Ayak izleri uyuştu, paralar bulunamadı

banner37

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde A.B.’ye ait ikametgaha girerek 7 bin dolar ve 8 bin TL nakit parayı çaldığı gerekçesiyle tutuklanan zanlı Y.A., teminatla serbest kaldı

Ayak izleri uyuştu, paralar bulunamadı
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde A.B.’ye ait ikametgaha girerek 7 bin dolar ve 8 bin TL nakit parayı çaldığı gerekçesiyle tutuklanan zanlı Y.A, dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarılarak, teminata bağlandı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ali Gencer, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.


Gencer, zanlı Y.A.’nın “Sirkat” ve “Ev açma” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.


Gencer, zanlının 6 Ocak 2021’de ve 07.30-19.30 saatleri arasında Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan A.B.’nin ikametgahına kilitli olmayan balkon kapısından izinsiz girdiğini belirterek, yatak odasında bulunan komodin çekmecesinin içindeki 7 bin dolar ve 8 bin TL nakit parayı alıp yine balkon kapısından kaçtığını kaydetti.


Yürütülen soruşturma kapsamında bölgedeki kamera görüntülerinin incelendiğini ve zanlının aynı gün ikametgaha doğru ilerlediğinin tespit edildiğini dile getiren Gencer, zanlının evinde de 9 Ocak tarihinde arama yapıldığını ifade etti.


Gencer, yapılan arama sonucunda kamera görüntülerinde tespit edilen şahsın giymekte olduğu sarı ayakkabılar ve takmakta olduğu kırmızı-siyah şapkanın ikametgâh içerisinde bulunarak emare olarak alındığını vurguladı.


banner134
İkametgaha giriş yapılan balkon korkulukları üzerinde tespit edilen ayak izlerinin emare olarak alındığına işaret eden Gencer, bu izlerle emare olarak alınan sarı renk ayakkabı izlerinin birbirini tuttuğunu bildirdi.


Gencer, balkon korkuluklarındaki ayak izleriyle zanlının ikametgahında tespit edilen emarelerin Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı iz uzmanı tarafından incelendiğini belirterek, tespit edilen izlerle emare alınan ayakkabı izlerinin ilişkili olduğunun kesinleştiğini vurguladı.


Zanlının tutukluluğu süresince, soruşturma kapsamında bankalarla yapılan yazışmaların tamamlandığına işaret eden Gencer, zanlının ve zanlının akrabalarının banka hesaplarında herhangi bir şüpheli havalenin göze çarpmadığını anlattı.


Gencer, zanlının çalışma izninin mart ayına kadar geçerli olduğunu da dile getirerek, zanlının işvereninin ise zanlının çalışma iznini durdurmayacağı yönünde beyanda bulunduğunu ifade etti.


Soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını açıklayan Gencer, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlının seyahat belgelerine el konularak yurt dışına çıkmaktan men edilmesi, haftada 1 en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması, 7 bin 500 TL nakdi teminat yatırması ve iki kefilin 75’er bin TL kefalet senedi imzalaması şartıyla serbest kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75