ikmallerinin geçmiş tarihlerde olduğu, herhangi bir suç tespit edilemediğini ve meselenin hukuki ihtilaf konusu olup, hukuk davası açılabileceği yönünde görüş belirttiğini anımsattı.
   Seroydaş, olayla ilgili yeni bir olgu olduğunun iddia edildiğini ancak şikayetçinin Türkiye’de dava açıp, davayı kaybettiğini söyledi.
   Davanın Altınbaş lehine sonuçlandığını ve şikayetçinin Altınbaş’a tazminat ödediğini belirten Seroydaş,  Başsavcılıkla görüştüklerini ve ellerindeki bilgileri başsavcılıkla paylaşacaklarını kaydetti.
   Seroydaş, bu nedenlerle teminat talebine itiraz etmediğini beyan etti.

Mahkeme ciddi teminat şartları belirledi
 

Yargıç Temay Sağer, tüm zanlıların davaları görüşülünceye değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, haftada birer gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları, zanlılar Hilmi Bozdoğan, Bayram Öğmen, Mustafa Lord, Recep Talay, Hüseyin Çakır, Tahir Aksulu’nun 15’er bin TL nakdi teminat yatırmalarına emir verdi.
   Yargıç Sağer, zanlı Mehmet Fatih Toprak’ın rolü dikkate alınarak 100 bin TL nakdi teminat, zanlı Vakkas Altınbaş’ın 200 bin TL nakdi teminat yatırması, Toprak için KKTC vatandaşı bir kefilin 450 bin TL, zanlı Vakkas Altınbaş için KKTC vatandaşı bir kefilin 300 bin TL kefalet senedi imzalaması, ayrıca Altınbaş’ın 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

 

Altınbaş kısa bir açıklama yaptı
 

Mahkemede basına kısa bir açıklama yapan iş insanı Vakkas Altınbaş, “Atlas Jet’le aramıza alacak - verecek davası söz konusuydu. Atlas Jet’e yakıt sağlıyorduk. Atlas  Jet sıkıntıya girince bizim paramızı ödemedi. Bu şikayeti 5 yıl önce yapmıştı. Türkiye’de de dava açtı. Davayı kazandık. 450 bin ABD doları aldık ve hesabımıza koyduk. Dava yeniden canlandırıldı. Atlas Jet kaybetmeyi içine sindiremedi. Konu Atlas Jet’in mali sıkıntıda olmasıdır” ifadelerini kullandı.   
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75