“Ambar açma ve sirkat suçu, toplumda tedirginlik yaratıyor”

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, “ambar açma”, “sirkat”, “kasti hasar”, “mülke tecavüz” suçundan yargılanan Hüseyin Kencer’i 6 ay hapse mahkum etti

“Ambar açma ve sirkat suçu,  toplumda tedirginlik yaratıyor”
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK
 

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2018’de ambar açıp içerisinden 73 bin 475 TL değerinde eşya sirkat eden Hüseyin Kencer’i 6 ay hapse mahkum etti.
   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar üye yargıç tarafından açıklandı.

banner134
   Üye Yargıç Hazan Aksun, yasada “ambar açma” suçunun 7, “sirkat” suçunun 2, “kasti hasar” suçunun 3, “mülke tecavüz” suçunun ise 2 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yaptı.
   Aksun, özellikle ambar açma ve sirkat suçunun toplumda tedirginlik yaratıp, ülkede giderek yaygın hal alan bu tür suçların, ticari ve sosyal yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Hazan Aksun, ticari ve sosyal yaşamın önünü açabilmek ve konu suçların yaygınlaşmasının önlemek için, mahkemelerin, bu tür suç işleyenlere karşı ibret verici cezalar vermesi gerektiğini söyledi.
   Müştekinin tüm zarar ziyanı karşılayan sanığa, kamu menfaatini ön planda tutarak, etkin ve caydırıcı bir ceza vermeyi uygun ve adil bulduklarını ifade eden üye yargıç, pişman sanığı, 6 ay hapse mahkum etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75