banner6

‘Bataklık Operasyonu’ndan çocuk dramı çıktı 

banner37

Narkotik Ekibi, 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda, 2 milyon TL’nin üzerinde değeri olan “Eroin”, “MDMA” ve “Metamfetamin” türü uyuşturucu madde ele geçirdi

‘Bataklık Operasyonu’ndan  çocuk dramı çıktı 
banner150 banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, son aylarda gerçekleştirdiği başarılı operasyonlara bir yenisini daha ekledi.

Narkotik’in önceki gün üç ayrı ilçede gerçekleştirdiği ‘Bataklık Operasyonu’nda piyasa değeri 2 milyon TL’nin üzerinde “Eroin”, “MDMA” ve “Metamfetamin” türü uyuşturucu madde ele geçirildi.

Gönyeli’de iki ayrı ikametgahta yapılan aramada; satışa hazır hale getirilmiş paketler halinde, yaklaşık 1 kilo 395 gr. ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yaklaşık 100 gr. ağırlığında methamphetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, 689 adeti bütün, 320 adeti yarım, 110 adeti kırık parçalar halinde MDMA türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan haplar ile yaklaşık 17 gram ağırlığında MDMA türü uyuşturucu olduğuna inanılan toz madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet hassas terazi ele geçirildi.

Meseleyle ilgili 7 kişi tutuklandı.

Uyuşturucular 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda bulundu

Narkotik ekibi, yüklü miktardaki uyuşturucuyu 17 yaşındaki kız çocuğunun tasarrufunda ele geçirdi.

Narkotik ekibinin yürüttüğü soruşturmada, KKTC’de adı kundaklama başta olmak üzere pek çok suça karışan ve Türkiye’ye kaçan K.T.Ö’nün uyuşturucuları “sehpa” içine saklayıp, adaya gönderdiği ve 17 yaşındaki kızına, babaannesinin evinde paketletip, satışını yaptırdığı ortaya çıktı. 

Söz konusu uyuşturucuları satan çocuğun, temin ettiği yüklü miktardaki paraları da annesi B.Ö.’nün hesabına gönderdiği tespit edildi.

17 yaşındaki kız çocuğunun, bankaya birlikte gittiği 18 yaşındaki erkek arkadaşı A.N.Y.B. de tutuklandı. A.N.Y.B’nin annesi, mahkemede gözyaşı dökerek, kız çocuğuna hitaben, “Nasıl arkadaşıydın? Oğlumu yaktın” ifadelerini kullandı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde ithali, tasarrufu ve verme” suçlamaları ile tutuklanan zanlı 1 S.Ö. (K-17), zanlı 2 Y.G. E. (K-65), zanlı3 A.N.Y. B. (E-18), zanlı4 M.Y. (E-40), “Koçero” lakaplı zanlı5 İ.Ö. (E-45), zanlı6M.K.(E-36) ve zanlı7 M.S. (E-40)dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Aysu Çakan Alakan’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Kaan Kurtbir’i dinletti.

Üç ilçede operasyon

Mahkemede yeminli şahadet veren Kurtbir, Lefkoşa- Mağusa ve Güzelyurt’ta gerçekleştirilen Bataklık Operasyonu’nda üç ayrı türde 2 milyon TL’nin üzerinde uyuşturucu madde ele geçirildiğine vurgu yaptı.

Kaan Kurtbir, 27.11.2021 tarihinde saat 08.10'da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından alınan bilgide, Gönyeli’de, zanlı 2 Y.G.E.’nin ikametgâhında kanunsuz uyuşturucu madde olduğunun öğrenildiğini, konu ikametgahın çevresinde pusu ve takip görevine başlandığını belirtti.
Aynı gün, 12.00-12.20 saatleri arasında mahkeme emriyle Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından zanlı 1 S.Ö.’nün huzurunda yapılan aramada; babaannesi olan zanlı2'nin yatak odasındaki elbise dolabının orta kısmındaki raf üzerinde, ilk yardım çantası içerisinde şeffaf naylon poşette 11 adet üzerinde RR yazılı pembe renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap, şeffaf naylon poşette 72 adet üzerinde 130 yazılı sarı renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap ve 1 adet "Marlboro" ve 1 adet "NUO" marka boş sigara paketi bulunduğuna vurgu yaptı.

