Balistik incelemesi bitmedi

banner37

Gazimağusa’da silah, uyuşturucu ve hassas terazi ele geçirilen evde tutuklanan 1’i kadın 6 kişi aleyhine 2’şer gün daha tutukluluk emri temin edildi

banner87
Balistik incelemesi bitmedi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da silah, uyuşturucu ve hassas terazi ele geçirilen evde tutuklanan 1’i kadın 6 kişi aleyhine başlatılan polis soruşturması devam ediyor.

   Meseleyle ilgili 7 gündür poliste tutuklu olan 1’i kadın 6 zanlı dün ek tutukluluk talebiyle, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkarılarak aleyhlerine tahkikat maksatlı 2’şer gün tutukluluk emri temin edildi.

   Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mustafa Kavaz’ı yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis Mustafa Kavaz, 12 Mayıs 2020’de, saat 21.00’de, Gazimağusa’da A.Ö.’nün kalmakta olduğu ikametgahta arama gerçekleştirdiğini anımsattı.

   Mustafa Kavaz, konu evde misafir olarak bulunan, A.C.’nin polisleri görmesiyle Y.A.A.A. ile birlikte evin yatak odasına koştuğunu ve elindeki tabancayı pencereden dışarıya attığını söyledi.

   Kavaz, seri numarası meçhul, üzerinde şarjörü ve içerisinde 8 adet mermisi bulunan 7.65 mm çapındaki tabancayı emare alıp, konu evde arama gerçekleştirdiğini anlattı.

   Mutfaktaki pencere arasında içerisinde sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan 1 adet ucu yanık sarma sigara ile mutfaktaki dolap içerisinde üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 adet hassas teraziyi bularak emare zapt ettiğini anlatan Kavaz, evin sahibi A.Ö.’yü ve misafir olarak bulunan A.C.,  Y.A.A.A., İ.İ., C.S. ve G.A.’yı tutukladığını belirtti.

   Kavaz, silahı balistik incelemeye, diğer emareleri de Devlet Kimya Laboratuvarı’na gönderdiğini belirterek, balistiğin incelemesini sürdürdüğünü dile getirdi.

   Laboratuvardan gelen sonucu mahkemeye aktaran tanık polis, zanlı avukatının iddia ettiği gibi hassas terazi üzerindeki kalıntının şeftali kebabı değil hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna vurgu yaptı.

   Balistiğin sonucun tahkikatına yön vereceğini kaydeden tanık polis, konu silahın, aydınlatılmayı bekleyen faili meçhul meselelerde kullanılıp kullanılmadığını araştıracağını izah etti.

   Tanık polis, çok yönlü soruşturmasının henüz tamamlanamadığını belirterek, mahkemeden serbest kalması halinde tahkikatına etki etme olasılığı olan zanlılar aleyhine ek süre istedi.

   Tanık polis ayrıca yaptığı araştırmada, zanlı Y.A.A.A.’nın 2016’dan beridir ülkede kaçak, İ.İ.’nin de çalışma izinsiz çalıştığını söyledi.

   Zanlıları savunan Avukat Niyazi Muruz, hamile olan Y.A.A.A.’nın doktor kontrolünden geçirilmesinin sağlanmasını istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, çok yaygın olan ciddi suçla ilgili zanlıların 2’şer gün daha poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75