Başsavcılık talep etti, polis soruşturma açtı

banner37

Bulut Akacan’ın korumalarıyla birlikte, Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu darp etmekten 2 yıl hapse mahkum olmasını ‘Adalet öldü’ diye yorumlayan ve yargıyı hedef alan yayınlara soruşturma açıldı

Başsavcılık talep etti, polis soruşturma açtı
banner90
banner8

TÜM YAYINLAR İNCELEMEYE ALINDI… Bulut Akacan ve korumalarının mahkumiyeti ve aldıkları 2 yıllık hapislik cezasının, Akacan’ın sahibi olduğu gazetesinde ‘Adalet öldü’ diye nitelendirilerek, yargıya yönelik ağır eleştiriler yapılmasının ardından Başsavcılık, ‘yargıyı hedef alan yayınların soruşturulması’ için Polis Genel Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Polis, Başsavcılığın talebi doğrultusunda tüm yayınları inceleme altına aldı.

Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nun 7 Ocak 2019 tarihinde Girne’de darp edilmesi olayıyla ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar Bulut Akacan, Vasıf Kurbanov ve Orçun Özüorçun’u suçlu bularak 2’şer yıl hapse mahkum etmesiyle ilgili kararını ‘Adalet öldü’ diye yorumlayarak, ağır eleştiriler yapılması, yargı çevresinde rahatsızlık yaptı.

1976/Mahkemeler Yasası’na da aykırı olan yargıyı hedef alan bu tür yayınların önüne geçilmesi için Başsavcılık harekete geçti ve Polis Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, yargıyı hedef alan, rencide eden, toplum nezdinde küçük düşürme, itibarsızlaştıran ve zan altında bırakan yayınlar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Başsavcılığın bu talebi doğrultusunda, polis de, başta Bulut Akacan ve korumalarının mahkum edildiği kararla ilgili olmak üzere, yargıyı hedef alan tüm yayınları incelemeye aldı.

Neler olmuştu?

Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan işadamı Bulut Akacan ve korumaları Vasıf Kurbanov ile Orçun Özüorçun, 2’şer yıl hapse mahkum edilmişti.

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’dan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 3 sanığı da “Vahim zarar”, “Yaralama”, “Bedensel incinmeye sebep olan darp” ve “Darp” suçlarından oluşan toplam 6 davadan da suçlu bulmuştu.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, sanıkların, Erhan Başay’ı darp ettiğini ve Zeki Asımoğlu’nun vahim zarara uğramasına neden olduklarını belirtmişti.

Cemaller, Zeki Asımoğlu’na ilk müdahalenin olay yerinde yapıldığını, ancak ilk müdahalenin yapılmamış olması durumunda Asımoğlu’nun ölümüne neden olabileceklerine vurgu yapmıştı.

“Akacan, azmettirdi”

Sanık Bulut Akacan’ın azmettirmesiyle diğer sanıkların harekete geçtiğinin altını çizen Cemaller, sanıkların işlenen suçta ortaklaşa hareket ettiklerine ve tüm bunları sanıkların aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerine değinmişti.

Cemaller, Zeki Asımoğlu’nun alveol kemiğinin yerinden çıktığını, şu anda iyileştiğini, ancak kemiğin eski yerine oturmadığını belirterek, bu durumu kalıcı hasar olarak bir diğer ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
a.k.m
a.k.m - 10 ay Önce

Yargı verdiği karardan bu kadar emin ise neden yayınları incelemeye almak istedi.

SIRADAKİ HABER

banner75