Arabada Hintkeneviri yetiştirdi

banner37

Tamir için bekleyen aracının içerisinde 85 santim uzunluğunda 1 kök Hintkeneviri bitkisi yetiştiren Ramadan Kılbaş, ihbar üzerine yakalandı

banner87
Arabada Hintkeneviri yetiştirdi
banner90
banner99

   Gazimağusa’da Ramadan Kılbaş isimli kişi, tamir için yol kenarında beklettiği arabasının içerisinde 85 santim uzunluğunda bir kök Hintkeneviri bitkisi yetiştirdi. İhbar üzerine, arabasının içerisine sakladığı saksı içerisinde bitki yetiştirirken yakalanan Kılbaş, polise verdiği gönüllü ifadesinde hintkenevirini içmek için yetiştirdiğini söyledi.

   Kılbaş, dün mahkemeye çıkarılarak hakkında 1 günlük tutukluluk emri alındı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Osman Üreten, zanlının aracının içerisinde Hintkeneviri bitkisi yetiştirdiğine dair alınan bilgi ışığında 24 Haziran tarihinde, saat 14.15 raddelerinde olay mahallinin ziyaret edildiğini ve zanlının sorumluluğunda bulunan ve yol kenarında park halinde tamir için bekletilen DC 333 plakalı aracın içerisinde arama yapıldığını belirtti.

   Üreten, aracın arka kısmında, siyah renk plastik saksı içerisinde kırmızı toprağa ekili, 85 santim uzunluğunda 1 kök Hintkeneviri bitkisi tespit edildiğini belirterek, bitki ile bitkinin bakımında kullanıldığına inanılan ve içerisinde bir miktar su bulunan bir adet 1,5 litrelik plastik şişe, poşet içerisinde bir miktar toz gübre ve bitkinin dışarıdan görünmesini önlemede kullanıldığına inanılan 3 parça kartonun emare alındığını söyledi.

   Tutuklanan zanlının suçunu kabul ederek bir gönüllü ifade verdiğini kaydeden Üreten, 2020’nin nisan ayı içerisinde tasarrufunda bulundurduğu Hintkeneviri tohumunu kendi içimini temin etmek maksadıyla saksıya ektiğini ve bakımını yaptığını söylediğini belirtti.

   Üreten, emare bitki ve materyallerin inceleme ve parmak izi tespiti için ilgili birimlere gönderildiğini söyleyerek, zanlıdan alınan gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin henüz yapılmadığı, ayrıca çevre şahadeti ile ilgili ifadelerin de alınacağına dikkat çektikten sonra, tahkikatını salimen sürdürebilmek maksadıyla zanlı aleyhine 3 gün tutukluluk emri verilmesini talep etti.

   Tahkikat memuru Üreten savunma avukatının sorusu üzerine zanlının gönüllü ifade verdikten sonra Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde genel sağlık kontrolünden geçirildiğini söyledi.

   İddia makamı adına mahkemede hazır bulunan savcı yardımcısı Fırat Kızıltunçlar talep edilen tutukluluk süresini 1 gün olarak sınırladıktan sonra huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu kalması yönünde emir verdi.

(MHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75