‘Bırakın gideyim’ dedim; dinlemediler, koyun gibi çekiştirdiler

banner37

Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan işadamı Bulut Akacan ve korumalarının davası sürüyor. İddia makamı dün darp edilen Erhan Başay’ı tanık kürsüsüne çıkardı:

‘Bırakın gideyim’ dedim; dinlemediler, koyun gibi çekiştirdiler
banner90
banner99

BAŞAY VE ASIMOĞLU’NUN DOKTOR RAPORU EMARE OLDU… Sanık Bulut Akacan, Orçun Özorçun ve Vasıf Kurbanov’un Girne’de faaliyet gösteren ‘Foodforfit’ isimli restoranda Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’na yönelik ‘yasa dışı saldırıda’ bulunma suçlarından itham edildiği davada, dün iddia makamı kürsüye biri olay günü darp edilen Erhan Başay olmak üzere, 4 tanık çıkardı; Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’na ait doktor raporlarını da mahkemeye emare olarak sundu. Duruşma bugün de devam edecek.

BAŞAY: AKACAN, BANA KÜFÜR ETTİ… Tanık kürsüsüne çıkan Erhan Başay, “Bulut Bey geldiğinde dışarıda oturduğumuz masaya yöneldi ve sandalyeyi çekip vurdu, masaya oturdu” diyerek Akacan’ın alacak-verecek meselesi yüzünden kendisine küfür ettiğini söyledi. Başay, bunun üzerine ayağa kalkarak “Bana böyle konuşamazsın” dediğini ifade ederek Akacan’ın kendisini yere yatırmaya çalıştığı sırada Orçun Özorçun’un onu duvara yasladığını, Vasıf Kurbanov’un da kendisini tuttuğunu belirtti. Başay, “Onlar 3 kişi olduğu için ‘Bırakın gideyim’ dedim. Ama beni dinlemediler, koyun gibi çekiştirdiler” dedi.

“ŞİKAYETİMİ BELKİ DE ORÇUN İÇİN ÇEKTİM”… İddia makamı, Erhan Başay’a “Şikayetini niye çektin?” sorusunu yöneltti. Başay da “Ailem artık huzursuz oldu. Eşim ve kızım da şikayetimi geri çekmemi söyledi. Ben de onları dinleyip şikayetimi geri çektim. Onların hepsini de affettim. Şikayetimi belki de Orçun için çektim. Çünkü o evladım gibiydi” dedi. Sanık Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza’nın önce Erhan Başay’ın müvekkiline saldırdığını iddia etmesi üzerine Başay, “Hayır ben saldırmadım. Aksine hırpalandım, darp edildim. Ben sadece kendimi savunma içgüdüsüyle elimi kolumu salladım ama kimseye temas etmedim” yanıtını verdi.

Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan işadamı Bulut Akacan ve korumalarının davasında, yargı süreci devam ediyor.


Sanıklara, ‘vahim zarar’, ‘yaralama’ ve ‘darp’ suçlarından toplam 6 dava getirilirken, duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.


Dünkü celsede iddia makamı kürsüye biri olay günü darp edilen Erhan Başay olmak üzere, 4 tanık çıkardı, Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’na ait doktor raporlarını da mahkemeye emare olarak sundu.


Tanık kürsüsüne çıkan Erhan Başay, 7 Ocak günü yaşananları mahkemeye aktardı.


Başay, “Bulut Bey geldiğinde dışarıda oturduğumuz masaya yöneldi ve sandalyeyi çekip vurdu, masaya oturdu” dedi. Akacan’ın alacak-verecek meselesi yüzünden kendisine küfür ettiğini belirten Başay, bunun üzerine ayağa kalkarak “Bana böyle konuşamazsın” dediğini söyledi. Başay, Kıbrıs’ta insanlığın öldüğünü belirterek, hiç kimsenin olaya müdahale etmediğini kaydetti.


