Balistik inceleme sonuçları geldi

banner37

Evinde, şarjörleriyle birlikte iki tabanca ve biri G3 mermisi olmak üzere toplam 368 adet mermi bulunan K.D. ve arkadaşı O.D., teminatla serbest bırakıldı

Balistik inceleme sonuçları geldi
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği ekiplerinin geçtiğimiz gün aldıkları bir ihbar üzerine Gönyeli’deki evinde yapılan baskında, şarjörleriyle birlikte 2 adet tabanca ve biri G3 mermisi olmak üzere toplam 368 adet mermi ele geçirilen K.D. ve arkadaşı O.D., teminatla serbest bırakıldı.

“Kanunsuz Ateşli Silah ve Patlayıcı Madde Tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan iki zanlı, dün teminat amaçlı mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı adına savcı İlhan Damdelen, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev alan polis memuru Serkan Sakallı’yı dinletti.

   Davada zanlıların avukatları Hüseyin Baflı ve Nurettin Karagözlü hazır bulundu.

Mahkemede yeminli şahadet veren Sakallı, zanlılar K.D. ve O.D.’nin “Kanunsuz Ateşli Silah ve Patlayıcı Madde Tasarrufu” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

“İhbar üzerine baskın yapıldı”

   Polis memuru Serkan Sakallı, 13 Kasım’da, Gönyeli’de sakin K.D.’nin ikametgahında kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde olduğu bilgisinin alınması üzerine, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’nin oluşturduğu bir ekip ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri gereğince, 16.50-19.30 saatleri arasında zanlının huzurunda bir arama gerçekleştirildiğini yineledi.

“Yastığının altında tabanca bulundu”

   Polis memuru Serkan Sakallı, zanlının ikametgahında yapılan arama neticesinde, yatak odasında yastığının altına gizlenmiş vaziyette bir adet Fransa yapımı MAB marka 7.65 mm çapında tabanca ve şarjörü içerisinde 4 adet 7.65 mm çapında canlı mermi bulunduğuna vurgu yaptı.

Sakallı, yatak odası içerisinde 1 adet canlı G3 mermisi, 19 adet 7.65 mm çapında canlı mermi, 73 adet 9 mm çapında canlı tabanca mermisi, 59 adet 14 mm çapında canlı mermi, bir adet 9 mm tabanca şarjörü ve ikametgahın avlu kısmında 14 adet 9 mm çapında canlı mermi, 13 adet 7.65 mm çapında tabanca mermi kovanı, 186 adet de 9 mm çapında tabanca mermi kovanı bulunup emare olarak zapt edildiğine dikkat çekti.

“Arkadaşı tabancanın birini saklarken yakalandı”

   Polis memuru Sakallı, zanlının evinde arama yapıldığı esnada iş arkadaşı olan O.D.’nin, K.D.’nin babasına ait ruhsatlı 9 milimetre çapında Almanya yapımı Sig Sauer marka tabanca şarjörünü kanunsuz olarak tasarrufuna geçirip, arama neticesinde arkadaşını koruyup kanunsuz herhangi bir şey bulunmasını engellemek amacı ile koşarak kaçmaya başladığı esnada Adli Şube ekibi tarafından takip edilerek, tabanca ve şarjörünü saklamaya çalıştığı Şehit Osman Benli Sokak içerisindeki toprak arazi içerisinde tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklandığını mahkemeye aktardı. 

Tahkikatın tamamlandığına, tabancalar ile mermilerin balistik inceleme sonuçlarının geldiğini ve faili meçhul herhangi bir olayla bağı olmadığını belirten Sakallı, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlı K.D ile O.D’nin yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunmalarına emir verdi.

   Suçun Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren bir suç olduğuna vurgu yapan Sağer, zanlı K.D’nin 75 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı üç kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Sağer, zanlı O.D’nin ise 35 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2019, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75