Askerin üzerine araba sürerek kaçmaya çalıştılar

banner37

Akıncılar’da birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geri dönmeye çalışırken yakalanan Erkan Eğmez ile Bekir Karaböcek’in bir askeri de yaraladığı iddia edildi.

Askerin üzerine araba sürerek kaçmaya çalıştılar
banner99

Ahmet VAMIK

Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek yasa dışı bir şekilde yönetimlerindeki araç ile Güney Kıbrıs’a geçen ve yine yasadışı bir şekilde birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek KKTC’ye geçiş yapmaya çalışırken Akıncılar bölgesinde sınırda görevli askerler tarafından fark edilerek yakalanan araç sürücüsü 48 yaşındaki Bekir Karaböcek ile araçta yolcu olarak bulunan 51 yaşındaki TV program sunucusu Erkan Eğmez, dün Lefkoşa’da nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.
Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen duruşmada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Cemaliye Usanmaz, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Demirhan Karakolunda görev yapan Polis Memuru Ömer Ülger’i tanık olarak dinletti.
Zanlıların “birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etme” suçundan methaldar olduğunu ifade eden Ömer Ülger, zanlıların 4 Ağustos 2017 tarihinde saat 15.30 sıralarında Akıncılar bölgesinde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek geçiş yapmaya çalıştıkları sırada sınırda görevli askerler tarafından tespit edildiklerini dile getirdi.
Ömer Ülger, zanlı Bekir Karaböcek’in kaçmaya çalışırken yönetimindeki aracı askerlerin üzerine sürdüğünü ve sınırda görevli bir askerin hafif şekilde yaralanmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.
Zanlıların gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiğini belirten Ömer Ülger, zanlılar ile ilgili başlatılan tahkikatın tamamlandığını söyleyerek mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Teminatla serbest kaldılar

banner134
Mahkemede söz alan avukat, müvekkili Bekir Karaböcek’in kısa bir süre önce Güney Kıbrıs’ta ameliyat olduğunu ve tedavisinin henüz tamamlanmadığını ifade ederek, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanmasının sağlığını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Yargıç Temay Sağer, kendisine bu yönde bir doktor raporu sunulmadığı için bu konuyu dikkate alamayacağını vurguladı.
Yargıç Temay Sağer, zanlıların ileride görüşülecek davalarında hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla, yurtdışına çıkışlarının yasaklanıp, en yakın polis karakoluna hafta bir kez ispat-ı vücut yapmalarına, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, KKTC vatandaşı birer kişinin lehlerine 30 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması karşılığında serbest kalmalarına emir verdi.

“Baskı altındayız”

Mahkeme sonrası kısa bir açıklama yapan TV program sunucusu Erkan Eğmez, “Akıncılar bölgesinde baskı altındayız. Bunları da yazın” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75