Arkadaşları uğruna cezaevine gitti

banner37

Farklı bir üniversitede öğrenim gören ve iki arkadaşının oturma izni alabilmesi için kendi notlarıyla sahte transkript hazırlayan zanlı Noman Ali tutuklu yargılanacak

banner87
Arkadaşları uğruna cezaevine gitti
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizde üniversite eğitimi gören ve farklı bir üniversitede öğrenim gören iki arkadaşının oturma izni alabilmesi için kendi notlarıyla sahte transkript hazırlayan zanlı Noman Ali, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Sahte resmi evrak düzenleme” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Noman Ali, dün teminatla mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Soner Şaban’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Şaban, Noman Ali’nin yapılan soruşturmasında 2019 yılı Eylül

ayı içerisinde arkadaşları olan yine Pakistan uyruklu Lefkoşa’da sakin N.R. ve T. A.’nın ikamet izinsiz olmasını engellemek için Girne Amerikan Üniversitesi’ne sahte kayıt yaptırabilmeleri maksadıyla Yakın Doğu Üniversitesi transkriptini Lefkoşa’da faaliyet gösteren “Fıstık Net” isimli internet kafede sahteledikten sonra adı edilenlere verdiğini anımsattı.

Şaban, aranan iki kişinin ise sahte olarak düzenlenmiş olan transkriptleri Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğrenci kaydı için vererek tedavüle sürdüklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Zanlının gönüllü ifade verdiğini ve yasal statüsü olmadığını belirten Şaban, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlının bir ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75