Amsterdam’dan 163 adet uyuşturucu hap ithal etmekten yargılanacak

banner37

Posta yoluyla adına gelen zarfta 103 adet MDMA türü uyuşturucu hap, evinde ise aynı türde 41 adet hap ve 5 gram metamfetamin ele geçirilen Rami Hammami, teminatla serbest bırakıldı

Amsterdam’dan 163 adet uyuşturucu  hap ithal etmekten yargılanacak
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   İnternetten anlaşarak Amsterdam’dan posta yoluyla 163 adet uyuşturucu hap getirttiği tespit edilen zanlı Rami Hammami, teminatla serbest bırakıldı.

   Polisin mahkemeye aktardığı şahadete göre üzerinde zanlının isminin yazılı olduğu zarfta 103 adet MDMA türü uyuşturucu hap bulunurken, ayrıca zanlın evinde yapılan arama neticesinde de 40 adet tüm, 2 adet yarım uyuşturucu hap ve yaklaşık 5 gram ağırlığında yine MDMA türü uyuşturucu madde tespit edilmişti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ali Çavuş’u dinletti.

   Mahkemede şahadet veren Çavuş, zanlı Rami Hammami’nin “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu ve ithali” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

   Çavuş, 9 Ağustos 2020 tarihinde Lefkoşa’da, bir vatandaşın, üstünde zanlının ismi bulunan zarfın içinde 103 adet MDMA türü uyuşturucu hap bulduğunu ve polise teslim ettiğini anlattı.

   Çavuş, bahse konu hapların zanlının adına, posta kanalıyla geldiğinin tespit edilerek emare olarak alındığını dile getirdi.

   Yürütülen soruşturma kapsamında zanlının 15 Ağustos 2020 tarihinde Gönyeli’deki ikametgahında tespit edilerek tutuklandığını ifade eden Çavuş, ayrıca aynı gün saat 13.00 raddelerinde zanlının ikametgahında yapılan aramada 40 adet bütün, 2 adet yarım uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap ile yaklaşık 5 gram ağırlığında Mdma türü uyuşturucu maddenin bulunarak emare olarak alındığını vurguladı.

   Çavuş, zanlının verdiği gönüllü ifadede bahse konu uyuşturucu madde ve hapları internetten anlaşarak, Amsterdam’dan posta yoluyla içmek için getirttiğini itiraf ettiğini bildirdi.

   Çavuş, yürütülen soruşturmanın ardından zanlının 163 adet uyuşturucu hapı ithal ve tasarruf etmekten aleyhine dava getirildiğini ve davasına kabul ettiğine yönelik cevap verdiğini belirtti. Çavuş, ayrıca zanlının uyuşturucu hapları sattığına yönelik şahadet olmadığını mahkemeye aktardı.  

   Tahkikatın tamamlandığını ve Suriye uyruklu olan zanlının aktif üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen Çavuş, suçların ciddiyetine de vurgu yapıp, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.  

banner134
   Yargıç Temay Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 15 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100 biner TL değerinde kefil kefaleti imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75