Bir de bıçak meselesi ortaya çıktı

banner37

Gemikonağı’nda kavga anında bir binanın 7.30 metre yükseklikteki balkonundan düşen Saltuk Buğra Arıcı olayıyla ilgili tutuklanan zanlıların tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı

banner87
Bir de bıçak meselesi ortaya çıktı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Gemikonağı’nda aynı apartmanda kalan öğrencilerle tartıştıktan sonra 7.30 metre yükseklikteki balkondan aşağı düşerek ağır yaralanan ve hayati tehlikesi devam eden Saltuk Buğra Arıcı meselesiyle ilgili tutuklanan zanlıların tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

“Adam Öldürmeye Teşebbüs” ve “Ağır Yaralama” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Selami Ayabomi Timat Ayo, Kabwe Katango, Tolulope Opeyemi Ajayi ve Mukamba Kalaluka dün yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Polis, Arıcı’nın balkondan kasten atılıp, atılmadığını halen araştırırken; zanlıların üç günlük tutukluluk süresinde yapılan soruşturmada yeni bir iddia ortaya atıldı.

Polisin olay yerinde yaptığı soruşturmada zanlı Selami Ayabomi Timat’in söz konusu olayın yaşandığı gün bıçak kullandığı iddia edildi. Polis olay mahallinde yaptığı geniş çaplı soruşturmada zanlıların evinde üzerinde kan olduğu tahmin edilen iki tane ekmek bıçağı ele geçirdi. Ancak söz konusu bıçağa kan ve parmak izi incelemesi henüz yapılamadı.

“Arıcı’nın hayati tehlikesi sürüyor”

Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Damla Güçlü, Lefke Polis Karakolu’nda görevli Müfettiş Muavini Fikri Binatlılı’yı tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Binatlılı, 20 Ekim’de, saat 04.30’da, Gemikonağı’nda Salahi Mehmet Sokak üzerinde, Aycan Apartmanları E Blok önünde, 23 yaşındaki Saltuk Buğra Arıcı ile aynı apartmanda ikamet eden Selami Ayabomi Timat Ayo, Tolulope Opeyemi Ajayi’nin, Arıcı’nın bina önünde uygunsuz hareketleri olduğu gerekçesiyle aralarında sözlü tartışma çıktığını anımsattı.

Binatlılı, alkol tesiri altında olan Saltuk Buğra Arıcı’nın kavga etmek amacıyla 15 numaralı daireye çıktığını, kapıyı zorla açıp, evin içindeki bazı eşyaları kırdığını mahkemeye aktardı.

Binatlılı, tartışma esnasında Arıcı’nın 7.30 metre yüksekliğindeki balkondan düşerek, ağır yaralandığını ve kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Yakın Doğu Hastanesi’ne sevk edilerek yoğun bakım servisinde müşahede altına alındığını ve hayati tehlikesinin halen sürdüğünü söyledi.

“Bıçaklar incelenecek”

Müfettiş Muavini Fikri Binatlılı, zanlıların üç günlük tutukluluk süresi içerisinde olayla ilgili 20’den fazla kişiden ifade temin edildiğini, bölgedeki bazı güvenlik kamerası kayıtlarının incelendiğini, olay yerinde fotoğraf çekimi ve inceleme yapıldığını, ancak “Arıcı’nın balkondan atıldığı mı? Yoksa düştüğü mü?” hususunun halen araştırıldığını bildirdi.

Zanlı Selami Ayabomi Timat’ın, söz konusu olayın yaşandığı gün bıçak kullandığının iddia edildiğini söyleyen Binatlılı, akabinde evde yapılan aramada üzerinde kan olduğu tahmin edilen iki tane ekmek bıçağının zapt edildiğini, ancak kan ve parmak izi incelemesinin henüz yapılamadığını kaydetti.

“Zanlı sayısının artma ihtimali var”

Müfettiş Muavini Fikri Binatlılı, olay yerinden henüz temin edilemeyen başka kamera görüntülerinin de olduğunu, ayrıca müştekinin hayati tehlikesinin halen devam etmesi nedeniyle ifadesinin alınamadığını belirtti Binatlılı, meseleyle ilgili en az 20 kişiden daha ifade alınması gerektiğini, ayrıca alınan ifadelerin teyit tekzibinin de yapılmasının önemini mahkemeye aktardı.

Binatlılı, alınacak olan yeni ifadelerle zanlı sayısının artma ihtimalinin de bulunduğuna dikkat çekerek, müştekinin balkondan düşmesine sebep olabilecek başka zanlıların da olabileceğini ifade etti.

Ayrıca daha önce meseleyle ilgili tutuklanan Maria Matyola’nın, zanlı Kabwe Katango’nun kız arkadaşı olduğunu belirten Binatlılı, aldıkları ifadeler doğrultusunda Matyola’nın olay anında erkek arkadaşı zanlı Katango tarafından yatak odasına kapatıldığının tespit edildiğini, bu nedenle de serbest bırakıldığını kaydetti.

İddia makamı adına konuşan Savcı Damla Güçlü de tanık polisin verdiği şahadete göre meselenin çok ciddi olduğunu, zanlıların serbest kalması halinde soruşturmaya etki etme olasılıkları bulunduğunu belirterek, zanlıların 8 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlılar serbest kalmak istiyor

İddia makamının 8 günlük tutukluluk talebi üzerine mahkemeden söz hakkı alan zanlı Selami Ayabomi Timat, “Mahkemenin benden istediği 8 günlük tutukluluk süresine itirazım var. Ben polisle ilişkimi sürdürmek istiyorum. Benim pasaportumu alıp serbest bıraksanız olmaz mı? Ben her gün polise gelmeye razıyım. Yeter ki serbest kalayım” dedi.

Zanlı, Kabwe Katango, “Benim 8 günlük tutukluluk süresine itirazım var. Biz mümkünse her gün polise gelelim ve serbest kalalım. Olayın geçtiği bölgeden de uzak durarak polise yardımcı olalım. Yeter ki bizi serbest bırakın” dedi.

Zanlı Tolulope Opeyemi Ajayi ise, “Biz şu anda herhangi bir suçtan itham olmadığımız halde üç gün içerde kaldık. Eğer beni 8 gün daha içeri koyarsınız bu durum benim okulumu olumsuz etkileyebilir. Okulda çok işim ve dersim var. Tutuklu kalmamdan dolayı sıhhatim de olumsuz etkilendi. Burnumda bir sorun oluştu. Tutuklu olduğum için doktora gidip ilaç alamadım. Mahkemenin beni serbest bırakıp bana insanlık göstermesini talep ediyorum. Mahkemeye bölgeden uzak duracağımızı da taahhüt ediyorum. Ayrıca polise ispat-ı vücutta bulunmayı da kabul ediyorum. Yeter ki serbest kalayım” dedi.

Zanlı Mukamba Kalaluka da, “Beni bu davayla ilgili çağırdıklarında ifade vermek için çağırdıklarını söylediler. Ben olay olduğu zaman orada bile değildim. Ben bu olay olduğu sırada binanın üçüncü katındaydım. Ben buraya yardım etmek için geldim ve üç gün de içerde yatarak zanlı durumuna düşürüldüm. Sağlık sorunları yaşadığım için polis beni doktora götürdü. Doktor da bana iyi olmadığımı söyledi. Öksürüğüm var, 8 gün daha içerde kalamam. Niye kalmam gerektiğini de bilmiyorum” dedi.

Müştekinin ölmesi durumunda soruşturma boyut değiştirecek

Yargıç Murat Soytaç, müştekinin ölmesi durumunda soruşturmanın boyut değiştirebileceğine dikkat çekerek, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için dört zanlının da yedi gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmalarına ve doktor kontrolünden geçirilmelerine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75