Baldıza tecavüze 9 yıl

banner37

Aynı evde yaşadığı 26 yaşındaki baldızı Y.R.’ye tecavüz eden 38 yaşındaki Atamurat Orunov, uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı

banner87
Baldıza tecavüze 9 yıl
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 10 Haziran’da aynı evde yaşadığı 26 yaşındaki baldızı Y.R.’ye tecavüz eden 38 yaşındaki Atamurat Orunov, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Aliye Özçınar hazır bulundu.

Başkan Fadıl Aksun, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Dava kararını okuyan Fadıl Aksun, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda sanığın mahkum olduğu “cinsel tecavüz” suçunun ömür boyu, zorla alıkoyma suçu için 10 yıl, cinsel saldırı suçu için 3 yıl hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Başkan Aksun, sanığın işlediği suçlar açısından en ön plana çıkan suçun “Cinsel tecavüz” olduğuna dikkat çekti.

Aksun, “Bu suça mevzuatta öngörülen ömür boyu hapislik cezası, işlenen suçun vahametini izah etmektedir. Tecavüz suçu cinsel dokunulmazlık aleyhine işlenen, suç kategorisinin en tepesindeki suç tipidir. Cinsellik bir özgürlüktür ve doğası gereği karşılıklı rıza gerektirir. Hiç kimse diğerini rızası olmadan cinsel ilişkiye zorlayamaz. Cinsel dokunulmazlık, bireyin insan olarak doğumla birlikte getirdiği en temel haklardan biridir. Bunun ihlali hem bedeni hem de ruhsal birçok arazı beraberinde getirmekte ve mağduru açısından izleri kolay silinmeyecek travmatik bir durum halini almaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Baldızı olması olayın vahametini kat kat artırmakta”

Başkan Fadıl Aksun, sanığın müştekinin rızası olmaksızın cinsel ilişkiye girmesinin başlı başına vahim bir tablo olduğuna değinerek, müştekinin sanığın baldızı oluşunun olayın vahametini kat ve kat artırdığına vurgu yaptı.

banner134
Aksun, “Aile içi cinsel dokunulmazlık suçlarının toplumsal kabul görmezliği şüphe götürmez netliktedir. Konuyu müşteki özelinde değerlendirdiğimizde de sanığın eniştesi olmasının ciddi bir olumsuzluk yarattığı ve suç sonrası etkilerinin ağırlaştığı açıktır. Yine müştekinin sanığa ablasının eşi sıfat ile duyduğu doğal

güven ve ondan zarar gelmeyeceği yönündeki inanç da sanık açısından suçun işlenişi açısından ağırlaştırıcı sebep olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Fiziki şiddet kullanmış olması ve alıkoyması aleyhine değerlendirildi

Başkan Fadıl Aksun, suçun işleniş şekli itibari ile sanığın müştekiye fiziki şiddet kullanmış olmasını ve

bu şiddetin oranı nispetinde aleyhine değerlendirdikleri gibi, cinsel dokunulmazlığı ihlal amacı ile sanığın müştekiyi zorla alıkoymasını da aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Aksun, KKTC Anayasası’nın bireysel özgürlüklerin ön planda tutulduğu ve korunduğu, özgürlükçü bir hukuk devleti olduğuna vurgu yapıp, temel hakların başında olan cinsel dokunulmazlık hakkının ihlal ve saldırılara mahkemenin de hoşgörü ile yaklaşmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Cinsel saldırı suçlarında artış var

Başkan Fadıl Aksun, Yüksek Mahkeme’nin Faaliyet Raporlarına göre cinsel özgürlüğe karşı işlenen suçların, Ağır Ceza Mahkemesi’nin gündemini meşgul eden 4’üncü suç tipi olduğuna işaret etti.

2015’te 21 olan sayının 2016 ve 2017 yıllarında 29’a ulaşarak arttığına dikkat çeken Aksun,“Gerek vahim bir suç tipi oluşu gerekse yaygınlaşma eğiliminde olduğunu dikkate aldıktan sonra buna uygun bir ceza belirlenmesi ve kamu yararının ön planda tutulması gerekmektedir” dedi.

Aksun,  sanık lehine ve aleyhindeki tüm hususları değerlendirdikten sonra sanığa oybirliği ile 9 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75