“Ara emri” talebi yarın görüşülecek

banner37

Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan iki üyenin sınava girip, terfi almasıyla ilgili dava, dün Yüksek İdare Mahkemesi’nin huzurundaydı

“Ara emri” talebi  yarın görüşülecek
banner90
banner99

Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan iki üyenin sınava girip, terfi almasıyla ilgili dava dün Yüksek İdare Mahkemesi’nin (YİM) huzurundaydı.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde Gülden Çiftçioğlu’nun huzurundaki dava dün sabah 11.05’te görüşüldü.

Çiftçioğlu’nun huzurundaki davada Başsavcı Muavini Yardımcısı İlter Koyuncuoğlu ve davacı Bekir Abatay’ın avukatı Hasan Esendağlı hazır bulundu.

Polis Müdürlüğü sınavının ilk basamağına girip, başarılı olan 8 polis müdürü de davada hazır bulundu.

8 polis müdürü savcılığın beyanına katılacaklarını ve avukat tutmayacaklarını mahkemeye beyan etti.

Bekir Abatay’ın avukatı Hasan Esendağlı, duruşma için kısa biri ara talep etti. Gülden Çiftçioğlu, ara emri talebini dinlemek üzere davayı 2 Aralık saat 10.30’a erteledi.

Süreç nasıl gelişmişti?

Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan ve sınavı gerçekleştiren üç polis müdür muavininden ikisinin, ‘Polis Müdürü’ sınavına girerek terfi etmesi, diğer adaylar tarafından ‘tüzüğe aykırılık’ ve ‘yansızlık ilkesinin ihlâl edildiği” gerekçeleriyle yargıya taşınmıştı.

Polis teşkilatı mensuplarının uzun yıllardır beklediği ve 9-10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen birinci aşama terfi mülakat sınavı davalık olmuştu.

banner134
Polis Müdür mevkii için 8 polis müdürü ve bir itfaiye müdürlüğü münhaline 14 polis müdür muavini müracaat etmiş ve Polis Hizmetleri Komisyonu 8 müdür muavinini sözlü sınavdan geçirmişti.

Mülakatta elenen adaylardan Bekir Abatay şahsı ve diğer adaylar adına, 6 üyeden oluşan Polis Hizmetleri Komisyonu üyelerinden, iki müdür muavininin de diğer adaylarla birlikte mülakata girmesi, adaylara sorulan soruların tüzüğe aykırı olması ve yansızlık ilkesinin ihlâl edilmesi nedenleriyle ara emri talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

Abatay, komisyon oluşumunun yasaya aykırı, sorulan soruların tüzüğe aykırı, komisyonda bulunan üyelerin sınavın hiçbir aşamasında görev almaması gerektiği gerekçeleriyle dava açmıştı.

Bekir Abatay’ın tek taraflı ara emri istidası, geçtiğimiz hafta tek taraflı dinlendikten sonra ertelenmişti. Abatay, ara emrinin ivedilikle verilmesi talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde istinaf dosyalamıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin huzurunda görüşülen istinafta, Bekir Abatay’ın avukatı Hasan Esendağlı, Polis Hizmetleri Komisyonu’ndaki üç üyeden ikisinin hem sınava girmesi hem de komisyonda sınavı gerçekleştirip, mülakatta da başarılı olduklarına vurgu yapmıştı.

Hasan Esendağlı, komisyon üyelerinin kendi girdikleri sınavda komisyon üyesi olmalarının yansızlık ve tarafsızlık ilkelerine açıkça aykırılık teşkil ettiğini ve tüzüğe de aykırı olduğunu kaydetmişti.

Esendağlı, sınav sorularının komisyon tarafından yasaya göre oluşturulması gereken bir soru bankasından hazırlanması gerektiğini ancak bu konuda da tüzüğe aykırılık olduğunu savunmuştu.

Davacıya mülakatta kasıtlı olarak Türkçesi bozuk ve anlaşılmayan bir soru sorulduğunu ileri süren Esendağlı, geçirilmesi istenen adaylara çok daha kolay sorulduğunu iddia etmişti.

Esendağlı, tüzüğe açık maddelerin ve yansızlık ilkelerinin ihlal edildiğini savunmuştu. Avukat Esendağlı, başarılı olan adayların özel yetiştirme kursuna başladığına vurgu yapıp, dava neticeleninceye değin yürütmenin durdurulmasını talep etmişti.

İstinaf reddedilmişti

Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği ve komisyonda görev yapan iki üyenin de girerek sınavın ilk aşamasını geçtiği terfi sınavı için talep edilen ‘tek taraflı ara emri’ başvurusu, YİM İstinaf Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

YİM İstinaf Heyeti, Yüksek İdare Mahkemesi’nin tek taraflı ara emri vermeyip, karşı tarafa da söz hakkı verdikten sonra ara emri kararını değerlendirecek olmasını hatalı bulmamış ve istinafı reddetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75