Kurtbir, zanlı1'e ait yatak odasındaki dolabın alt raf kısmında Bursa Pazarı yazılı sarı renk naylon poşette, 8 adet yırtık ve 2 adet tam şeffaf naylon, 1 adet üzerinde "Good morning" yazılı karton bardak, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan naylon parçası ile siyah-şeffaf renklerdeki ağzı yırtık naylon poşet içerisinde yaklaşık 15 gram ağırlığında pembe renk uyuşturucu olduğuna inanılan toz madde, konu rafın üst kısmında "Guess" marka bayan çantası içerisinde şeffaf naylonlarda iki paket halinde yaklaşık 30 gram ağırlığında eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alındığına dikkat çekti.

17 yaşındaki zanlı ve babaannesinin suçüstü hali gereği tutuklandıklarını söyleyen Kurtbir, çocuğun mesele ile yapılan soruşturmada, tasarrufunda bulunan söz konusu maddelerin geriye kalan kısmının ise Nadir sokak no:19 Yenikent-Gönyeli adresindeki ikametgâhta olduğunu itiraf ettiğini anlattı.

Evde zulalanmış satışa hazır uyuşturucular bulundu


Polis memuru Kaan Kurtbir, aynı gün, 12.25-12.40 saatleri arasında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından zanlı l'in huzurunda gösterimi ile mutfak kısmındaki dolap içerisinde bulunan maddeleri sıraladı:

“1 adet üzerinde şeffaf naylona bağlı sarı kapaklı plastik şeffaf kavanoz içerisinde, 58 ayrı şeffaf poşet içerisinde yaklaşık 870 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde 29 ayrı poşet içerisinde yaklaşık 435 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde yaklaşık 100 gram ağırlığında da Metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, plastik sarı kapaklı şeffaf kavanoz içerisinde 1 adet üzerinde 50 ve 1 adet üzerinde 4 eksik yazan toplam 9 adet şeffaf naylonda, 606 tam 320 adet yarım, 110 adet kırık parçalar ve yaklaşık 2 gram ağırlığında pembe renk MDMA türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan haplar, Murat yazılı tüp başlığı paketi içerisinde 4 adet ayrı şeffaf poşette yaklaşık 60 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulundu”.

Kurtbir, yine aynı ikametgahta üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan "Neclife" marka hassas terazi, uyuşturucu madde paketlemekte kullanılan 4 adet beyaz renk doktor eldiveni, üzerinde "Good morning" yazılı karton bardak, mutfak dolabının üst kısmındaki metal tabaklık üzerinde 20 adet şeffaf boş naylon ve bir adet düğüm şeklinde boş naylonun bulunarak emare olarak alındığını kaydetti.

Babasının uyuşturucuyu sehpa içine gizleyerek gönderdiğini itiraf etti


Polis memuru Kaan Kurtbir, mesele ile ilgili olarak zanlı l'den yapılan soruşturma ve temin edilen gönüllü ifadesinde tasarrufunda bulunan söz konusu Eroin türü uyuşturucu maddeyi Eylül 2021’de şu an Türkiye'de bulunan babası K.T.Ö.’nün (E-41) yönlendirmesi ile halen aranmakta olan bir şahıs aracılığıyla sehpa içerisinde gönderdiğini itiraf ettiğine vurgu yaptı.

Kurtbir, konu sehpanın, yine aynı tarihte zanlı7 M.S. tarafından flex kullanılarak kesilerek çıkartıldığı ve zanlı 1'in konu maddenin her birini babasının yönlendirmesi ile ayrı ayrı 15 gram olarak tartarak, aranan annesi B.Ö.’nün (K-46) bilgisi dahilinde 122 paket haline getirdiğini mahkemeye aktardı.

