banner6

Balıkçıların caydırıcı ceza beklentisi yine olmadı

banner37

KKTC’li balıkçılar, karasularımızdan izinsiz balık avlayanlar için caydırıcı ceza istemişti ama denizlerimizden izinsiz olarak bin kilo balık avlayan 11 Mısırlı balıkçı, 5’er gün hapse mahkûm edildi.

Balıkçıların caydırıcı ceza beklentisi yine olmadı
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından 24 Ekim tarihinde Dipkarpaz Zafer Burnu’nun 7 deniz mili açıklarında KKTC karasularında izinsiz olarak balık avladıkları sırada tespit edilen 11 Mısırbalıkçı, 2 günlük tutukluluğun ardından dün yargılandı. Karasularımızdan izinsiz balık avlayanlar için KKTC’li balıkçıların istediği “caydırıcı ağız ceza” yine olmadı.

Mısırlı balıkçılar, KKTC’ye giriş yapmaya teşebbüs ve yetkili makamdan izinsiz balık avlama suçlarından 5’er gün süreyle hapse mahkûm edildi. Trol balıkçı teknesinde bulunan 15 bin TL değerindeki bin kilo çeşitli türlerdeki balığın da imha edilmelerine karar verildi.

Öte yandan, 11 can taşıyan trol balıkçı teknesinde can emniyeti ile ilgili herhangi bir donanım olmadığı belirlendi. Gazimağusa Liman Başkanlığı’nın, can simidi, can yeleği, can botu ve yangın söndürme cihazı gibi eksiklerinin tamamlanmadan teknenin limandan ayrılmasına izin verilmeyeceği öğrenildi.

Balıkçıların, Pazartesi günü cezalarını tamamlayıp serbest kalmaları bekleniyor.

Balık avlarken yakalandılar

İskele Kaza Mahkemesi’nde dün görüşülen davada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler mesele ile ilgili olgulara özetle değindi.

Savcı Ahmet Özlemler, 7 Ekim 2017 tarihinde saat 09.00’da sanık 1 Mahmut Elseyid Vahbe Elseyid, Mısır bandıralı balıkçı teknesiyle ve yanına aldığı tayfa olarak çalışan 10 sanıkla birlikte uluslararası denizlerde balık avlamak için Mısır’dan çıkış yaptığını söyledi.

18 Ekim 2017 tarihinde sanık 1 Mahmut Elseyid Vahbe Elseyid ve 10 mürettebatın Dipkarpaz Zafer Burnu mevkiine gelerek kıyıdan 14 deniz mili açıkta balık avlamaya başladıklarını kaydeden Özlemler, 24 Ekim 2017 tarihinde sanıkların Dipkarpaz Zafer Burnu açıklarına gelip, saat 13.20’de KKTC karasuları olan 7 deniz mili açıkta kanunsuz olarak balık avladıkları sırada ihbar üzerine KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait SG-12 botu tarafından suçüstü tespit edildiklerini bildirdi.

Ahmet Özlemler, tekne mürettebatının tutuklanarak Gazimağusa Limanı’na sevk edildiklerini belirtti.

Veteriner Dairesi’nde görevli veteriner hekimin tekne içindeki balıklara yaptığı muayenede balıkların muhafaza ediliş şekillerinin uygun olmadığını, bazı balıkların bozulduğunu ve insanların yemelerinde sakınca olduğunu tespit ettiğini anlatan Özlemler, bu nedenle bu balıkların karaya çıkarılmalarına müsaade edilmediğini açıkladı.

Savcı Ahmet Özlemler, sanık 1 Mahmut Elseyid Vahbe Elseyid’nin mesele ile ilgili verdiği gönüllü ifadede, 24 Ekim 2017 tarihinde saat 13.00’te Zafer Burnu açıklarında kaç milde olduğunu bilmedikleri bir sırada yanlarına gelen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alı konulduklarını beyan ettiğini söyledi.

Ahmet Özlemler, ayrıca 25 Ekim 2017 tarihinde polisin Gazimağusa Liman Başkanlığı’ndan yaptığı araştırmada söz konusu teknede can emniyeti ile ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

Teknede, en önemli bulunması gereken can simidi, can yeleği ve can botunun bulunmadığını, yangın söndürme cihazının dahi olmadığını ve bu teknenin denize açılamayacağının polise Gazimağusa Liman Başkanlığı tarafından bildirildiğini ifade eden Özlemler, yine yapılan araştırmada balıkların toplam değerlerinin 15 bin TL olduğunun belirlendiğini dile getirdi.

Ahmet Özlemler, sanıkların kendilerine yapılan yazılı dava tebliğini kabul ettiklerini, tekne, 15 takım balık ağı ve bin kilogram çeşitli cinslerde balığın emare olduğunu aktardı. Özlemler, ayrıca sanıkların 24 Ekim’den bu yana tutuklu olduklarını ve sabıkaları bulunmadığını belirtti.

“Kötü niyetleri yoktu”

Mısırlı balıkçıların savunmasını üstlenen Avukat Batur Sağlamer, sanıkların öncelikle özür dilediklerini ve pişman olduklarını söyledi. Sanıkların bundan sonra daha dikkatli olacakları yönünde söz verdiklerini kaydeden Sağlamer, sanıkların söz konusu suçu işlerken kötü niyetleri olmadığını iddia etti.

Batur Sağlamer, mahkeme huzurunda bulunan sanıkların çok fazla kâr gütmeden söz konusu işi yaptıklarını savundu. Sağlamer, balıkların, teknenin ve tekne içerisinde balıkçılık malzemelerinin de yasal sahibine iade edilmesini talep etti.

5’er gün hapis

Sanıkları suçlu bulup mahkûm ettiğini açıklayan Yargıç Umut İnan, sanıklara caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğini söyledi. Umut İnan, sanıkların pişmanlıklarını ve kişisel durumlarını hafifletici neden olarak kabul etti.

Sanıkların suçlu bulunup mahkûm edildikleri KKTC’ye giriş yapmaya teşebbüs suçundan 5’er gün ve KKTC karasularında yetkili makamdan izinsiz balık avlama suçundan 5’er gün süreyle hapis cezasına çarptırıldığını açıklayan İnan, bu cezaların birlikte çekileceği direktifini verdi.

Yargıç Umut İnan, ayrıca polisin tasarrufunda bulunan balıkçı teknesi ve 15 takım balık ağının yasal sahibine veya onun temsilcisine iadesine emir verdi. Umut İnan, suçun işleniş şeklini göz önünde bulundurarak da bin kilogram balığın müsadere edilmesi direktifi verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 14:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104