“Arkadaşımın hayatı tehlikede, KKTC’ye kaçması gerekiyordu”

banner37

Askeri yasak bölgeyi ihlal ederek KKTC’ye geçmeye çalışırken yakalanan Hindistan uyruklu iki kişiden biri, zorunlu olarak suç işlediklerini savundu

banner87
“Arkadaşımın hayatı tehlikede, KKTC’ye kaçması gerekiyordu”
banner90
banner99

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’da önceki gün Lokmacı Sınır Kapısı’nda, yasal olmayan yollarla Güney Kıbrıs’tan ülkeye geçmeye çalışan Hindistan uyruklu 35 yaşındaki Shah Dipendra ile 20 yaşındaki Ashwin Upreti “1. Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçundan tutuklandı.

Dipendra, arkadaşı Upreti’nin hayatının tehlikede olduğunu ve kaçması gerektiğini belirterek, yardım etmek amaçlı orada bulunduğunu söyledi.

Mahkeme, her iki zanlının da 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Özge Uğraşın’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev alan polis memuru Mehmet Şener’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Şener, olayla ilgili olguları mahkemeye aktardı.

Şener, zanlı Shah Dipendra ve zanlı Ashwin Upreti’in; 28 Eylül 2019 tarihinde saat 19.00 raddelerinde Lokmacı Kara Giriş Kapısı’nda; Birinci Derece Askeri Yasak Bölge olan Güvenlik Kuvvetli Komutanlığı’na bağlı 7. Bölük’te KKTC’ye geçmeye çalıştığı sırada askerler tarafından tespit edilip tutuklandığını kaydetti.

Şener, zanlıların tutuklanmalarının ardından gönüllü ifade verdiklerini, ifadelerinin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini belirtti.

Zanlıların üzerinde pasaport ya da kimlik bulunmadığını belirten Şener, KKTC’ye ne maksatla ve nereden geldiklerinin ve KKTC’de ne yapmak istediklerini araştırma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Mahkemede söz hakkı alan zanlı Shah Dipendra, arkadaşı Ashwin Upretic’in hayatının tehlikede olduğunu ve kaçması gerektiğini, bu yüzden de ona yardım ettiğini söyledi.

Yargıç Özge Uğraşın, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108