banner6

Babaanne hücrede düşüp yaralandı, torun mahkeme salonunda fenalaştı

banner37

Vietnamlı Dam Thi Hop’un katil zanlısı olan baba, oğul ve babaanneden oluşan aile üyelerinin tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı

Babaanne hücrede düşüp yaralandı, torun mahkeme salonunda fenalaştı
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA 

2017 yılında kayıp olduğu bildirilen, bir buçuk yıl sonra Ercan Havalimanı’nın yakınında halı ve battaniyeye sarılı halde çürümüş cesedi bulunan Vietnamlı Dam Thi Hop’un, öldürülmesiyle ilgili tutuklanan baba, oğul ve babaannenin tutukluluk süreleri 8 gün daha uzatıldı.

Babaanne S.S’nin kaldığı hücrede düşüp yüzünden yaralandığını belirten polis, zanlının gıyabında ek tutukluluk talep etti. Soruşturmada zanlı 2 konumunda olan 17 yaşındaki S.S. de, dünkü duruşmaya oldukça solgun bir yüzle çıktı, duruşma sırasında fenalaştı, mahkeme zanlının doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

“Üç zanlının itiraf içerikli ifadeleri halen inceleniyor” 

“Taammüden adam öldürme” ve “Adam öldürme” suçlamalarıyla tutuklanan üç zanlıdan ikisi dün sabah mahkemeye çıkarılarak, birinin ise gıyabında 8 günlük ek tutukluluk emri alındı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Hüseyin Göymen’i dinletti. 

Göymen, 6 Ocak 2019 tarihinde Ercan-Gaziköy anayolu üzerinde ağaçlık alan içinde battaniye ve halıya sarılı bir ceset olduğunun bildirilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını ve cesedin morga kaldırıldığını anımsattı.

Hüseyin Göymen, cesede 7 Ocak 2019 tarihinde Dr. İdris Deniz tarafından yapılan otopside vücudunun muhtelif yerlerinde 33 ayrı kesici delici alet yaralanması olduğunun belirlendiğini anımsatarak, cesedin 15.10.2017 tarihinde kayıp olduğu bildirilen Vietnam uyruklu Dam Thi Hop olduğunun tespit edildiğini belirtti. 

“Seni ihbar edersem müebbet yersin” 

Müfettiş Hüseyin Göymen, 12 Ekim 2021 tarihinde alınan bir ihbarda zanlı 1 S.S. ile oğlu zanlı 2 S.S.’nin Küçük Kaymalı’daki ikametgahlarının avlusunda kavga ettikleri sırada oğlunun, babasına, “Sen ancak kadın öldürün. Seni ihbar edersem müebbet yersin. Kadını attığın yeri de polise gösteririm” dediği; babasının ise oğluna “Seni de öldürürüm” şeklinde bağırdığı ve bu esnada babaanne zanlı 3 S.S.’nin de yanlarında olduğuna dair bilgi verildiğine vurgu yaptı. Söz konusu tartışma anının bölgede sakin bir kişi tarafından kayda alındığına dikkat çeken Göymen, görüntü ve ses kaydının emare alındığını ve soruşturma başlatıldığını mahkemeye aktardı.

Göymen, 17 yaşındaki zanlı S.S.’nin sorgusu esnasında, babası olan zanlı S.S.’nin Dam Thi Hop’u öldürdüğü ve cesedi babaannesi ile üçü birlikte, bulunduğu yere attıklarına dair itiraf içerikli ifade verdiğine vurgu yaptı. 

Göymen, diğer iki zanlının da ifade verdiğini ve ifadelerin teyit ile tekzibinin halen devam ettiğine işaret etti. 

banner134

Göymen, katil zanlısı S.S.’nin 13 Ekim’de bir gönüllü ifade daha verdiğini ve bazı iddialarda bulunduğunu mahkemeye aktardı. 

“Bıçak emare alındı”

Göymen, mahkemeden temin edilen arama emri ışığında zanlının ikametgahında yapılan aramada, Dam Thi Hop’u öldürmekte kullandığı ağız uzunluğu 10 cm toplam uzunluğu 20.5 cm olan bıçağı, cesedi evden arabaya taşıdıkları el arabasını ve zanlı S.S. adına kayıtlı olan Suzuki model arabayı emare olarak aldıklarını kaydetti.

Müfettiş Göymen, evde Olay Yeri İnceleme ekibinin yaptığı incelemede, zanlı 1 S.S.’nin, duvarda Hop’a ait olduğu düşünülen kan lekelerini boya ve duvar kağıdıyla kapatmaya çalıştığını ve lekelerden alınan örneğin DNA analizi için Türkiye Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini anlattı. 

Zanlıların cep telefonu dökümlerinin temin edilip, incelenmesi gerektiğine, gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılacağına, ayrıca maktule ait eşyaların arandığına vurgu yapan Göymen, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlıların avukatları Süleyman Özsoylular ve Selin Reis talebe itiraz etmedi. 

Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yaparak, istenen 8 günlük ek tutukluluk emrini verdi.

Ozankaya, rahatsızlanan zanlı 2’nin doktor kontrolünden geçirilmesine de emir verdi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104