Avukatı suçun oluşmadığını iddia etti

banner37

Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden bir işyerinin inşaatının önündeki iskele ve inşaat demirlerini arabasına yükleyen A.T., hırsızlık suçlamasıyla tutuklandı

Avukatı suçun oluşmadığını iddia etti
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

“İTİRAF NİTELİKLİ BEYANI VAR”… Tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarılan A.T.’nin avukatı tutukluluk talebine itirazı olmadığını ancak demirleri aracına yükleyen müvekkilinin oradan ayrılmadığı için suçun oluşmadığını iddia ederken, tahkikat memuru “zanlı, şikayetçiden korkup kaçmasaydı, sirkat ettiği demirleri alıp kaçacaktı” diyerek, zanlının ayrıca “çocuklarım aç kaldığı için hurdaları aldım” şeklinde itiraf nitelikli beyanı olduğunu söyledi.

Gazimağusa polisi, Güvercinlik Sanayi Bölgesi’ndeki inşaat halindeki bir işyerinin önündeki iskele ve inşaat demirlerini sirkat ettiği gerekçesiyle A.T., isimli kişiyi dün mahkemeye çıkardı ve aleyhine soruşturma amaçlı olarak 1 günlük tutukluluk emri aldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızultunçlar, meselenin tahkikat memuru olan, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Mehmet Uyguner’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Mehmet Uyguner, zanlının, Güvercinlik’te Sanayi Bölgesi’nde meydana gelen sirkat suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Mehmet Uyguner, zanlının, 15 Aralık’ta saat 20.00’de, Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde halen inşaatı devam etmekte olan Çetin Alkan’a ait isimsiz binanın ön tarafında bulunan, çeşitli ebatlardaki, inşaat ve iskele demirlerini, BZ 713 plakalı aracına taşıyarak sirkat ettiğini söyledi.

Müştekinin şikayeti üzerine olay yerinde bulduğu aracı emare zapt edip, zanlıyı tutukladığını kaydeden tanık polis, zanlının aracında zanlı adına hurdacıya demir sattığına dair fatura bulduğunu ifade etti.

Tanık polis, ifade vermeyen zanlının, “Çocuklarım aç kaldığı için hurdaları aracıma aldım” beyanının itiraf nitelikli olduğunu sözlerine ekledi ve mahkemeden tahkikatını salimen tamamlayabilmek için süre istedi.

Polis, ayrıca, araçtaki demirlerin bir kısmının şikayetçiye ait olduğunu belirterek, diğerlerinin ise kime ait olduğunu araştıracağını kaydetti.

Zanlıyı savunan avukat Melih İlktuğ, konu suçun unsurlarının oluşmadığını iddia ederek, lehte ve aleyhte olan hususların araştırılması için süreye itiraz etmedi.

Tanık polis ise cevaben, suçun oluştuğunu kaydetti ve “zanlı, şikayetçiden korkup kaçmamış olmasaydı, sirkat ettiği demirleri alıp kaçacaktı” şeklinde yanıt verdi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Ceza Davaları Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlının ilk nazarda, suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptı ve 1 gün poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75