Başıboş köpekleri öldürdü, 6 ay hapis cezası aldı

banner37

Geçitkale’de kuzularına ‘musallat’ olduğu gerekçesiyle 4 ay arayla, başıboş iki köpeği av tüfeği ile vurarak öldüren Ahmet Çiftçioğlu, 6 ay hapse mahkûm oldu

banner87
Başıboş köpekleri öldürdü, 6 ay hapis cezası aldı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Geçitkale’de alkol tesiri altındayken, kuzularına ‘musallat’ olduğu gerekçesiyle 4 ay arayla, tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu av tüfeğiyle, başıboş 2 köpeği 2’şer el ateş edip vurarak öldüren Ahmet Çiftçioğlu’nu, 6 ay hapse mahkûm etti.

Mahkeme, belediye işçisi olup hayvancılıkla uğraşan Ahmet Çiftçioğlu’nun, konu suça temayülü olduğuna bulgu yaparak, adı edileni, 3 yıl süreyle, ateşli silah kullanmaktan ve taşımaktan men etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği kararı Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu açıkladı.

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, yargılandığı 9 davadan da suçlu bulduğu sanığın, Ekim 2016’da, adına kayıtlı av tüfeğini amaç dışı kanunsuz olarak taşıyıp, yüzde 400 promil alkol tesiri altındayken, Geçitkale-Tatlısu anayolu üzerindeki, su deposu yakınında, başıboş dolaşan köpeğe 2 el ateş ettikten sonra, köpeğin önce yaralanmasına sonra da ölümüne sebep olduğunu söyledi.

Ayşen Toroslu, sanığın, konu tarihten, 4 ay sonra, hiçbir pişmanlık göstermeden bir başka köpeği de aynı şekilde öldürdüğüne vurgu yaptı ve “Bu affedilemez” dedi.

Toroslu, hiç kimsenin sebebi ne olursa olsun, herhangi bir canlıya veya hayvana, acımasızca ve zalimce davranmaya hak ve yetkisinin bulunmadığını ifade ederek, sanığın ağılını başıboş köpeklerden korumak için tedbir alacağı yerde, ciddi, vahim, kamu düzenini bozan ve yaygın olan konu suçları işlediğine dikkat çekti.

Kıdemli yargıç, şöyle dedi:

“Her birey tasarrufunda ateşli silah bulundururken, tüfek taşımanın ağır sorumluluğunun bilincinde olmalı ve yasanın aradığı yasal koşullara uymak için azami ihtimamı göstermelidir. Sanığın mahkûm olduğu suç tipleri 7 yıla kadar hapislik cezası öngören suçlardandır. Suçun vahameti, öngörülen hapislik cezası ortaya koymaktadır. Ateşli silahlar, toplumun huzurunu bozup, rahatsızlık yaratır. Yargının, bu tip suçları işleyenlere hoşgörülü davranması düşünülemez.”

Toroslu ayrıca, sanığın, 1994’te de benzer suç işleyerek, para cezasına çarptırıldığını ifade ettikten sonra, meseleyle ilgili, tüm hususları değerlendirdiklerini belirterek, sanığı, oy birliğiyle 6 ay hapse mahkûm edip, 3 yıl süreyle ateşli silah ve patlayıcı madde kullanma ve taşımaktan men ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75