Artık soruşturmaya etki edemezler

banner37

Yılbaşı gecesi Monaf Alhakım’ın sokak ortasında ciddi şekilde dövülerek soyulması olayıyla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor ama 7 zanlı da teminatla serbest kaldı

Artık soruşturmaya etki edemezler
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde yılbaşı gecesi Monaf Alhakım’ın sokak ortasında ciddi şekilde dövülerek soyulması olayıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan zanlılar M.Y.E.E., F.N.S.J., A.M.E., A.M.A, A.M.A.A., A.A.A.M., ve A.K.M.A., dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Zanlıları teminat duruşmasına çıkaran polis, meseleyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların etki edebilecekleri kısmının tamamlandığını belirterek, bu aşamadan sonra zanlıların soruşturmaya etki edemeyeceklerini vurguladı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Banu Soyer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Okan Özkoçak, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

Özkoçak, zanlıların 1 Ocak 2021 tarihinde ve saat 00.30 raddelerinde Ortaköy’de faaliyet gösteren Burger King isimli iş yerinin önünde Monaf Alhakım’ı ciddi şekilde darp ettiklerini belirterek, aynı zamanda müştekinin kullanımında bulunan JK 865 plakalı mavi renk Peugeot marka aracın ön iki lambasını, arka iki lambasını, arka bagaj kısmını ve her iki dikiz aynasını kasten ve kanunsuz olarak kırıp hasara uğrattıklarını kaydetti.

Zanlıların müştekinin tasarrufunda bulunan 150 TL nakit parayı ve Xıaomi marka cep telefonunu zor kullanarak alıp soygun suçunu da işlediğini dile getiren Özkoçak, şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 3 Ocak 2021 tarihinde M.Y.E.E., F.N.S.J., ve A.M.E., isimli zanlıların derdest emri gereği tutuklandığını ifade etti.

banner134
Özkoçak, söz konusu 3 zanlının 4 Ocak 2021 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarıldığını ve aleyhlerinde 3 gün tutukluluk emri alındığını anımsatarak, aynı tarihte yürütülen soruşturma neticesinde ise mesele ile bağlantıları olduğu tespit edilen A.M.A., ve A.M.A.A., isimli zanlıların da tutuklandığını bildirdi.

İki zanlının da 5 Ocak 2021 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarıldığını ve aleyhlerine 2 gün tutukluluk emri alındığını hatırlatan Özkoçak, zanlıların gönüllü ifade vermediğini ancak bazı beyanlarda bulunduğunu belirtti.

Özkoçak, olayın meydana geldiği bölgedeki kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu A.A.A.M., ve A.K.M.A.’nın da tespit edilerek tutuklandığını hatırlattı.

Soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlandığını vurgulayan Özkoçak, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Banu Soyer, zanlıların ülkede öğrenci statüsünde olduğunu göz önünde bulundurarak, seyahat belgelerine el konulup yurt dışına çıkmalarının yasaklanması, haftada 1 en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunmaları ve 6’şar bin TL nakdi teminat yatırmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75