Banka müdürü, Merkez Bankası denetimini engellemekten tutuklandı

banner37

Banka müdürü, Merkez Bankası  denetimini engellemekten tutuklandı
banner90
banner8

KIBRIS ÖZEL

Mondial Private Bank İBU Ltd. isimli bankanın direktörü K.İ., 18.000.000 Euro ve 1.060.200 Euro’luk şüpheli iki işlemi ilgili kuruma bildirmeyip, denetlemeye de engel olduğu gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı 

19 MİLYON EURO NAKİT PARA… Polis, bankanın müşterisi olan APR Integration PTE. Ltd’nin temsilcisi olduğunu söyleyen Meyer Benitah isimli şahsın, 23 Nisan 2019 tarihinde şirket hesabından 18 milyon Euro ve 1 milyon 60 bin 200 Euro çekmek istediğini, bu paranın ödemesini yapan zanlının şüpheli işlem olarak anında Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne bildirmediğini belirtti. Para hareketinden şüphelenen Merkez Bankası’nın 29 Nisan 2019 tarihinde bankaya denetim için müfettiş gönderdiğini söyleyen polis, zanlı K.İ.’nin denetlemeyi engellediğini vurguladı.

4 DİREKTÖRDEN ÜÇÜ YURT DIŞINDA… Mondial Private Bank İBU Ltd, isimli bankanın 4 direktöründen 3’ünün yurt dışında olduğu belirtilirken, dördüncü direktör olan KKTC vatandaşı zanlı K.İ., aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere 70 bin TL nakdi teminat yatırması ve biri 500 bin TL, diğeri de 200 bin TL olmak üzere iki KKTC vatandaşının kefalet senedi imzalaması şartlarıyla teminata bağlanarak serbest bırakıldı. Mahkeme, zanlının aleyhindeki suçların asgari ücretin 100 katına kadar para cezası veya 10 yıla kadar hapislik öngörülen ciddi suçlardan olduğuna dikkat çekti.

Mondial Private Bank İBU Ltd. isimli bankanın direktörü K.İ., biri 18 milyon Euro, diğeri de 1 milyon 60 bin 200 Euro olmak üzere toplam 19 milyon 60 bin 200 Euro’luk şüpheli işlemi ilgili kuruma hemen bildirmeyip, denetlemeyi de engellediği suçlamasıyla tutuklandı.

K.İ., aleyhindeki ciddi suçlardan yargılanmak üzere dün çıkarıldığı mahkeme tarafından ağır teminat şartlarına bağlanarak serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Mehmet Kanteper yeminli şahadet vererek olguları ve talebini aktardı.

Kanteper, 2019 yılı içinde Polis Genel Müdürlüğü’nden alınan yazı ışığında başlatılan soruşturmada Lefkoşa’da faaliyet gösteren Mondial Private Bank İBU Ltd. isimli bankanın 23.04.2019 tarihinde, bankanın müşterisi olan ve kendisini APR Integration PTE. Ltd.’in temsilcisi olarak tanıtan Meyer Benitah isimli şahsın konu hesaptan 18.000.000 Euro ve 1.060.200 Euro nakit çekiliş yapmak istediğinde, böyle bir yetkisi olmadığından dolayı şüpheli işlem olarak değerlendirip, gecikmesinde sakınca gördüğü halde konuyu anında Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’ne bildirmediğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

“Müfettişin denetimi engellendi”

Polis memuru Mehmet Kanteper, zanlı K.İ.’nin 29.04.2019 tarihinde, KKTC Merkez Bankası tarafından görevlendirilip, Mondial Private Bank İBU Ltd’e gönderilen denetçiler tarafından gerçekleşecek denetim kapsamında talep edilen her türlü bilgi ve belgelerin talep eden müfettişe iletmesi gerektiği, ayrıca bankanın tüm fonksiyon, işlem, kayıt, bilgi, belge ve defterine ulaşma imkanının verilmesi gerektiği halde, denetime izin vermeyerek ve denetimi engelleyerek, yetkili görevlilere bilgi ve belge vermekten kaçındığına dikkat çekti.

Mehmet Kanteper, zanlı K.İ.’nin bankacılık sistemine erişim kısıtlaması yapıp, söz konusu kişilere ve bu kişilere dolaylı ilişkisi bulunan tüm UBB müşterilerine ait tüm hesapları görebilmek ve ilgili hesaplara erişim talep ettikleri halde, yetki vermeyerek, bankanın faaliyetleri ile ilgili bilgi ve belgeleri Merkez Bankası tarafından talep edildiği anda ibraz etmediğini ve göstermediğini kaydetti.

Kanteper, zanlının belirtilen tüm bu hususlarda kusurlu davranarak ve yükümlülüklerini yerine getirmeyerek, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası Kuralları’na aykırı davrandığının tespit edildiğine vurgu yaptı. 

Mondial Private Bank İBU Ltd isimli bankanın 4 direktöründen 3’ünün yurtdışında olduğunu kaydeden Kanteper, bankanın direktörlerinden olan KKTC vatandaşı zanlı K.İ.’nin yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği bir teminat bağlanmasını talep etti.

Asgari ücretin 100 katına kadar

para ve 10 yıla kadar hapislik 

Yargıç Temay Sağer, zanlının itham olduğu suçların asgari ücretin 100 katına kadar para cezası ve 

10 yıla kadar hapislik öngören ciddi suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 70 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 500 bin TL, bir kefilin ise 200 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75