banner6

‘Bataklık Operasyonu’nda üç kişi daha aranıyor

banner37

Türkiye’den sehpa içerisinde kargoyla gönderilen yüklü miktarlardaki uyuşturucuları, organize bir şekilde KKTC içerisinde dağıtım ve satışını yapmakla suçlanan 9 zanlının tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı

‘Bataklık Operasyonu’nda  üç kişi daha aranıyor
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik Ekibi tarafından 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda ele geçirilen 2 milyon TL’nin üzerinde değeri olan “eroin”, “MDMA” ve “metamfetamin” türü uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan 9 kişinin aleyhine 8 gün ek tutukluluk emri alındı.

Operasyonlarda tutuklanan zanlılar, zanlı 1 S.Ö. (K-17), zanlı 2 Y.G. E. (K-65), zanlı 3 A.N.Y. B. (E-18), zanlı 4 M.Y. (E-40), “Koçero” lakaplı zanlı 5 İ.Ö. (E-45), zanlı 6 M.K. (E-36), zanlı 7 M.S. (E-40), zanlı 8 B.G.Y. (E-20) ve zanlı 9 İ.H. (E-36) dün sabah topluca Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i dinletti.

 Mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, Lefkoşa-Mağusa ve Güzelyurt’ta gerçekleştirilen Bataklık Operasyonu’nda üç ayrı türde 2 milyon TL’nin üzerinde uyuşturucu madde ele geçirildiğine vurgu yaptı.

Kaan Kurtbir, 27.11.2021 tarihinde saat 08.10’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından alınan bilgide, Gönyeli’de, zanlı 2 Y.G.E.’nin ikametgâhında kanunsuz uyuşturucu madde olduğunun öğrenildiğini, konu ikametgahın çevresinde pusu ve takip görevine başlandığını belirtti.

Aynı gün, 12.00-12.20 saatleri arasında mahkeme emriyle Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından zanlı 1 S.Ö.’nün huzurunda yapılan aramada; babaannesi olan zanlı 2’nin yatak odasındaki elbise dolabının orta kısmındaki raf üzerinde, ilk yardım çantası içerisinde şeffaf naylon poşette 11 adet üzerinde RR yazılı pembe renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap, şeffaf naylon poşette 72 adet üzerinde 130 yazılı sarı renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap bulunduğuna vurgu yaptı.

Kurtbir, zanlı 1’e ait yatak odasındaki dolabın alt raf kısmında sarı renk naylon poşette, 8 adet yırtık ve 2 adet tam şeffaf naylon, 1 adet üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan naylon parçası ile yaklaşık 15 gram ağırlığında pembe renk uyuşturucu olduğuna inanılan toz madde, şeffaf naylonlarda iki paket halinde yaklaşık 30 gram ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alındığına dikkat çekti.

Bir buçuk kiloya yakın eroin ele geçirildi

Polis memuru Kaan Kurtbir, aynı gün, 12.25-12.40 saatleri arasında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından zanlı l’in gösterimi ile mutfak kısmındaki dolap içerisinde bulunan maddeleri şöyle sıraladı:

“1 adet üzerinde şeffaf naylona bağlı sarı kapaklı plastik şeffaf kavanoz içerisinde, 58 ayrı şeffaf poşet içerisinde yaklaşık 870 gram ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde 29 ayrı poşet içerisinde yaklaşık 435 gram ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde yaklaşık 100 gram ağırlığında da metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde 1 adet üzerinde 50 ve 1 adet üzerinde 4 eksik yazan toplam 9 adet şeffaf naylonda, 606 tam 320 adet yarım, 110 adet kırık parçalar ve yaklaşık 2 gram ağırlığında pembe renk MDMA türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan haplar, Murat yazılı tüp başlığı paketi içerisinde 4 adet ayrı şeffaf poşette yaklaşık 60 gram ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve hassas terazi bulundu”.

Polis memuru Kurtbir, “Kanunsuz uyuşturucu madde ithali, tasarrufu ve verme” suçlamaları ile zanlı 1 S.Ö., zanlı 2 Y.G.E., zanlı 3 A.N.Y.B., zanlı 4 M.Y., zanlı 5 İ.Ö., zanlı 6 M.K. ve zanlı7 M.S.’nin tutuklandığını belirtti.

Hapları satan bir kişi de tutuklandı

Polis memuru Kaan Kurtbir, mesele ile ilgili yapılan soruşturmalar ve araştırmalar sonucunda zanlı B.G.Y.’nin zanlı 1 S.Ö.’den 25-26.11.2021 tarihlerinde MDMA türü uyuşturucu madde içeren pembe renk haplar aldığının öğrenildiğini, 29.11.2021 tarihinde saat 14.15’te zanlı B.G.Y.’nin Yenikent’teki ikametgahı önünde tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandığını söyledi.

Kurtbir, 14.20-14.50 saatleri arasında zanlının huzurunda ikametgahında yapılan aramada, kendisine ait yatak odasındaki komodinin üst çekmecesinde, siyah renk tütün kılıfı içerisinde, şeffaf naylon içerisinde 6 tam, bir adet yarım üzerinde 130 yazılı sarı renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap ve bir adet içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan ağzı çıtçıtlı şeffaf naylonun bulunarak emare olarak alındığını anlattı.

Kurtbir, zanlıdan yapılan soruşturmalarda ve temin edilen gönüllü ifadesinde tasarrufunda bulunan sarı renk hapları 2021 Kasım ayı içerisinde, pembe renk hapları ise 25-26.11.2021 tarihlerinde Gönyeli’de S.Ö.’den aldığı ve birçok kişiye satarak 2 bin 500 TL kazanç sağladığı 2 bin TL’sini ise S.Ö.’ye verdiğini geri kalanını ise harcadığının öğrenildiğini kaydetti.

“Sehpalara saklayıp ithal ettiler”

Polis memuru Kaan Kurtbir, mesele ile ilgili olarak yapılan araştırmalar ve soruşturmalar neticesinde söz konusu uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin Eylül 2021-27.11.2021 tarihlerinde, aranan K.T.Ö. tarafından Türkiye’den yurtiçi kargo aracılığı ile sehpalar içerisinde gönderildiğinin tespit edildiğini belirtti. 

“Para transferini İ.H. yapıyordu”

Kaan Kurtbir, aynı gün mesele ile ilgili olarak yapılan araştırma ve soruşturmalarda Eylül 2021-27.11.2021 tarihlerinde İ.Ö.’nün Lefkoşa’da almış olduğu 285 gram ağırlığındaki eroin türü uyuşturucu maddelere karşılık K.T.Ö.’nün alması için annesi olan zanlı 2 Y.G.E.’nin bankadaki hesabına zanlı İ.H.’nin birçok kez para yatırdığının öğrenildiğine vurgu yaptı.

Kurtbir, aynı gün saat 18.00’de zanlı İ.H.’nin, Yeşilyurt adresindeki ikametgahında tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandığını ve 18.05-18.45 saatleri arasında mahkeme emri ile huzurunda ikametgahında yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şey bulunmadığını anlattı.

2 milyon TL’nin üzerinde olan uyuşturucularla ilgili aranan 3 kişi, birçok emare ve soruşturulacak şahıslar ile incelenecek ATM güvenlik kamerası kayıtları ve telefon kayıtları olduğuna dikkat çeken Kurtbir, zanlıların 8 gün tutuklu kalmasını talep etti. zanlı7 M.S.’nin dışında diğer zanlıların avukatları tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Yargıç Mine Ozankaya, duruşma neticesinde talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110