banner6

Altınlar kuzeydeymiş!

banner37

Emtaş Kuyumculuğun soyulması olayıyla ilgili tutuklanan Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas’ın tutukluluk süresi uzatılırken, polis aranan kişi sayısının dörde çıktığını belirtti ve şu ana kadar oluşan kanaatini açıkladı

Altınlar kuzeydeymiş!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki Anıt Ticaret Merkezi’nde faaliyet gösteren Emtaş Kuyumculuk isimli işyerini açıp, üç kişiyle birlikte çelik kasa içerisinden toplam 136 bin TL değerindeki altınları çaldığı iddiasıyla tutuklanan 69 yaşındaki Kıbrıslı Rum Pavlos Pavlikkas aleyhine yürütülen polis soruşturması devam ediyor.

Meseleyle ilgili güneyden kuzeye aracıyla birlikte geçtiği sırada polis tarafından tutuklanan Pavlos Pavlikkas, dün, ek tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla’nın huzuruna çıkarılarak, aleyhine 4 gün daha tutukluluk alındı.

Biri Lefkoşa'da dört kişiyi, iki aracı ve çalınan altınları arayan polis, altınların kuzeyde olduğu yönündeki düşüncelerini aktardı.

Arananların sayısı 4'e çıktı

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan ve meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen polis memuru Raif Safa’yı, tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Raif Safa, zanlı ve aranan dört şahsın, 22 Ekim 2016 ile 24 Ekim 2016 tarihleri arasında, Gazimağusa’da Ahmet Taş’ın çalıştırdığı Emtaş Kuyumculuk isimli işyerinin batı duvarına 45’e 45 santimlik delik açarak bina içerisine girdiklerini anımsattı.

Raif Safa, zanlı ve aranan şahısların, işyeri içerisindeki küçük odada bulunan iki çelik kasayı kırıp hasara uğrattıktan sonra kasa içerisindeki toplam 136 bin TL değerindeki altınları alıp, aynı yerden çıkış yaptıklarını dile getirdi. Olay sonrası eşkâlini kamera kayıtlarından tespit ettiği zanlıyı, 16 Aralık 2016’da, Lefkoşa’da güneyden kuzeye geçtiği sırada tespit edip tutukladıklarını kaydeden tanık polis, zanlının tutuklu bulunduğu sürede yaptıklarını mahkemeye aktardı.

“Küçük Kaymaklı'ya indirdiler”

İncelediği kamera kayıtlarından meseleyle bağlantısı olan üç kişinin yanı sıra bir kişinin daha olduğunu belirlediklerine dikkat çeken Safa, bu şahsın olayın hemen ardından Lefkoşa'da Küçük Kaymaklı'ya indirildiğini tespit ettiğini anlattı.

Aranan iki aracın, olay yerinden ayrılıp arkalı önlü Lefkoşa'ya doğru gittiğine vurgu yapan Safa, sirkat edilen altınların kuzeyde olduğuna inandıklarını kaydetti.

Raif Safa, zanlının tasarrufundaki telefonda birçok mesajın bulunduğunu ve bu mesajların Rumca'dan Türkçe'ye çevrilmesi gerektiğine dikkat çektikten sonra, titiz bir şekilde yürüttüğü soruşturmasını tamamlayabilmek için mahkemeden ek süre istedi.

Raif Safa, ayrıca, kamera kayıtlarını inceleyeceğini, Küçük Kaymaklı'da bırakılan şahsı ve diğer üç kişiyi aradığını, bu yönde birçok şahıs soruşturacağını, kayıp altınları arayacağını söyledi ve süre talep etti.

“Hasta oldu”

Zanlıyı savunan Avukat Öner Şerifoğlu, tutukluluk süresine itiraz etmedi ancak polis memuruna bazı sorular yöneltti. Avukat Öner Şerifoğlu, müvekkilinin bir haftadır tutuklu bulunduğunu anımsattıktan sonra, çarpıcı sözler sarf etti.

Şerifoğlu, "Kirlilik sağlık sorunu yaratır. Müvekkilim bir haftadır leş miskin oldu. Hastalık kaptı. Banyo yapacak sıcak su yok. Hayretler içerisindeyim. Dahası, geceleyin örtünecek battaniye, subaylar müdürlükten ayrıldıktan sonra veriliyor" dedi.

Şerifoğlu, olay yerinde tespit edilen izlerle, Pavlos'un el ve ayak izinin uymadığına da vurgu yaptıktan sonra mahkemeden müvekkilinin doktor kontrolünden geçirilmesi için emir vermesini istedi.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının serbest kalması halinde, polisin tahkikatına ve kayıp emarelere etki edebileceği hususunda bulgu yaptıktan sonra, zanlının 3 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Yargıç ayrıca, zanlı avukatının beyanları çerçevesinde, sağlık problemi olan zanlının, tam teşekküllü bir hastanede gerekli sağlık kontrollerinin yaptırılması konusunda da polise direktif verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104