banner6

Bağımsızlık Yolu: Kürtaj davası kararı kamu vicdanını yaraladı

banner37

Bağımsızlık Yolu yasa dışı kürtaj olayının kendisinden fazla,  konuyla ilgili dün üretilen mahkeme kararlarının infiale yol açtığını belirtti.

Bağımsızlık Yolu: Kürtaj davası kararı kamu vicdanını yaraladı
banner8

Bağımsızlık Yolu tarafından yapılan açıklamada, verilen cezalara bakıldığı zaman her ne kadar yasal olduğu görülse de, cezaların meşruiyetinin  toplum nezdinde sorgulandığı belirtildi.

Açıklamada, “19 yaşında genç bir kadının yasadışı kürtaj yaptırmasına adeta ahlaki ders verir bir şekilde gebelik süresi olan ‘9 ay’ hapis cezası verilmesine ve doktorlara 4 ve 5 yıl, hemşirelereyse 2 yıl hapis cezası verilmesine karşılık yasa dışı kürtajdan rant elde eden, ticarethane gibi sağlık kurumu yöneten ve kamu sağlığını tehlikeye sokan hastane sahipleri aleyhlerinde okunan tüm davalardan beraat etmiştir. Cezalardaki bu dengesizlikten kamu vicdanı yaralanmıştır” denildi.

banner134

“Ceza yasasında tadilata gidilmeli”

Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi, konuyla ilgili Ceza Yasası’nda ivedi olarak tadilata gidilmesini ve kürtaj konusunda ceza takdir edilirken devletin doğum kontrolü ve istenmeyen gebeliğin sonlandırılması konusunda sosyal hizmet ve sağlık imkanlarının ne kadar gelişmiş olduğu gibi faktörlerin göz önünde tutulmasını talep etti.

Dünyada kürtaj süresi 24 haftaya kadar çıkarılan ülkeler olduğu düşünüldüğünde yasa tadil edilirken uzmanlarca yasal kürtaj süresinin de gözden geçirilmesinin önemli olduğu da ifade edilen açıklamada,  Anayasal ve yasal bir hak olan ücretsiz kamusal sağlık hizmetinin bir uzantısı olarak ücretsiz, güvenli kürtaj hakkının devlet sağlık kurumları bünyesinde yapılabilmesinin de yolunun açılması gerektiği vurgulandı

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 08:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104