Bıçağı 4 kez sapladı, 6 yıla mahkum oldu

banner37

Ayrıldığı eşiyle mesajlaştığı gerekçesiyle, ocak ayında LTB önünde çıkan kavgada Erkan Bayandursun’u bıçakla yaralayan Bünyamin Dolgun’un cezası belli oldu

Bıçağı 4 kez sapladı, 6 yıla mahkum oldu
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

KKTC’ye olaydan 45 gün önce giriş yapıp, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin önünde 4 Ocak’ta meydana gelen ve iki grubun karıştığı kavgada 32 yaşındaki Erkan Bayandursun'u ayrıldığı eşiyle mesajlaştığı gerekçesiyle 4 yerinden bıçaklayan Bünyamin Dolgun,  6 yıl hapis cezası aldı.

   Dolgun, olayda Erkan Bayandursun'u bıçakla karın boşluğundan, sağ kalçası, sırt kısmı ve sağ omzundan yaralamıştı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukatı Kaya Muhtaroğlu hazır bulundu.

Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sanığın işlediği özellikle “Ağır Yaralama” suçunun müebbet hapis cezası öngören, ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna işaret etti.

   Başkan Fadıl Aksun, Anayasa’da herkesin barış, güven ve huzur ortamında yaşamaya ve vücut bütünlüğü hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Anayasa’da yer alan hukuk üstünlüğü maddesine işaret eden Aksun, bir hukuk devletinde hiç kimsenin bir başkasını cezalandırmaya kalkışmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Aksun, “Adam öldürme, ağır yaralama, ciddi darp” suçlarının 2018 yılı mahkemeler faaliyet raporuna göre en yaygın 4’üncü suçu oluşturduğuna değindi.

Sanığın işlediği suçların KKTC’de yaygın olduğuna vurgu yapan Aksun, bıçaklama olayının başkent belediyesinin önünde ve başkentin en işlek caddesinde işlenip, kamu huzurunu kaçırmasını sanığın aleyhine değerlendirdiklerine dikkat çekti.

Başkan Fadıl Aksun, kamu huzurunu kaçıran vahim ve yaygın suçlarda kamu yararı dikkate alınarak, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olanlara karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi.

Aksun, bazı kararlara atıfta bulunarak, sanığın olayda bıçak kullanmasını da aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değinen Aksun, oybirliği ile sanığa 6 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75