Benzer suçlardan 4 kez teminata bağlandı

banner37

Gönyeli’de evinde uyuşturucu bulunan S. K., 75 günü geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilirken; H. K., ve İ. O.’nun tutukluluk süresi 2 gün daha uzatıldı

Benzer suçlardan 4 kez teminata bağlandı
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

İKİ ZANLININ SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR… Zanlı S. K.’nin aleyhindeki soruşturmanın tamamlandığını ve zanlının benzer suçlardan 4 kere teminata bağlanmasına rağmen aynı suçu işlemeye devam ettiğinin tespit edildiğini belirten polis, H. K., ve İ. O.’nun aleyhindeki soruşturmanın ise devam ettiğini söyledi ve zanlıların uyuşturucu maddeyi aldıkları şahsın hâlâ aranmakta olduğunu vurguladı.

Gönyeli’de, evinde yapılan aramada 7 buçuk gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde tespit edilen S. K., ile operasyon sırasında evin yakınında şüpheli hareketleriyle dikkat çeken ve araçlarıyla ikametgahlarında uyuşturucu tespit edilen zanlılar H. K., ve İ. O., dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Hakkındaki polis soruşturması tamamlanan ve benzer suçlardan daha önce 4 kez teminata bağlanmasına karşın suç işlemeye devam eden S. K., yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, haklarındaki soruşturma devam eden diğer iki zanlının tutukluluk süresi ise 2 gün daha uzatıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk ve teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Cemal Ramiz yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

Ramiz, zanlıların “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarruf etme, alma ve verme” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından zanlı S. K.’nin Gönyeli’deki ikametgahında 8 Ocak 2021 tarihinde ve 12.40 - 13.10 saatleri arasında mahkeme emri ile arama yapıldığını belirten Ramiz, zanlının huzurunda yapılan aramada toplam 7 buçuk gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile bir adet üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan hassas terazi bulunarak emare alındığını kaydetti.

Ramiz, operasyon sırasında zanlı S. K.’nin ikametgâhının altında zanlı H. K.’nin yolcu olarak bulunduğu ve zanlı İ. O.’nun kullandığı KR 560 plakalı salon aracın şüpheli vaziyette tespit edilerek alıkonulduğunu dile getirerek, söz konusu araçta yapılan aramada ise zanlıların tasarruflarında yaklaşık 0.5 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile içerisinde tütün ile karışık sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet ucu yanık sarma sigara bulunduğunu ve emare alındığını ifade etti.

banner134

İki zanlının da suçüstü gereği tutuklandığına işaret eden Ramiz, aynı gün zanlı H. K.’nin Küçük Kaymaklı bölgesindeki ikametgahında da 17.50 – 18.20 saatleri arasında mahkeme emriyle arama yapıldığını bildirdi.

Yapılan arama sonucunda ise yaklaşık 3 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin tespit edilerek emare alındığını vurgulayan Ramiz, iki zanlıya yönelik yapılan soruşturma kapsamında söz konusu maddeyi zanlı H. K.’nin 300 TL ve zanlı İ. O.’nun 200 TL para koyarak toplamda 500 TL karşılığında aranmakta olan bir şahıstan aldıklarının belirlendiğini anlattı.

Zanlı H. K.’nin ifadesinde ikametgâhında bulunan sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi 4 Ocak 2021 tarihinde zanlı S. K.’den aldığını beyan ettiğini dile getiren Ramiz, soruşturma kapsamında zanlı S. K.’nin benzer suçlar işlediğinin ve bu suçlardan 4 kere teminata bağlanmasına rağmen aynı suçları işlemeye devam ettiğinin tespit edildiğini vurguladı. Ramiz, zanlı S. K.’nin serbest kalması halinde aynı suçu islemeye devam edeceğini bildirerek, bu nedenle zanlının davaları görüşülünceye dek 3 ayı geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’nde beklemesini talep etti.

Mahkemede söz hakkı alan S. K., uyuşturucu satın aldığını, hassas teraziyi de bu amaçla temin ettiği yönünde beyanda bulunurken, uyuşturucu verdiği iddiasını reddetti.

Ramiz, zanlılar H. K., ve İ. O.’nun aleyhindeki soruşturmanın ise devam ettiğini belirterek, zanlıların uyuşturucuyu aldıkları şahsın hâlâ aranmakta olduğunu ve zanlıların ikamet izinlerinin de araştırılması gerektiğini söyledi.

Yargıç Temay Sağer, zanlı S. K.’nin yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesine, diğer iki zanlının ise 2 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75