Aşiret bizi öldürecekti

banner37

Girne Limanı’ndan ülkeye şubat ayında giriş yaparken polise ibraz ettikleri evrakların sahte olduğunun anlaşılması üzerine geçtiğimiz gün yakalanan ve dün teminat duruşmasına çıkarılan iki zanlı gerekçelerini açıkladı:

banner87
Aşiret bizi öldürecekti
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Girne Turizm Limanı’ndan şubat ayında sahte kimlikle giriş yaptıkları anlaşılan ve geçtiğimiz gün tutuklanan Hasan ve Sema Ersöz çifti dün teminata bağlandı ve yargılanıncaya kadar her ikisi de hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Mahkemede söz alan Hasan Ersöz, ailesinin aşiret olduğunu ve eşiyle yaptıkları evlilik nedeniyle bedelinin çok ağır olduğunu ve izlerini kaybettirmek için bunu yapmak zorunda kaldıklarını söylerken, ayakta güçlükle duran Sema Ersöz ise kadın olarak başka çaresi olmadığını, kaçmaması durumunda öleceğini dile getirdi.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Serhat Özcü’yü tanık olarak dinletti.

Polis memuru Özcü, zanlıların 20 Şubat tarihinde Girne’de meydana gelen “Sahte Resmi Belgeyi Tedavüle Sürme”, “Sahte Beyanla Kayıt Temini” ve “Başkasının Kimliğine Bürünmek” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

Özcü, Girne Turizm Limanı’nda zanlıların Mersin’den temin ettikleri Coşkun Yalçın ve Yasemin Yalçın adına ıstar olunan TC nüfus cüzdanlarının üzerine kendi resimlerini yapıştırıp, sahtelediklerini ve bu evrakları limanda görevli muhaceret polisine ibraz ederek adı edilenlerin kimliğine bürünüp, sahte beyanla kayıt temin ederek ülkeye giriş yaptıklarını kaydetti.

Zanlıların alınan bilgi üzerine önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandıklarını ifade eden Özcü, zanlıların ikametgâh ettikleri adrese giderek, evde arama yaptıklarını ve kanunsuz herhangi bir şeye rastlamadıklarını söyledi.

Özcü, zanlıların sahteledikleri evrakları yakarak imha ettiklerini beyan ettiklerini kaydederek, giriş çıkış formlarının ise emare olarak alındığını belirtti.

Zanlıların önceki gün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerinde 1 gün tutukluluk alındığını ifade eden Özcü, yazılı dava tebliğlerine cevap verdiklerini söyledi.

Polis memuru Özcü, meseleyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın tamamlandığını belirterek, zanlıların yargılanıncaya değin Lefkoşa Cezaevi’nde tutuklu olarak bulundurulmaları talebinde bulundu.

Savcı Yardımcısı Senem Palabıyık, adayla bağlantıları olmayan ve dolayısıyla kaçmaları muhtemel olan zanlıların yargılanmak üzere Merkezi Cezaevi’nde 1 ay süreyle tutuklu olarak kalmaları talebinde bulundu.

“İzimizi kaybettirmek için Kıbrıs’a geldik”

Mahkemede zanlılara söz hakkı tanındığına ise zanlı Hasan Ersöz, ailesinin aşiret olduğunu ve eşiyle yaptıkları evlilik nedeniyle bedelinin çok ağır olduğunu ve izlerini kaybettirmek için bunu yapmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, eşinin serbest yargılanmasını kendisinin ise dava bitinceye değin cezaevinde tutuklu kalmasını rica etti.

Ayakta güçlükle duran zanlı Sema Ersöz ise kadın olarak başka çaresi olmadığını, kaçmaması durumunda öleceğini mahkemeye aktararak, psikolojisinin hiç iyi olmadığını ve adalete sığındıklarını söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, tahkikatın tamamlandığını ve zanlıların ülkemizde yasal bağ ve bağlantıları olmadığını belirterek, teminat koşullarını dikkate aldığında ise zanlıların serbest yargılanmalarının mümkün olmadığını ifade etti.

Can güvenlikleri olmadıkları ve aileleri tarafından aranmakta olduklarını belirttiklerini tezekkür eden Dündar, yargıdan kaçmalarının muhtemel olduğunu söyledi.

Her iki zanlının da bir ayı aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir veren Dündar, zanlı Sema Ersöz’ün Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kontrolden geçirilmesini de karara bağladı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75