Ayağında mop değneği kırdınız!

banner37

Kaldıkları yurt odasında uyuşturucu madde bulunan 2 gencin avukatı, müvekkillerinden zorla ifade alındığını, M.S.’nin gözünde morluk, ayağında şişlik ve kızarıklık olduğunu söyleyerek polisi suçladı:

banner87
Ayağında mop değneği kırdınız!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa narkotik polisi, aldığı ihbar doğrultusunda, bir yurdun iki farklı odasına baskın düzenledi.

Polis düzenlediği baskın sonucu toplam, 2 buçuk gram hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirdi ve meseleyle bağı olduğuna inandığı üniversite öğrencisi R.F.J., ve M.S.’yi mahkemeye çıkararak aleyhlerine tahkikat maksatlı 2’şer gün tutukluluk emri temin etti.

Her iki zanlının gönüllü ifade verip, suçlarını kabul ettiğini anlatan tanık polis, meseleye bağı olduğuna inanılan bir kişiyi daha aradığını ifade etti ve ele geçirdiği maddeleri ve muhafazasında kullanılan kağıt parçalarını incelenmeleri için ilgili laboratuvarlara göndereceğini dile getirdi.

Zanlıları savunan Avukat Ramadan Sanıvar ise, zorla alınan ifadelerin gönüllü olmadığını ileri sürerek, müvekkili M.S.’nin polis tarafından darp edildiğini iddia etti ve ekledi:

“İfadeler gönüllü değildir. Yargıç kaidelerine uygun alınmamıştır. Müvekkilim M.S. satıcı değildir. M.S.’nin gözünde morluk, ayağında şişlik ve kızarıklık vardır. Mahkeme uygun görürse, ayağını gösterebilir. Doktora götürülmesine karşın, gerekli muayenenin yapılmasına fırsat verilmedi.”

Tanık polis ise tüm iddiaların asılsız olduğunu ifade ederek, usulüne göre alınan ifadelerin gönüllü olup, zanlıların doktor kontrolünden geçirildiğini söyledi.

Kıdemli yargıç, talep doğrultusunda zanlının doktor kontrolünden geçirilmesine izin verdi ve bu yönde hazırlanacak raporun mahkemeye sunulması için direktifte bulundu.

“Aranan bir kişi daha var”

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Osman Üreten’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Osman Üreten, zanlıların, 21 Ocak 2020’de, Gazimağusa’da meydana gelen uyuşturucu madde alma ve tasarrufu suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Osman Üreten, aldığı ihbar doğrultusunda zanlı R.F.J.’nin kaldığı yurt odasındaki elbise dolabındaki kot pantolonun cebinde kağıda sarılı yarım gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup emare zapt ettiğini anlattı.

Üreten,  R.F.J.’nin gönüllü ifade vererek, konu maddeyi 100 TL karşılığında zanlı M.S.’den 2 gram olarak satın aldığını öğrenmesi üzerine, M.S.’yi kaldığı yurt odasında tespit ettiğini ve konu odada yaptığı aramada, kağıt parçası içerisinde 2 gr ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bularak zapt ettiğini ifade etti.

İtiraf nitelikli gönüllü ifade veren M.S.’nin tasarrufundaki maddeyi, 20 Ocak’ta, kaleiçinde, kimliğini bildiği Nijeryalı bir şahıstan aldığını beyan ederek, polise bildiklerini anlattığından söz etti.

Tanık polis, henüz yeni başladığı tahkikatını tamamlayamadığını, aradığı bir şahsın bulunduğunu, incelenmesi gereken kamera kayıtları ve daha yapılacak birçok iş olduğunu belirttikten sonra mahkemeden zanlılar aleyhine süre istedi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, ilk nazarda suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptığı zanlıların 2’şer gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güzeler, ayrıca, avukatının talebiyle, M.S.’nin doktor kontrolünden geçirilip, bu yönde hazırlanacak raporun mahkemeye sunulmasına direktif verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75