Bayır kardeşler cezaevine gitti, diğer ikisi 8’er bin TL ödedi

banner37

Plakasız traktörleri kaçak olarak Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye getiren Mustafa-Cuma Bayır kardeşler ve amcaoğlu Mustafa Bayır ile İbrahim Karabulut hem kaza mahkemesinde hem de askeri mahkemede teminata bağlandı

banner87
Bayır kardeşler cezaevine gitti, diğer ikisi 8’er bin TL ödedi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’tan sirkat ettikleri plakasız 2 traktörü, Güvercinlik- Çayönü köyleri arasından, birinci derecede askeri yasak bölgeden KKTC’ye getiren Çayönü sakinleri Mustafa-Cuma Bayır kardeşler ve amcaoğlu Mustafa Bayır ile İbrahim Karabulut, dün hem Gazimağusa Kaza Mahkemesi hem de Askeri Mahkeme tarafından teminata bağlandı.

Sabah saatlerinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlıların tümü de diğer şartların yanı sıra yargılanıncaya kadar biner TL nakdi teminata bağlanarak serbest bırakıldı ancak, traktörleri askeri bölgeyi ihlal ederek ülkeye sokan zanlılar öğleden sonra da Askeri Mahkeme’ye çıkarıldı ve bir kez daha teminata bağlandı.

Askeri Mahkeme, benzer sabıkaları bulunan Mustafa ve Cuma Bayır kardeşlerin yargılanıncaya kadar her halükarda 2 ayı aşmamak kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine, Mustafa Bayır ile İbrahim Karabulut isimli zanlıların ise diğer şartların yanı sıra 7’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına karar verdi.

Toplamda 8’er bin TL’lik nakdi teminatlarını yatıran Mustafa Bayır ile İbrahim Karabulut serbest kalırken, Mustafa ve Cuma Bayır kardeşler, Askeri Mahkeme’nin bağladığı teminat kararı uyarınca cezaevine gönderildi.

Sabah kaza mahkemesine çıktılar

Güney Kıbrıs’tan kaçak olarak 2 adet plakasız traktörü KKTC’ye geçiren dört zanlı dün sabah saatlerinde Gazimağusa’da mahkemeye çıkarıldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazan Aksun huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, meselenin tahkikat memuru Kemal Onbaşı yeminli şahadet verdi.

Tanık polis Kemal Onbaşı, zanlıların,  1 Temmuz’da, saat 16.30 sıralarında, 2,5 mil bölgesindeki belediye çöplüğü civarında, söz konusu traktörün üzerinde tespit edilerek tutuklandığını aktardı.

Zanlı 1, 2 ve 3’ün itiraf niteliğinde olmayan birer gönüllü ifade verdiğini belirten Onbaşı, zanlı 4’ün ise ifade vermediğini bildirdi.

Kamera kayıtlarının ve telefon dökümlerinin incelendiğini anlatan tanık polis, traktörlerin sahibi olan Kıbrıslı Rumların müdürlüğe gelerek ifade verdiğini anlattı.

Onbaşı, zanlı 1 ve 2’nin benzer sabıkası olduğuna değindikten sonra mahkemeden, devam eden tahkikatına etki etme olasılığı olmayan zanlıları uygun birer teminata bağlamasını talep etti.

Yargıç Hazan Aksun, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıları biner TL nakdi teminata bağladı.

Aksun, ayrıca, zanlılar lehine KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75