Banka müdürüne ait paraları da çaldı

banner37

90 gün içinde üç banka ve bir işyerine hırsızlık yapmak için giren E. C. A., yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

Banka müdürüne ait paraları da çaldı
banner99

“POLİS NE DERSE KABUL EDERİM”… Son üç aylık dönemde Lefkoşa ve Demirhan’da üç banka şubesi ve bir işyerine girerek hırsızlık yapmakla suçlanan E. C. A., isimli zanlının girdiği banka şubelerinden birinde, banka müdürüne ait 4 bin Euro, 8 bin 500 sterlin ve 4 bin 600 ABD Doları’nı da çaldığı belirtildi. Teminat için çıkarıldığı mahkemede “Polis ne derse kabul ederim, doğrudur” diyen E. C. A., cezaevine gönderildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da son üç aylık süreçte, üç banka şubesinin camlarını, bir işyerinin ise kilidini kırıp hırsızlık yapmak için giren ve güvenlik kameralarından tespit edilip, Gazimağusa’da yakalanan zanlı E. C. A., yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.


Polis, zanlının girdiği Capital Bankası’nda müdürün şahsına ait 4 bin Euro, 8 bin 500 sterlin, 4 bin 600 ABD Doları çaldığını belirledi.


Mahkemede söz alan zanlı Anadu, “Polis ne derse kabul ederim, doğrudur” dedi.


“Bina açma”, “Kasti hasar”, “Bir cürüm işlemek kastıyla binaya girme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.


Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Burçin Korgan’ı dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Korgan, zanlı E. C. A.’nın Lefkoşa’da 23.09.2020 tarihinde Küçük Kaymaklı’da Gazeteci Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Türkiye İş Bankası’nın güneye bakan 3 bin TL değerindeki 240 x 210 cm ebatlarında 5 +5 Lameks emniyet camını kasten ve kanunsuz olarak kırarak kasti hasara uğrattığına vurgu yaptı.


Polis memuru Burçin Korgan, zanlının 26.09.2020 tarihinde saat 21.15’te Lefkoşa Kemal Aşık Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Selçuk Uluğ’un yapmakta olduğu Teknocell isimli telefon dükkanının doğuya bakan ana giriş alüminyum kapısının üzerindeki asma kilidini, suç işleme niyeti ile tasarrufunda bulunan demir kesme aleti ile kasten ve kanunsuz olarak kırıp, hasara uğrattığını kaydetti.


Olaylarla ilgili soruşturma kapsamında bölgedeki güvenlik kameralarının, kaydı incelenerek, zanlının önce eşkalinin ardından da kimliğinin tespit edildiğini belirten Korgan, 02.11.2020 tarihinde Gazimağusa’da tespit edilerek, mahkeme emriyle tutuklandığını anımsattı.


Polis memuru Burçin Korgan, zanlının 27.09.2020 tarihinde 04.30-04.45 saatleri arasında Lefkoşa Küçük Kaymaklı bölgesinde faaliyet gösteren Capital Bank isimli bankanın batıya bakan ana giriş kapı kolunu çekerek, açıp, kapının altında bulunan zemine sabitlenmiş 30x10 ebadındaki bordür taşlarını yerinden söküp içeriye giriş yaptığına dikkat çekti.


banner134
Korgan, zanlının, bankanın alarm ışığını söküp hasara uğrattığını ve pencereden çıkış yaptığını kaydetti.


Korgan, zanlının 31.10.2020 tarihinde saat 01.50’de Demirhan’da İbrahim Nuroğlu’nun sorumluluğunda bulunan Capital Bank’ın güneye bakan alüminyumdan mamul mutfak penceresinin parmaklıklarını tasarrufundaki demir kesme aleti ile kesip, bir cürüm işlemek kastı ile bankanın mutfak odası içerisine girdiğini anlattı.


Korgan, zanlının, tavan kamerasını söküp, içeriden herhangi bir şey çalmadan, tekrar aynı yerden çıkış yaptıktan sonra bankanın batıya bakan alüminyumdan mamul kilitli durumdaki sürme pencereyi hasar yapmadan açıp, İbrahim Nuroğlu’nun ofisinin içerisine girdikten sonra herhangi bir şey sirkat etmeden aynı yerden çıkış yaptığını kaydetti.


Korgan, zanlının tasarrufunda demir kesme aleti, eldiven ve iki adet 5 bin sterlin değerinde çek bulunduğunu yineledi.


Polis memuru Burçin Korgan, zanlının verdiği gönüllü ifadesinde suçlarını itiraf ettiğini, ayrıca ailesinin fakir olduğu, kendisini okutmaya güçlerinin olmadığını serbest kalması halinde yine aynı suçları işleyebileceği o yüzden memleketine gönderilmesini istediğinin öğrenildiğini belirtti.


Korgan, mesele ile ilgili olarak 10.11.2020 tarihinde zanlının tasarrufunda soruşturulmakta olan suçlarla ilgili telefonuna el konularak, mahkemeden temin edilen emir ile birlikte data incelenmesine gönderildiğini kaydetti.

Çaldığı paraları harcadı


Polis memuru Burçin Korgan, zanlının sirkat etmiş olduğu paraların bir kısmını Nijerya'ya ailesine

gönderdiğini, bir kısmı ile okul harcını yatırdığını, data incelemesine gönderilen Samsung Galaxy A71 marka cep telefonunu satın aldığını ve yiyip içerek harcadığının tespit edildiğine vurgu yaptı.


Zanlının Gazimağusa'da faaliyet göstermekte olan Kıbrıs Batı Üniversitesi'nde aktif öğrenci olduğunu ve

aleyhine yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Korgan, zanlının davaları görüşülünceye değin, cezaevine gönderilmesini talep etti.


Yargıç Temay Sağer, suçların ciddiyeti ve zanlının beyanını dikkate alarak, 45 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75