Çocuk uyuşturucuları elektrik direklerinin altına bıraktı

Kurtbir, zanlı 1’in aynı tarihte bir süpermarketin batısında bulunan boş arazi yollarının kenarındaki elektrik direkleri altına zanlı 4 M.Y.’nin alması için 5 paket 75 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve İrfan isminde soy ismi henüz tespit edilemeyen şahıs için ise 5 paket 75 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri bırakarak almalarını sağladığının tespit edildiğine vurgu yaptı.

“Koçero 114 bin TL değerinde eroini çocuktan satın aldı”
Polis memuru Kaan Kurtbir, 17 yaşındaki zanlı 1 S.Ö.’nün yine babasının yönlendirmesiyle, “Koçero” lakaplı zanlı 5 İ.Ö.’ye, 2021 Eylül ayı ve 26.11.2021 tarihleri arasında toplam 19 paket 285 gram ağırlığında Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeleri toplam 114 bin TL karşılığında verdiğine dikkat çekti.

Kurtbir,zanlı S.Ö.’nün uyuşturucu madde satışından elde etmiş olduğu paranın bir kısmını zanlı A.N.Y.B. ile birlikte annesi B.Ö.’nün iki banka hesaplarına yatırdığını anlattı.

Kurtbir, yine zanlı 5'in,çocuğun babaannesi olan zanlı 2'nin Garanti Bankası hesabına, iki kez uyuşturucuya karşılık, henüz tespit edilemeyen bir şahsın aracılığıyla para yatırdığının öğrenildiğini belirtti.

Kurtbir, zanlı l'den yapılan soruşturma ve temin edilen gönüllü ifadelerde; tasarrufunda bulunan söz konusu pembe renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hapları 24.11.2021 tarihinde, babası K.T.Ö.’nün yönlendirmesi ile aranmakta olan bir şahıs aracılığıyla sehpa içerisinde aldığı, zanlı 7 M.S.’nin aynı şekilde konu sehpayı keserek içerisinden bin 500 adet pembe renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hapları çıkarttığı ve zanlı 1'e teslim ettiğini itiraf ettiğini anlattı.

Kurtbir, zanlı 1'in zanlı6 M.K.’ya 24- 26.11.2021 tarihleri arasında toplam 200 adet uyuşturucu madde içeren hapı verdiği, yine zanlı 1 tarafından aranmakta olan bir şahsa 25-26.11.2021 tarihleri arasında, 15 adet uyuşturucu madde içeren hapı 1400 TL karşılığında verdiğinin öğrenildiğine vurgu yaptı.
Kız çocuğunun elinden binlerce hap çıktı

Polis memuru Kaan Kurtbir, yine zanlı l'den yapılan soruşturma ve temin edilen gönüllü ifadelerde, zanlı 6 M.K.'nin 24.11.2021 tarihinde bin 303 adet uyuşturucu madde içerdiğine inanılan üzerlerinde 130 yazılı sarı renk hapları zanlı 1'e teslim ettiği, zanlı l'in de konu hapların içerisinden 72 adetini alıp ikametgahında sakladığını itiraf ettiğini anlattı.

Kurtbir, zanlı 1’in geriye kalan bin 231 adet uyuşturucu madde içeren hapı, zanlı7 ile birlikte yine babasının yönlendirmesi ile Güzelyurt-Lefkoşa yolu üzerinde bulunan bir tabelanın altına attıklarının öğrenildiğini kaydetti.

Kurtbir, aynı gün söz konusu hapların polis tarafından bulunarak emare alındığını belirtti.2 milyon TL’nin üzerinde olan uyuşturucularla ilgili aranan 5 kişi, birçok emare ve soruşturulacak şahıslar ile incelenecek ATM güvenlik kamerası kayıtları, incelenecek telefon kayıtları olduğuna dikkat çeken Kurtbir, zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti. Zanlıların avukatları tutukluluk talebine itiraz etmedi.
Yargıç Aysu Çakan Alakan,  tahkikatın çok yeni olduğuna, ciddiyetine ve suçun aydınlatılmasının önemine bulgu yapıp, zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110