Altınlar halen kayıp!

banner37

Lefkoşa’da, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı

Altınlar halen kayıp!
banner87

Ahmet VAMIK
   Lefkoşa’da 29 Kasım günü, tasarruflarındaki çalıntı ziynet eşyalarını bir kuyumcuya satmaya çalıştıkları esnada, ihbar üzerine tutuklanan Devrim Akar ile Özcan Arslan, aleyhinde yürütülen soruşturma devam ediyor.
   Doğanköy’de İ.K.’nin ikametgahından sirkat edilen yaklaşık 50 bin TL değerindeki 20 parça ziynet eşyasından 4’ü zanlıların tasarrufunda ele geçirilirken, geriye kalan ziynet eşyalarının izine henüz rastlanmadı.
   29 Kasım günü, Lefkoşa otobüs terminali bölgesinde faaliyet gösteren bir kuyumcu dükkanına giderek, bir adet çalıntı pırlanta taşlı kolyeyi satmaya çalışan iki zanlının tasarruflarında ele geçirilen kolyenin müşteki İ.K.’ye ait olduğunun ortaya çıkması üzerine, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube tarafından başlatılan soruşturmada henüz bir gelişme yaşanmadı.

Girne Doğanköy’de 23 Kasım günü İ.K.’ye ait ikametgahta meydana gelen faili meçhul sirkat olayıyla ilgili tutuklanan zanlılar aleyhinde soruşturma maksatlı 8’er günlük ek tutukluluk emri alındı.
   Aksiyon filmlerini aratmayan kovalamaca sonrası yakalanan zanlı Devrim Akar ile suç ortağı Özcan Arslan’ın birer gönüllü ifade verdikleri ve birbirlerine karşılıklı suçlamalarda bulundukları belirtildi.
   Zanlıların parmak izlerinin tüm faili meçhul ev açma olaylarındaki parmak izleriyle karşılaştırılacağını kaydeden polis, zanlı Devrim Akar’ın, Ev Açma, İkametgahtan Sirkat gibi benzer neviden sabıkaları olduğunu, zanlı Özcan Arslan’ın ise Askeri Yasak Bölgeyi İhlal, KKTC’de İkamet İzinsiz, Sahte Evrak Düzenleme ve Tedavüle Sürme suçlarından sabıkası olduğunu dile getirdi.
 
20 parça ziynet eşyasının büyük bölümü kayıp
   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel’i tanık olarak dinletti.

   Zanlılar Devrim Akar ile Özcan Arslan’ın 23 Kasım günü Girne Doğanköy’de meydana gelen “Ev Açma” ve “İkametgahtan Sirkat”  suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Hüseyin Soyel, zanlıların sirkat ettikleri altınları 29 Kasım günü Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kuyumcuya satmak istedikleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını anımsattı.
   Soyel, Doğanköy’de, müştekinin evde bulunmadığı 09.30-21.00 saatleri arasında İ.K.’ye ait ikametgahın yatak odası kapısından içeriye giren zanlıların, İ.K.’nin dolap içerinde muhafaza ettiği; bir çift set kırmızı renk ortası yakut taşlı küpe ve yüzüğü, 3 adet 22 ayar altın bileziği, 2 adet düz şekilli üzerinde çizgileri olan bileziği, 2 adet köşegen 22 ayar bileziği, deniz kabuğu desenli bir adet bilekliği, 1 adet 18 ayar altın üzerinde taşlı pırlanta bulunan kolyeyi, 1 adet kehribar sarı renk kolye ve bilekliği, 1 adet oltu taşından yapılma kolye, kolye ucu ve küpeleri, 2 adet göğüs iğnesini, 1 adet yarım altın ile 2 adet erkek kol saatlerini sirkat ettiklerini ifade etti.

Birbirlerini suçlamaya devam ediyorlar
   Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklanan zanlıların üzerlerinde yapılan aramada zanlı Devrim Akar’ın tasarrufunda 3 adet altın bilezik ve zanlı Özcan Arslan’ın tasarrufundaysa 1 adet pırlanta taşlı altın kolye ele geçirildiğini kaydeden Hüseyin Soyel, zanlıların tasarruflarında ele geçirilen ziynet eşyalarının müştekiye ait olduğunun belirlendiğini açıkladı.
   Gönüllü ifade veren zanlıların, birbirlerinden farklı beyanlarda bulunduklarını söyleyen Soyel, zıt ve çelişkili ifadeler veren zanlıların karşılıklı suçlamalar yaptıklarını da belirtti.
   Zanlı Devrim Akar, altınları kendisine zanlı Özcan Arslan’ın verdiğini öne sürerken, zanlı Özcan Arslan ise, çocuğunun hastane masrafları için zanlı Devrim Akar’dan para istediğini ve bunun üzerine zanlının bozdurması için kendisine altın kolyeyi verdiğini iddia etti.
   Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini belirten, alınması gereken ifadeler, incelenmesi gereken kamera görüntüleri ve kayıp emareler olduğuna dikkat çeken polis memuru Hüseyin Soyel, serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki etme olasılıkları yüksek olan zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.
   Yargıç Meltem Dündar, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 8 gün süreyle daha tutuklu kalmalarına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER