Bilişim Yasası davası için, Savcılık’tan savunma bekleniyor

banner37

Anayasa Mahkemesi, Basın-Sen ve TDP’nin Bilişim Yasası’yla ilgili yaptığı ‘ara emri’ ve ‘iptali’ başvurusunu, karşı tarafa da söz hakkı verilmesi amacıyla dün görüşmeyi reddetti, 29 Temmuz’a yeni gün belirledi

Bilişim Yasası davası için,  Savcılık’tan savunma bekleniyor
banner90
banner99

“YENİDEN TEBLİGAT YAPILACAK”… Basın-Sen’in avukatı Tacan Reynar, basına yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin adil yargılama prensiplerini göze alarak, karşı tarafa söz hakkı vermeden, savunmasını almadan karar üretme noktasında hassasiyeti olduğunu ve başvuruyu reddettiğini söyledi. Dava tebliğinin tekrardan gönderileceğini ve yapılacak tebliğin ardından ilgili savcının savunmasını yapacağını belirten Reynar, şu an için teknik olarak ara emri istidasının ertelendiğini kaydetti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) Bilişim Suçları Yasası’yla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne “Ara emri” ve “İptali” talebiyle yaptığı başvuru, karşı tarafa da söz hakkı verilip, savunmasının dinlenmesi amacıyla dün görüşülemedi ve 29 Temmuz’a ertelendi.

   Anayasa Mahkemesi, Basın-Sen ve TDP’nin Bilişim Suçları Yasası ile ilgili başvurularıyla ilgili dün saat 10.30’da toplandı ve karşı tarafa da söz hakkı vermeden ve savunmasını dinlemeden karar üretmenin adil olmayacağını belirterek, başvuruyu görüşmeyi reddetti. Anayasa Mahkemesi, karşı tarafa da söz hakkı verilebilmesi için başvurular için 29 Temmuz tarihine gün verdi.

   TDP ve Basın-Sen’e bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi.
   Basın-Sen’in davadaki avukatı Tacan Reynar, davanın ertelenmesinin ardından basına açıklama yaptı.    

   Reynar, mahkemenin, adil yargılama prensiplerini göze alarak karşı tarafa söz hakkı vermeden, savunmasını almadan karar üretme noktasında hassasiyeti olduğunu ve başvuruyu reddettiğini söyledi.
   Dava tebliğinin tekrardan gönderileceğini ve yapılacak tebliğin ardından ilgili savcının savunmasını yapacağını belirten Reynar, şu an için teknik olarak ara emri istidasının ertelendiğini kaydetti.

banner134
   Konunun ısrarlı takipçisi olacaklarını söyleyen Reynar, amacın ara emri istidasının bir an önce görüşülmesi olduğunu belirtti.
   TDP’nin avukatı Öncel Polili de TDP’nin açtığı davanın da Basın-Sen’in davası gibi 29 Temmuz’a ertelendiğini kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75