“Bana içirip suç işlettiler”

banner37

Gökhan Naim cinayetinin katil zanlıları arasında olan ve geçtiğimiz hafta KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk, tüm suçlamaları kabul etti

“Bana içirip suç işlettiler”

Ahmet KARAGÖZLÜ
 

Lefkoşa’da 13 Mart 2019 tarihinde silahlı saldırı sonucu cinayete kurban giden Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’in katil zanlıları arasında bulunan Azmad Ali Virk, aleyhindeki tüm suçlamaları kabul etti.

Polis, Gökhan Naim’in öldürülmesinin ardından Güney Kıbrıs’a kaçan ve geçtiğimiz hafta KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk’i dün yeniden yargı huzuruna çıkardı.

Mahkemede tercüman aracılığıyla söz alan cinayet zanlısı Azmad Ali Virk, “Bana içirip suç işlettiler. Biran önce yargılanıp çocuklarımın yanına dönmek istiyorum” dedi.

Öte yandan cinayetin kilit isimleri olan Zahid Masood ve İmran Arshan ile cinayete karıştıkları belirlenen Tanveer Ahmad ve Ali Hassan’ın da Güney Kıbrıs’ta oldukları ve iade edilebilecekleri düşünülüyor.

Suçunu itiraf etti

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde, Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen dünkü davada İddia Makamı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlı Azmad Ali Virk’in “Taammüden Adam Öldürme”, “Adam Öldürme”, “Silahlı Soygun”, “Kanunsuz Ateşli Silah Taşıma ve Tasarrufu”, “Kanunsuz Patlayıcı Madde Taşıma ve Tasarrufu” ve “Meskun Mahalde Ateş Etme” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

İneci, zanlının Gökhan Naim’in ikametgahının önünde öldürülüp para dolu çantanın çalınmasıyla ilgili olaya katıldığının tespit edildiğini anımsattı.

Zanlının daha önceden mahkemeden alınan derdest emri gereğince, 9 Ağustos tarihinde tutuklandığını belirten İneci, aynı gün zanlı aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri alındığını söyledi.

Feyyaz İneci, zanlının polise gönüllü ifade verip işlemiş olduğu suçu itiraf ettiğini, ancak meseleyle ilgili soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirtti.

“Beni kullandılar, suç işlettiler”

İneci, zanlının verdiği gönüllü ifade ile olayla ilgili daha önceden toplanan emareler ve şahadetlerin teyit ve tekzibinin yapılabilmesi için süreye ihtiyaç duyduklarını belirterek, bu bağlamda zanlının 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

Mahkemede tercüman aracılığıyla söz alan zanlı Azmad Ali Virk, “Beni kullandılar. Bana içirip suç işlettiler. Polisin 8 günlük tutukluluk talebine itirazım yok. Sadece bir ricam var; Biran önce ülkeme gidip çocuklarıma kavuşmak istiyorum” dedi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler ise huzurunda meselenin ciddiyetine dikkat çekerek, zanlının 8 gün daha poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Yaşanan olayda 4 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.

Silahlı saldırıda kullanıldığına inanılan 9 milimetre çapındaki tabanca, cinayet mahallinin 100 metre yakınında tespit edilmişti. Zanlıların olay yerinden kaçtıkları beyaz renkli araç ve kiralık araç farklı bölgelerde belirlenmişti.

Olay günü ve gecesi aranmakta olan Zahid Masood ile birçok kez telefon görüşmesi yaptığı tespit edilen ve mahkeme emri ile tutuklanmasının ardından gönüllü ifade vererek Masood’u Güney Kıbrıs’a Akıncılar bölgesinden geçirdiğini itiraf eden zanlı Hüseyin Erseyis teminatla serbest bırakılmıştı.

Cinayetin kilit ismi Zahid Masood’un suçu işlediğini bilerek, kaçmasına yardımcı olduğu iddia edilen zanlı Ali Okan Şengül, “Feri Fail” (suç ortaklığı) suçlamasıyla yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Ayrıca cinayetle ilgili ‘suç ortağı’ olarak tutuklanan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan da yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108