banner6

Beraat talebine ret

banner37

Yasadışı kürtaj davasında, sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Tunçbilek’in avukatlarının ‘beraat’ talebine, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nden onay çıkmadı

Beraat talebine ret
banner99

Elmas TOKAY

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen yasadışı kürtaj davasında, sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Tunçbilek’in avukatlarının ‘beraat’ talebi reddedildi. Mahkeme, her iki sanığın itham edildikleri davalarla ilgili huzurda yeterli şahadet bulunduğuna kanaat getirerek, tüm sanıkların müdafaa yaptıktan sonra davayı bir bütün olarak değerlendirmenin uygun olacağına karar verdi.

banner134

Bu kararın ardından, sanıkları temsil eden avukatlar, savunmanın ne şekilde yürütüleceğine karar vermek üzere tehir talep etti. Dava 26 Aralık 2016 Pazartesi günü devam edecek.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde uzun bir süredir devam eden kürtaj davasında, iddia makamının davasını kapatmasının ardından, sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Tunçbilek’in avukatları, müvekkilleri aleyhine, iddia makamının yeterli şahadet sunamadığını iddia etmiş ve iki sanık için müdafaaya çağrılmadan beraatını (submission of no case to answer) talep etmişti. Bunun üzerine her iki sanığın avukatları bu talebin gerekçelerini mahkemeye sunmuştu. Bu gerekçelerin ardından da iddia makamı, bu iki sanıkla ilgili mahkemede yeterli şahadet olduğuna dair hitabını tamamlamıştı.

Talep reddedildi

Savunma makamı ve iddia makamının hitaplarının ardından Fatma Şenol’un başkanlığında ve Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti dün kararını açıkladı. Heyet adına kararı okuyan Fatma Şenol, davanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Bu iki sanıkla ilgili iddia makamının mahkemeye dinlettiği tanıklar ve sunduğu emareler doğrultusunda, her iki sanığın itham edildikleri davalarla ilgili yeterli şahadet bulunduğuna kanaat getirdiklerini kaydeden Şenol, bütün tanıkları müdafaaya çağrılmalarına karar verdiklerini açıkladı.

Sanıklara haklarını izah etti

Bu kararın ardından heyet Başkanı Fatma Şenol tüm sanıklara müdafaa haklarını izah etti. Sanıkların yeminli veya yeminsiz müdafaa yapabileceklerini belirten Şenol, sanıklardan bu konuda izahat istedi.

Sanıkları savunan avukatlar da savunmanın ne şekilde yürütüleceğine karar vermek üzere bir tehir talep etti. Bu talebe onay veren mahkeme davayı devam etmek üzere 26 Aralık 2016 Pazartesi gününe tehir etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104