Belgeleri sahteleyip, paraları cebine indirdi

banner37

Adı daha önce de benzer suçlara karışan Bilge Tarkuç’un, son bir yıldır çalıştığı işyerinin faturalarında sahtecilik yaparak 55 bin 77 TL’yi zimmetine geçirdiği ortaya çıktı

Belgeleri sahteleyip, paraları cebine indirdi
banner90
banner8

25 BİN TL TEMİNATLA SERBEST BIRAKILDI… Kendisinin sattığı veya şirketin daha önceki alacaklarının fatura ve makbuzlarında oynamalar yaparak aradaki farkı zimmetine geçirdiği belirlenen Bilge Tarkuç, aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere diğer şartların yanında 25 bin TL nakdi teminata bağlanarak serbest bırakıldı. Polis, Tarkuç’un Gazimağusa ve Lefkoşa’da olmak üzere benzer iki meselesinin daha olduğunu belirtti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da faaliyet gösteren Berkin & Son Ltd isimli işyerinde çalışan Bilge Tarkuç, faturalarda sahtecilik yapıp, toplam 55 bin 77 TL’yi sirkat ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

   “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla tutuklanan zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Öjen Açıkada’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, zanlı Bilge Tarkuç’un, 2019 Mayıs ile 2020 Mayıs ayları içerisinde müstahdemi olduğu Lefkoşa’da faaliyet gösteren Berkin & Son Ltd isimli işyerinde şirket adına gitmiş olduğu toplam 30 market ve offlicencelara götürmüş olduğu mallara karşılık olarak fatura ve makbuz kesmeden aldığı nakit parayı tasarrufuna geçirdiğini anlattı.

   Açıkada, zanlının daha sonra konu işyerlerinin şirkete olan eski borçlarına karşılık kestiği makbuz aslı ile nüshasının arasına karton koyarak, asıl makbuz üzerine yazığı tutarı tasarrufuna geçirdiğini ve nüsha üzerine daha az miktar yazarak ve faturasız tasarrufuna geçirdiği nakit paralar ile ilgili faturalarda sahteleme yaptığını mahkemeye aktardı.

   Polis memuru Öjen Açıkada, zanlının ilgili faturaları şirkete tedavüle sürüp, sahtelediği faturalardan 34 bin 363.30 TL, stokta bulunan ve kendisine satış için verilen 20 bin 432.50 TL’lik malları ve henüz net tespit edilemeyen makbuzlarda yaptığı sahtelemeden ise 282 TL nakit parayı sirkat ettiğine vurgu yaptı.

   Açıkada, zanlının aleyhinde 2018 yılında Gazimağusa’da “Müstahdem tarafından sirkat” ve Lefkoşa’da tahkikatı süren ve halen Sahtecilik Şubesi’nden rapor beklenen “Sahte belge düzenleme”, “Sahtekarlıkla mal temini”, “Sahte belgeyi tedavüle sürmek”, “Başkasının kimliğine bürünmek” ve “Sahtekarlıkla kayıt sağlamak” meseleleri olduğunu kaydetti.

   Açıkada, zanlının aleyhinde başlatılan tahkikatın tamamlandığını ve zanlının KKTC vatandaşı olduğunu belirterek, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

banner134
   Yargıç Hazal Hacımulla, ithama konu suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren, son derece ciddi suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

   Hacımulla, zanlının yargılanıncaya değin yurt dışına çıkışını yasaklayarak, 25 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 150 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada üç gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75