Asgari ücretin 20 katına kadar cezası ve hapisliği var!

banner37

Av sezonunun açılmasıyla bazı sorumsuz avcıların avladıkları hayvanların kanlı ve parçalanmış resimlerini sosyal medyada paylaşması büyük tepki topladı. Avcılık Federasyonu Başkanı Keser, bu tür görüntüleri paylaşmanın yasa gereği yasak olduğunu vurguladı:

Asgari ücretin 20 katına kadar cezası ve hapisliği var!
banner99

AMAN DİKKAT!... Keser, limit üstü, kanlı ve parçalanmış av hayvanı görüntüsünün kamuya açık bir şekilde yayımlanmasının yasak olduğunu, yasaya uymayanlar hakkında, bir asgari ücret tutarında veya asgari ücretin 20 katına kadar veya beş yıla kadar hapis cezası verilebileceğini bildirdi

Funda ÖZSAKINÇ

   Av sezonunun açılmasıyla bazı sorumsuz avcıların avladıkları hayvanların resimlerini sosyal medyada paylaşması büyük tepkiye neden oldu. Halkın, bu görüntülere sosyal medyadan verdiği tepkiler çığ gibi büyüyor.

   Bazı vatandaşlar sosyal medya hesaplarından “Bıktık, usandık. Vahşice öldürülen canların kanlı ve parçalanmış fotoğraflarını görmek istemiyoruz. Buna bir son verilsin” diyerek tepki gösterdi.

   KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, avladıkları hayvanların kanlı ve parçalanmış görüntülerini sosyal medyada paylaşan avcılar olduğunu, Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası uyarınca söz konusu görüntülerin en erken zamanda kaldırılmaması halinde, görüntüleri paylaşanların polise şikayet edileceğini duyurdu.

“Şahit olan vatandaşlar polise şikayette bulunabilirler”

   Başkan Keser, kendilerinin federasyon olarak üstlerine düşen görevi yerine getirerek, yeni geçen bu yasanın duyurulmasıyla ilgili ellerinden geleni yaptıklarını, bilinçli veya bilinçsiz paylaşım yapan herkesi uyardıklarını bildirdi.

Erhan Keser, şöyle konuştu: “Yeni bir yasa olduğu için avcıların hepsi bilmiyor. Bizim amacımız insanımızı uyarmak, yasalara uygun davranışlar sergilemeyen insanları uyarmak ve bilinçli veya bilinçsiz paylaşım yapanları bildirdik. Vatandaşlardan da bu durumdan rahatsız olan ve şahit olan kişiler varsa, bu yasanın ilgili maddesi gereği polise şikayette bulunabilirler.” Keser, aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuruda, Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’nın 15'inci maddesi 4'üncü fıkrası uyarınca, limit üstü, kanlı ve parçalanmış av hayvanı görüntüsünün kamuya açık bir şekilde yayımlanmasının yasak olduğunu, yasaya uymayanlar hakkında, bir asgari ücret tutarında veya asgari ücretin 20 katına kadar veya beş yıla kadar hapis cezası verilebileceğini bildirdi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75