Arkadaşlarını öldürmekten yargılanacaklar

banner37

Haspolat-Taşkent yolu üzerindeki ormanlık alanın girişinde ölü olarak bırakılan Nijerya uyruklu 25 yaşındaki Walshak Augustine Ngok’un öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 6 cinayet zanlısından üçü serbest kalırken, üçü cezaevine gönderildi

Arkadaşlarını öldürmekten yargılanacaklar
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Haspolat - Taşkent anayolu üzerindeki TMT Anı Ormanı’na dönülen toprak yol girişinde feci şekilde dövülerek öldürülmüş halde bulunan, Nijerya uyruklu 25 yaşındaki Walshak Augustine Ngok’un katil zanlısı olarak tutuklanan ev arkadaşı Ezeh Christopher ve Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo isimli arkadaşları, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

   İlk etapta cinayetle ilgili 12 kişiyi zanlı olarak tutuklayan ve soruşturma sırasında 6 zanlıyı meseleyle bağlantıları olmadığı için serbest bırakan polis, geriye kalan 6 zanlıyla ilgili soruşturmasının da önemli bir kısmını tamamladı. Ezeh Christopher, Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo, aleyhlerindeki deliller ışığında yargılanmak üzere teminata bağlanırken, Ambrose Kelechi Onyeukwu, Afamaefune Hanry Uwadibie ve Amanda Nyambawe mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.

   Ezeh Christopher, ev arkadaşı Walshak Augustine Ngok’u ‘öldürmekten’, Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo ise ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak’ ve ‘Delilleri ortadan kaldırmak’ suçlarından yargılanmak üzere teminata bağlandı ve yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevine gönderildi.

Ezeh Christopher ‘cinayetten’ yargılanacak

   Walshak Augustine Ngok’un ölümüyle ilgili tutuklu bulunan üç zanlı dün teminata bağlanılmak üzere yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Cem Ozan’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ozan, zanlı Ezeh Christopher’in 19 Nisan’da saat 07.00’de Haspolat-Taşkent anayolunun bir buçuk kilometrelerinde Walshak Augustine Ngok’un öldürmekle methaldar olduğunu belirtti.

banner134
   Müfettiş Muavini Cem Ozan, zanlı Ezeh’in gönüllü ifade verip, Ngok’u öldürdüğünü kabul ettiğine dikkat çekti.

   KKTC’de 5 yıldır yasal statüsü olmayan zanlı Ezeh Christopher’in müebbet hapis öngören çok ciddi bir suçla yargılanacağına işaret eden Ozan, zanlı Christopher’in ‘Adam kaçırma’ suçundan da aleyhinde dosyasının olduğunu belirtti.

   Cem Ozan, soruşturmanın devam ettiğini, ancak zanlının etki edemeyeceğini belirterek, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Diğer iki zanlıya farklı suçlama getirildi

   Müfettiş Muavini Cem Ozan, zanlılar Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo’nun ise “Tebdirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” ve “Delilleri ortadan kaldırma” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.

   Ozan, zanlıların 7 yıla kadar hapis öngören suçtan yargılanacağına vurgu yapıp, pasif öğrenci konumundaki iki zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlıların avukatlarının da polisin bu talebine itiraz etmemesi üzerine Yargıç Cenkay İnan, 5 yıldır kaçak statüde olan zanlı zanlı Ezeh Christopher’in müebbet hapis cezasıyla yargılanacağına vurgu yapıp, üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Yargıç İnan, pasif öğrenci konumunda olan zanlılar Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo’nun da aleyhine getirilen suçların ciddiyetine vurgu yapıp, üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75