Bir yıl hapis yattıktan sonra suçsuz bulundu

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde akrabasının evindeki eşyaları çalıp, başkalarına sattığı gerekçesiyle yargılanıp, üç yıl hapis cezasına çarptırılan polis memuru Salahi Çeribaşı, istinaf ettiği davayı kazandı ve beraat etti

banner87
Bir yıl hapis yattıktan sonra suçsuz bulundu
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Girne’de üç yıl önce kayınbiraderi Erinç Kalfaoğlu’na ait eve girerek evdeki elektronik eşyalar dahil, tüm evin eşyalarını çalarak, başkasına sattığı gerekçesiyle Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp, 28 Aralık 2017 tarihinde üç yıl hapis cezasına çarptırılan polis memuru Salahi Çeribaşı, istinaf ettiği davayı kazandı ve beraat etti.

Çeribaşı, Merkezi Cezaevi’nden tutuklu olarak geldiği mahkemeden, suçsuz ve özgür bir kişi olarak ayrıldı. Beraat ettiği anda gözyaşlarını tutamayan Çeribaşı, mahkemeden sevinç içinde ayrıldı.

Yargıtay olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyeti, istinaf kararını okumak üzere dün oturum gerçekleştirdi.

Davada Başsavcılık adına savcı Ayşe Kaymak Şadi ve sanığın avukatı Hasan Nidai Mesutoğlu hazır bulundu.

Salahi Çeribaşı,“Mahkumiyetin hatalı olduğu”, savcılık ise “ Mahkumiyetin onaylanması” için istinafa başvurmuştu.

Yargıtay, alt mahkemenin, sanığın aleyhine getirilen “Ev açma”, “Mülke tecavüz” ve “Sirkat” suçlarından beraat ettirip, aynı davalar altında tafsilatı değiştirerek, sanığı mahkum etmesinin hatalı olduğuna karar verdi.

Kararı hatalı bulan İstinaf mahkemesi, azınlık kararına göre sanığın aynı heyet tarafından yeniden yargılanmasını istedi.

Yargıtay’ın çoğunluk kararına göre ise, Salahi Çeribaşı’nın beraat etmesine karar verildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75