Aranan şahıslardan biri yurt dışına kaçtı

banner37

Girne’de “soygun”, “silah ve patlayıcı madde taşıma”, “uyuşturucu”, “zorla alıkoyma”, “mülke tecavüz” ve “ciddi darp” suçlarından tutuklanan 20’li yaşlardaki iki genç, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Polis, meseleyle ilgili iki kişinin peşine düştü

Aranan şahıslardan  biri yurt dışına kaçtı
banner99

Meyil AVCAN

   Girne’de meydana gelen “Soygun”, “Kanunsuz Ateşli Silah Tasarrufu ve Taşıma”, “Kanunsuz Patlayıcı Madde Tasarrufu ve Taşıma”, “Uyuşturucu Madde Tasarrufu”, “Zorla Alıkoyma”, “Mülke Tecavüz” ve “Ciddi Darp” suçlarından methaldar olan 25 yaşındaki Halil İbrahim Culfa ve 21 yaşındaki Eren Zeytuncu, dün sabah ek tutukluluk duruşması için yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Polis, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nin eş zamanlı tahkikat yürüttüğünü, aranan şahıslardan birinin kaçtığını ve diğerinin ise halen aranmakta olduğunu belirtti. Mahkeme de, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 4 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Tabanca gösterip, darp ettiler

   Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Kader Çamlıbelli tanık olarak dinletildi.

   Yeminli şahadet veren polis memuru Çamlıbelli, çarşamba gün alınan ihbar üzerine, zanlı Halil İbrahim Culfa’nın ikametgâhında yapılan aramada, tütün ile karışık 1,5 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, üzerinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet plastik öğütücü, bir adet kart, üzerinde kokain türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 ABD Doları nakit para ve içersinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 2 adet ucu yanık sarma sigaranın tespit edildiğini kaydetti.

banner134
   Öte yandan zanlı Culfa’nın evinde bir adet 9 mm çapında canlı mermi bulunduğunu belirten polis, merminin de emare olarak zapt edildiğini aktardı.

   Zanlının suçüstü hali gereği tutuklandığını ifade eden Çamlıbelli, aynı gün Girne Adli Şube’ye giden müşteki Burak Çetin’in yapmış olduğu şikâyet sonrası ileri tahkikat yapıldığını söyledi.

   Tahkikat neticesinde, 26 Haziran’da zanlı Culfa ve aranan Mehmet Taş ile Burak Kürüm isimli şahısların, iş konuşma bahanesiyle müştekiyi istemi dışında, KS 555 plakalı Range Rover marka aracı ile Girne-Bufavento Kalesi’nin 100 metre doğu kısmına götürdüklerini belirten Çamlıbelli, zanlı Culfa’nın, müştekiye tabanca gösterip, ciddi şekilde darp ettikten sonra cep telefonunu aldıklarını ifade etti.

   Çamlıbelli, aynı gün zanlılar Culfa ve Zeytuncu’nun, müştekinin kalmakta olduğu ikametgahına giderek, müştekinin yüzüne yumruk vurmak suretiyle darp ettiklerini söyleyerek, evde bulunan 1 adet laptop bilgisayarı da alarak tasarruflarına geçirdiklerini ifade etti.

   Meseleyle ilgili yürütülen tahkikat kapsamında 6 kişiden ifade temin edildiğini ve 4 kişiden daha ifade alınması gerektiğini vurgulayan Çamlıbelli, aranan şahıslardan birinin yurt dışına kaçtığının tespit edildiğini, diğerinin ise halen aranmakta olduğunu kaydetti.

   Polis, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nin de zanlılar aleyhinde eş zamanlı olarak tahkikat yürüttüğünü ve zanlıların serbest kalmaları durumunda yürütülen soruşturmalara etki edebileceklerini belirterek, zanlıların poliste 4 gün daha tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

   Mahkeme, tahkikatın geniş çaplı yürütüldüğünü, aranan şahıslar ve alınması gereken ifadeler olduğunu tezekkür ederek, zanlıların poliste 4 gün daha soruşturma maksatlı tutuklu kalmalarına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75