banner6

Betmezoğlu, çifti evrakta sahtecilikle suçlanıyor

banner37

Lefkoşa’da sakin Meltem Betmezoğlu, oto galerilerine satılmak üzere bırakılan bir aracı sahte imzayla adına aldığı gerekçesiyle tutuklanırken, ayrılma aşamasında olduğu eşi Nazım Betmezoğlu aleyhine de aynı suçlamayla suç duyurusunda bulundu 

Betmezoğlu, çifti evrakta sahtecilikle suçlanıyor
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da sakin Meltem Betmezoğlu, oto galerilerine satılmak üzere bırakılan bir aracı sahte imzayla adına aldığı gerekçesiyle tutuklanırken, ayrılma aşamasında olduğu eşi Nazım Betmezoğlu aleyhine de aynı suçlamayla suç duyurusunda bulundu.

    2018 ve 2020 tarihli karşılıklı şikayetlerle ilgili soruşturma yeni tamamlandı ve iki zanlı da Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, teminatla serbest bırakıldı. Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı , tanık olarak polis memuru Süleyman Açıkada’yı dinletti. 

   Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, zanlı Meltem Betmezoğlu’nun "Resmi Sahte Evrak Düzenleme, Sahte Evrağı Tedavüle Sürmek, Başkasının Kimliğine Bürünme, Sahte Sahte Beyanla Kayıt Temini, Davranışla Mal Temini" suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

   Açıkada, zanlı Nazım Betmezoğlu tarafından işletilmekte bulunan Betmezoğlu Oto Galeriye Nuh Çatal tarafından satılmak üzere bırakılan KP 133 plakalı Volkswagen marka aracı 20.02.2018 tarihinde araç devir formu üzerinde bulunan devreden kısmındaki Nuh Çatal’ın adına imza atıp, konu resmi evrağı sahteleyip, başkasının kimliğine bürünüp motorlu araçlar mukayyitliğine verip tedavüle sürüp KP133 plakalı aracı adına alıp, sahte davranışla mal temin etmekle methaldar olduğunu belirtti.

   Açıkada, “Bu aşamada yapılan şikayet doğrultusunda bir soruşturma başlatılmış adı edilenlerden el yazı ve imza örnekleri alınmış ve Haziran 2023 ayı içerisinde motorlu araçlar mukayyitliğinden temin edilen araç devir formu PGM belge inceleme şubesine gönderilmiştir” dedi.

   Açıkada, Belge İnceleme Şubesi’nden alınan raporda söz konusu araç devir forması üzerinde bulunan devreden ve devralan kısmındaki imzaların Meltem Betmezoğlu’nun elinden çıktığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Eşi hakkında suç duyurunda bulundu

   Süleyman Açıkada, 16.11.2020 tarihinde Lefkoşa Adli Şube’ye gelen Demirhan' da sakin Meltem Betmezoğlu’nun vermiş olduğu  bilgide, 2017 yılından itibaren boşanma aşamasında olduğu eşi Nazım Betmezoğlu’nun kendisine aldığı LK 505, HL 070. KZ 844. LF 351 ve NY 633 plakalı araçları kendisinin devir formu imzalamadığı halde sattığını belirtip, konunun Polis tarafından araştırılmasını istediğini anımsattı.

   Açıkada, başlatılan soruşturma neticesinde adı edilenlerin el yazı ve imza örneklerinin alınıp, Motorlu Araçlar Mukayyitliği’ne de konu plakaların orijinal devir formlarının incelenmek maksadı ile yazı yazıldığını ve  2023 Haziran ayı içerisinde ise bahse konu araçların devir formları ilgili daireden temin edildiğini anlattı.

   Açıkada, şöyle devam etti:

   “Bu bağlamda HL. 070 plakalı aracın 08.06.10 tarihinde, KZ 844 plakalı aracın 23.07.2010 tarihinde, LF 351 plakalı aracın 31.12.2010 tarihinde, LK 505 plakalı aracın 24.03.2011 tarihinde, NY 633 plakalı aracın ise 18.08.2017 tarihinde Meltem Betmezoğlu adından başka şahıslar adına devredildiği öğrenilmiştir. Akabinde PGM Sahtecilik ve grafoloji şubesinin araç devir formları üzerinde ve mukayese alınan el yazı ve imza örnekleri arasında yaptığı inceleme sonucunda LF 351. LK505, KZ 844 plakalı araçları devreden bölümünde bulunan Meltem Betmezoglu adına nulan imzaların Nazım Betmezoğlu’nun elinden çıktığı, NY 633 ve HL 070 plakalı araçların devreden bölümündeki imzaların ile mukayese imzalar arasında yeterli kaligrafik özellik olmadığı tespit edilmiştir.”

   Sülayman Açıkada, zanlıların aleyhinde yürütülen tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, KKTC vatandaşı olan iki zanlının da davalarında hazır bulunabilmesi için teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Tutku Candaş, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber ikişer kefilin 200 biner TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispati vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104