Barka'nın ölüm tehlikesi var!

banner37

Gazimağusa’da kaldığı dairenin balkonundan beton zemine düşerek kafatası kırılan, Barka James Medugu olayıyla ilgili tutuklu sayısı 8’den 3’e düştü. Tutuklular aleyhine 8’er gün ek tutukluluk emri temin edildi. Günlerdir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşam savaşı veren Barka James Medugu’nun ise bilincinin kapalı olup, ölüm tehlikesinin olduğu belirtildi.

banner87
Barka'nın ölüm tehlikesi var!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, kaldığı apartman dairesinin balkonundan, 4.5 metre yükseklikten beton zemine düşerek kafatası kırılan üniversite öğrencisi, Barka James Medugu olayıyla ilgili tutuklu sayısı 8’den 3’e düştü.

Meseleyle ilgili şüphe üzerine tutuklanan Collins Muthiova, Daniel God Agolla, Curtis Haavi, Halima Fatih Samuel Chen ve Shirley Kısıa, meseleyle bağlantılarının olmadığının tespiti üzerine serbest kalırken, Dominic Duada Yakubu, Aaqıb Muhammad Yakubu ve Yakubu Saidu aleyhine “Adam öldürmeye teşebbüs” şüphesiyle  mahkemeden 8’er gün tutukluluk emri temin edildi.

Günlerdir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşam savaşı veren Barka James Medugu’nun ise bilincinin kapalı olup, ölüm tehlikesinin olduğu belirtildi.

Soruşturma bitmedi

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan

Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube

Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Ertan Demir’i yeminli şahadete çağırdı.

Müfettiş Muavini Ertan Demir, Gazimağusa’da, 7 Mayıs 2015’te, saat 22.10’da, Esmerim Sokak’taki Ayşem

Apartmanı’nın 7 numaralı dairesinde ikamet eden üniversite öğrencisi Barka James Medugu’nun, henüz

tespit edilemeyen bir sebeple, 4.5 metre yükseklikten beton zemine düşerek kafatasının kırılarak, ağır

yaralandığını anımsattı.

Olay esnasında konu ikametgahta bulunan ve şüpheli görülerek tutuklanan 8 kişiden 5’ini serbest bıraktıklarını kaydeden Ertan Demir, kafatasında kırıklar olan müştekinin bilincinin kapalı olup hayati tehlikesinin devam ettiğini bildirdi.

Meseleyle ilgili kamera görüntülerini incelemeye aldığını, tutukladığı kişilerin yasal statülerini incelediğini ve 5 tanık ifadesi temin ettiğini kaydeden Demir, konu evde ele geçirilen uyuşturucu maddeyle ilgili Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin soruşturma başlattığına vurgu yaptı.

Ertan Demir, zanlıların olayla bağlantıları olduğu yönünde şüpheleri bulunduğunu ifade ettikten sonra, tahkikatını salimen yürütebilmek için mahkemeden 8 gün ek süre istedi.

Dominic kapıyı tekmeledi, Barka pencereden atladı

Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak’ın soruları üzerine Müfettiş Muavini Ertan Demir, zanlı Dominic Duada Yakubu’nun polise beyanları olduğunu belirtti ve ekledi:

“ Dominic, olay gecesi, uyuşturucu madde etkisiyle, müşteki ve diğer iki zanlının bulunduğu odanın kapısına ayağıyla sert bir şekilde 4-5 kez vurduğunu, o esnada ise Barka James Medugu’nun camdan atladığını beyan eder, zanlı Aaqıb Muhammad Yakubu ise konu olayları görmediğini söyler.”

Ertan Demir ayrıca, zanlı Dominic Duada Yakubu’nun ele geçirilen konu uyuşturucu maddelerle ilgili polise bilgi verdiğini ve konu maddeyi, üniversitede ismini bilmediği siyahi bir şahıstan aldığını itiraf ettiğini anlattı.

Söz verilmesi üzerine konuşan üç zanlı da talep edilen sürenin uzun olduğunu belirterek, sınavlarının bulunduğunu beyan etti ve takdiri mahkemeye bıraktı.

Süre makul

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla, meselenin ciddiyetine, alınacak ifade ve incelenecek kamera kayıtlarının çokluğuna dikkat çektikten sonra, talep edilen sürenin makul olduğuna bulgu yaptı ve tahkikatın selameti için zanlıların 8’er gün daha poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75