'Bedelini ağır ödeyeceksin!'

banner37

Nijeryalı Dede’nin evden kaçırılma anının tanıklarından Ayfer Yalap isimli komşu, kaçıran 4 erkekten birinin yumruk atarken bağırarak tehdit savurduğunu anlattı

'Bedelini ağır ödeyeceksin!'
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da evinden kaçırılıp Çanakkale Göleti’ne götürülen ve orada elektro şok verilip, tekme, tokat ve taşla ciddi şekilde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde devam eden dünkü ilk tahkikat (P.İ.) duruşmasında, 3 tanık dinlendi.

Tanıklardan cinayet kurbanı Dede’nin karşı apartmanda yaşayan komşusu Ayfer Yalap, siyahi gencin kaçırılma anını, kaldığı dairenin balkonundan izlediğini anlattı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mahkemede bildiklerini anlatacağına yemin verdikten sonra Ayfer Yalap, eşi ve çocuklarıyla evde olduğu sırada, dışarıdan duyduğu seslere bakmak için balkona çıktığını, bu sırada karşı apartmanda kalan siyahi gencin 3 kişi tarafından döve döve apartmandan çıkarıldığını, bir gencin de araçta beklediğini anlattı.

Ayfer Yalap, bu gençlerden iri yapılı olanının siyahi gence sinir ve hırsla yumruk vurduğunu belirterek, bağıran genci “Bunun bedelini ağır ödeyeceksin” diye tehdit ettiğini söyledi.

Etrafın karanlık olup, gencin çığlıklarıyla yankılandığını anlatan Ayfer Yalap, sesler üzerine tüm mahalle sakinlerinin balkonlara çıktığını belirtti ve devam etti:

“Sesi duyduğumda ilk umursamadım, sesler yükselince çıkıp baktım. 3 kişi genci dövüyordu. Tümü erkekti. Aralarından bir tanesi, iri yapılı olanı sinirli ve hırslıydı. Siyahi genç, çok bağırıyordu. Yardım istiyordu. O bağırdıkça, iri yapılı olan daha çok vuruyordu. ‘Bunun bedelini ödeyeceksin’ diyen iri yapılı genç, siyahi gence bir yumruk vurdu ve ses kesildi. Sanırım o an bayıldı, bu esnada apartman önünde duran araçtan bir genç çıktı. İri yapılı olan, diğer gençlere, ‘Bindirin arabaya da gidelim’ dedi. Siyahi genci arabaya koyup hızla uzaklaştılar. Tümü erkekti, ne giydiklerini göremedim. Kayboldular, tüm mahalle balkondaydı, şok içerisinde baka kaldık.”

 

“Nidai’nin attığı şok aletini, Güney’den emare aldım”

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Ayfer Yalap’ın şahadetinden sonra tanık kürsüsüne, sırasıyla Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Rezvan Kaçar ve polis memuru Raif Safa’yı çağırdı.

banner134
Müfettiş Rezvan Kaçar, 2001’den beridir Foto Parmak ve Olay Yeri İnceleme’de uzmanlığı bulunduğunu belirttikten sonra, 30 Ocak 2018’de şubeye telefoniyen yapılan ceset ihbarı sonrası, Müfettiş Erkan Yahat’la olay yerine gittiğini anlattı.

Kaçar, olay yerindeki incelemenin bitmesi üzerine, cesedin kimlik tespitinden sonra, Dede’nin 29 Ocak 2018’de GU 042 plakalı araçla evinden kaçırıldığını öğrenmesi üzerine, konu aracın Motorlu Araçlar Mukayyitliği’nden Zekeriya Kurucu adına kayıtlı olduğunu tespit ettiğini kaydetti.

Rezvan Kaçar, Zekeriya Kurucu’yu önceden tanıyıp bildiği için, Erkan Yahat’ın isteği üzerine, Zekeriya Kurucu’nun kaldığı eve Yahat’la birlikte gittiklerini söyledi ve “Evin sol tarafındaki boş arazide GU 042 plakalı araç park halindeydi. Konu evde Zekeriya Kurucu’nun annesi Ayşe Kurucu ve teyzesi Türkan Ateş’i tespit ettik” dedi.

Kaçar, Ayşe Kurucu’yu sorguladığını, oğlu Zekeriya Kurucu’nun konu aracı birine vermediğini, Zekeriya’nın bir gün önce yeğeni ve Zekeriya’nın bir arkadaşıyla birlikte olduğunu belirttiğini dile getiren Rezvan Kaçar,

Zekeriya Kurucu’yu telefoniyen arayıp, Ozan Körkurt ile Chine Bazaar yakınında olduğunu öğrenmesi üzerine adı edilenleri gidip teslim alıp adli şubeye sevk ettiklerini kaydetti.

GU 042 plakalı aracı incelenmek üzere müdürlüğe getirilmesini sağladığını da dile getiren Rezvan Kaçar, Erkan Yahat tarafından sorguya alınan Zekeriya Kurucu’dan, Zekeriya’nın aracında bulunan gençlerin Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt, S. D., B .Ç. ve Aydan Sel’in olduğunu öğrendiğini belirtti.

Rezvan Kaçar, bunun üzerine S. D. evine gittiğini, S. D.’nin babasının, kızının erkek arkadaşı Onur Körkurt’u telefoniyen aradığını S. D.’nin de “Geliyoruz” demesi üzerine beklemeye başladıklarını ifade etti ve devam etti:

“Yarım saat bekledik. S. D. ve Onur Körkurt gelmedi. Bu sürede B. Ç., yaya olarak konu eve geldi. B. Ç.’yi de Adli Şube’ye sevk ettik. Daha sonra Aydan Sel’in evine gittik. Konu evde Aydan Sel’in babası huzurunda arama yaptık ve salondaki perde arkasında meseleye bağlantısı olabilecek bir çift ayakkabı ile apartman önünde park halindeki Ozan Körkurt’a ait aracı emare aldık. Daha sonra Nidai Şanlı’nın evinde arama yaptık, burada evin dışındaki depo üzerinde, altı çamurlu ve taşlı bir çift spor ayakkabı bulup zapt ettik. Ev içerisinde ise, 3 adet fener görünümlü şok cihazı ve bu cihazlara ait 4 adet boş kutuyu bulup emare aldık.

Daha sonra, olay sonrası yasal yolla geçtiği Güney Kıbrıs’ta SBA’yı geçtikten sonra yol kenarındaki kamışlıklar yanına bir adet şok cihazı sakladığını öğrenmemiz üzerine, gerekli izni alıp bahse konu yerdeki cihazı da telefonumla fotoğrafladıktan sonra emare zapt ettim. Meseleyle ilgili yaptıklarım bunlardan ibarettir.”

Dünkü duruşmanın son tanığı olan polis memuru Raif Safa ise, 1 Şubat 2018’de, şubede bulunduğu bir sırada, konu olayla ilgili tutuklu bulunan Onur Körkurt’tan 01.55 – 03.50 saatleri arasında yargıç kaidelerine uygun olarak ifade temin ettiğini mahkemeye aktardı ve aldığı ifadeyi mahkemeye emare 81 olarak sundu.

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, davayı, mesai bitimi üzerine, kaldığı yerden devam edilmek üzere bugüne tehir etti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75