banner6

'Annemi, babam aşağıya itti'

banner37

Yılbaşından bir gün önce Girne’deki apartmandan düşerek hayatını kaybeden Akile Nacisoy Akdoğan’ın 11 yaşındaki kızı olaydan 8 ay sonra konuştu, kocası Yaşar Akdoğan cinayet zanlısı olarak tutuklandı

'Annemi, babam aşağıya itti'
banner99

Ahmet VAMIK

Girne’de 8 ay önce kayıtlara “intihar” olarak geçen Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümünde yeni gelişmeler yaşanıyor. Yılbaşından bir gün önce, 30 Aralık 2016 tarihinde evinin balkonundan düşerek hayatını kaybeden Akile Nacisoy Akdoğan’ın 11 yaşındaki kızı T.A., olaydan 8 ay sonra Uzman Psikolog Dr. Ayşe Zeki’nin gözetiminde ifade verdi ve “annemi babam aşağıya itti” dedi. Küçük kızın bu ifadesi üzerine Akile Akdoğan’ın eşi Yaşar Akdoğan cinayet şüphesiyle tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. Maktul Akile Nacisoy Akdoğan’ın acılı ailesi ise mahkemeye çıkarılan Yaşar Akdoğan’a yoğun tepki gösterdi.

Hakkındaki suçlamayı kabul etmeyen Yaşar Akdoğan, öfkeli kalabalığın tepkileri arasında geniş güvenlik önlemleri alınarak mahkemeye çıkarıldı ve hakkında 2 gün süreli tutukluluk emri alındı.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazan Aksun’un huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis müfettişi Eren Gözügüzel’i tanık olarak dinletti.

30 Aralık 2016 tarihinde Akile Nacisoy Akdoğan’ın mutfak balkonundan kendisini atması sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle soruşturma başlatıldığını ve zanlı Yaşar Akdoğan’a “şiddet tehdidi” ve “teknik darp” suçlamalarından dava okunarak serbest bırakıldığını hatırlatan Eren Gözügüzel, 7 Ağustos 2017 tarihinde zanlı Yaşar Akdoğan’ın 11 yaşındaki kızı T.A’nın bir ifade vererek babasını suçladığını açıkladı.

Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Ayşe Zeki eşliğinde ifade veren T.A’nın annesinin aşağıya atlamadığını ve babası tarafından aşağıya atıldığını söylediğini belirten Gözügüzel, 11 yaşındaki T.A’nın itirafı üzerine baba Yaşar Akdoğan’ın 8 Ağustos’ta tutuklandığını dile getirdi.

Zanlının bir numaralı tanık konumundaki kızına müdahale etme ihtimali bulunduğunu ve 11 yaşındaki T.A’nın çocuk psikoloğu eşliğinde ifadesinin halen alınmaya devam edildiğini kaydeden Gözügüzel, elde edilecek yeni bilgiler doğrultusunda soruşturmanın seyrinin değişebileceğini ifade ederek, zanlı Yaşar Akdoğan’ın telefonunda yapılan incelemede psikoloğuna “ben bu durumdan sıkıldım, her şeyi bırakıp yurtdışına gideceğim” şeklinde bir mesaj gönderdiğinin tespit edildiğini de dile getirdi.

Zanlının kendini itham etmeyecek şekilde bir ifade verdiğini söyleyen Eren Gözügüzel, zanlı ile ilgili tahkikatın yeni başladığına vurgu yaparak, zanlının 2 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Boyra: Müvekkillimin tutuklanması için bir neden yoktur

Zanlı Avukatı Boysan Boyra’nın tutukluluk talebine itiraz etmesi üzerine duruşma yapıldı. Mahkemede söz alan Avukat Boysan Boyra, 11 yaşındaki T.A’nın iddialarının doğru olmadığının anlaşılması halinde müvekkilinin suçsuzluğunun ispat edileceğini iddia etti.

Zanlının, bu süreçte 3 kez yurtdışına çıkıp geri döndüğünü söyleyen Boysan Boyra, müvekkilinin kaçma şansı varken ülkeye geri döndüğünü, bu nedenle tutuklu kalmasına gerek olmadığını ifade etti. Maktul Akile Nacisoy Akdoğan’ın ölümüyle ilgili soruşturmanın 8 ay önce başladığını ve tamamlandığını savunan Boysan Boyra, elde edilebilecek hiçbir emare ve alınacak başka hiçbir ifade olmadığını iddia ederek, “kendi öz çocuğu 8 ay sonra babasını suçladı, bunun dışında da başka hiçbir delil yoktur ve bu konuda tahkikat tamamlanmıştır. Bugüne kadar müvekkilim kaçmak için hiçbir girişimde bulunmadı ve tanıklara da müdahale etmedi” dedi.

Maktul Akile Nacisoy Akdoğan’ın hayatını kaybetmeden önce Ç.S. isimli bir şahsa “artık ölmek istiyorum” şeklinde mesaj gönderdiği iddiasında bulunan Avukat Boysan Boyra, “Müvekkillimin başka söyleyecek bir şeyi yoktur ve verdiği ifadeden başka ifade vermeyecektir” şeklinde konuştu. 

Zanlının tutuklu kalması uygun görüldü

Talep edilen tutukluluk süresinin zanlının kızının vermiş olduğu ifadenin doğruluğunu araştırmak maksatlı olduğunu belirten Savcı Mustafa Atakara, Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Ayşe Zeki eşliğinde 11 yaşındaki T.A’dan tekrar tekrar ifade alınmaya devam edildiğini de sözlerine ekledi.

Zanlı lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Yargıç Hazan Aksun, söz konusu rimant (tutukluluk) duruşmasının sıradan bir duruşma olmadığına vurgu yaparak, zanlının cinayet zanlısı olup olmadığının belirlenmesi maksadıyla başlatılan tahkikatın salimen yürütülebilmesi açısından 2 gün süreyle polis nezarethanesinde tutuklu kalmasına emir verdi.

Acılı aile tepki gösterdi

Yaşar Akdoğan’ın cinayet zanlısı olarak tutuklandığını öğrenen maktul Akile Nacisoy Akdoğan’ın yakınları ise mahkeme önünde toplanarak zanlıya yoğun bir tepki gösterdi.

Öfkeli kalabalığın arasında zanlıyı mahkemeye çıkarmak için geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri zor anlar yaşarken, Yargıç Hazan Aksun’un emri ile öfkeli kalabalık mahkeme avlusu dışına çıkarıldı.

Mahkeme çıkışında zanlının götürüldüğü araca saldırmak isteyen acılı aile, zanlı Avukatı Boysan Boyra’ya da sert tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 08:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104