banner6

Ayrenk cezaevine gönderildi Yıldırım teminatla serbest

banner37

Gönyeli-Yenikent’te geçtiğimiz pazartesi akşamı Barışcan Deliceırmak’ın ayağından vurulduğu olayla ilgili aranan ve polise teslim olan Beyazıt Ayrenk’in tutuklu, Mahsum Yıldırım’ın ise tutuksuz yargılanmasına karar verildi

Ayrenk cezaevine gönderildi Yıldırım teminatla serbest
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

  Gönyeli-Yenikent’te geçtiğimiz pazartesi akşamı Barışcan Deliceırmak’ın ayağından vurulduğu olayla ilgili aranan ve polise teslim olan Beyazıt Ayrenk yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Mahsum Yıldırım teminatla serbest bırakıldı.

   Zanlı Beyazıt Ayrenk polise gönüllü ifade verip kavga ettiğini kabul etti ancak olayda Barışcan Deliceırmak’ı silahla yaraladığı iddiasını reddetti.

banner134

Mahsum Yıldırım’ın ise olay mahalline Ayrenk’le birlikte gittiği ve onun da silah taşıdığı ileri sürüldü. Polis, silahın bulunamadığını kaydetti.

   Zanlı Beyazıt Ayrenk, “Adam öldürmeye teşebbüs”, “Ağır yaralama”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu” ve “Meskun mahalde ateş açma” suçlamaları, zanlı Mahsum Yıldırım ise “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu” suçlamasıyla dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ali Hidayet, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis çavuşu Ahmet Kavan’ı tanık olarak dinletti.

Silah kullanıldığı inkar ediliyor

   Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Kavan, 24 Haziran’da, saat 20.00’de meydana gelen kavga esnasında, zanlı Beyazıt Ayrenk’in tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu 7.65 çapındaki siyah renk markası meçhul silah ile bir el ateş ederek Barışcan Deliceırmak’ı sağ üst bacak kısmından vurup, öldürmeye teşebbüs ettiği ve ağır şekilde yaralamaktan methaldar olduğuna dikkat çekti.

   Kavan, zanlı Beyazıt Ayrenk’in kavgaya zanlı Mahsum Yıldırım’ın aracıyla birlikte geldiğinin belirlendiğini söyledi.

   Polis çavuşu Ahmet Kavan, zanlı Mahsum Yıldırım’ın ayrıca ateşli silah taşıdığının tespit edildiğini kaydetti.

Kavan, zanlıların olaydan sonra mahkeme emri ile aranmaya başladığını, 26 Haziran’da Lefkoşa Adli Şube’ye gelerek teslim olduklarını ancak suçlamaları kabul etmediklerini yineledi.

   Kavan, zanlı Beyazıt Ayrenk’in gönüllü ifade verip kavga suçunu kabul ettiğini ancak silahla ateş ettiği kısmını reddettiğine vurgu yaptı.

   Ahmet Kavan, olayda kullanılan silahın bulunamadığını belirtip, KKTC vatandaşı olan Ayrenk’in tutuklu, Yıldırım’ın tutuksuz yargılanmasını talep etti.   

   Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, zanlı Beyazıt Ayrenk’in bir ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Yargıç İnan, zanlı Mahsum Yıldırım’ın ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Kavgaya karışan üç zanlı da teminata bağlanmıştı

Yaşanan olayda zanlılar Barışcan Deliceırmak, Beyit İnancı ve Sinan Taşkın da karşı taraf olarak “Kavga”, “Rahatsızlık” ve “Tecavüzi alet taşıma” suçlamalarından tutuklanmış ve yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarının yakalanması, birer kefilin 20 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına karar verilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88