Olay sırasında karşı tarafın 3 kişi olduğundan, başa çıkamayacağını bildiğini belirten Başay, bu yüzden karşılık vermediğini ifade etti.


Başay, Akacan’ın kendisini yere yatırmaya çalıştığı sırada Orçun Özorçun’un onu duvara yasladığını, Vasıf Kurbanov’un da daha sonra kendisini tuttuğunu belirterek, “Onlar 3 kişi olduğu için ‘Bırakın gideyim’ dedim. Ama beni dinlemediler, koyun gibi çekiştirdiler” dedi.


Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, sanık Bulut Akacan’ın avukatları Kıvanç Rıza ile Mustafa Asena, sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki ve sanık Vasıf Kurbanov’un avukatı İlker Sertbay hazır bulundu.


Duruşma bugün de devam edecek.

Kayruhan: Kavgaya şahit olmadım, kargaşa seslerini duydum


Tanık Şerife Kayruhan, FoodforFit isimli restoranda kasiyer olarak çalıştığını belirterek, 7 Ocak’ta yaşanan kavgayla ilgili bildiklerini mahkemeye anlattı. 


7 Ocak günü, Erhan Başay’ın yemek yemek için restorana geldiğini, ardından da Zeki Asımoğlu’nun geldiğini ifade eden Kayruhan, kavga olayına şahit olmadığını ancak kargaşa seslerini duyduğunu belirtti.


Kargaşanın ardından Zeki Asımoğlu’nu yerde yatarken gördüğünü ifade eden Kayruhan, hemen içerden bez alıp Asımoğlu’nun başına koyduğunu söyledi.

Türktan: Asımoğlu’nun şuuru açıktı ancak hiçbirşey hatırlamıyordu


İddia makamı daha sonra tanık kürsüsüne Dr. Fehim Ali Türktan’ı çağırdı.


Türktan, 7 Ocak’ta Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’nde acilde doktor olarak çalıştığını ancak şu anda askerde vatani görevini yaptığını belirtti. Türktan, Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu acilde kendisinin muayene ettiğini belirterek, hazırladığı raporu mahkemeye sundu.


Türktan, Zeki Asımoğlu’nun hastaneye geldiğinde şuurunun açık olduğunu ancak hiçbir şey hatırlamadığını belirterek Asımoğlu’nun başının arkasındaki saç derisinde 7-8 cm aralığında kesiklerin olduğunu, alt damağının içinde ve dışında kesiklerin olduğunu söyledi.


Ayrıca muayenede, Zeki Asımoğlu’nun alt çenesinde kayma olduğunu ve sağ kulağının altında da şişliğin bulunduğunu belirten Türktan, Asımoğlu’na dikiş atıp, pansuman yaptığını dile getirdi.


Erhan Başay’ın ise genel sağlık muayenesinin iyi olduğunu belirten Türktan, sadece sağ dizinde yüzeysel sıyrıkların olduğunu ifade etti.


İddia makamı Dr. Türktan’ın hazırladığı doktor raporunu mahkemeye 5’inci ve 6’ncı emare olarak sundu.

banner134

Başay: Bana ‘bel altı vuruyorsun’ dedi, küfür etti


Üçüncü tanık olarak kürsüye çıkan Erhan Başay, Temmuz 2017 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında Bulut Akacan’ın işletmesinde çalıştığını belirtti.


7 Ocak günü, evindeki şömineyi yakmak için talaşlarının bitmesi üzerine Zeki Asımoğlu’nu aradığını ve onunla FoodforFit’te buluştuğunu anlatan Başay, mekana ilk olarak Orçun Ozorçun’un geldiğini belirtti. Başay,
Orçun’u evladı gibi gördüğünü ve onunla baba-oğul ilişkilerinin olduğunu söyledi.


Başay, mekana daha sonra Vasıf Kurbanov ile Bulut Akacan’ın geldiğini, olayların bu şekilde başladığını ifade ederek “Bulut Bey geldiğinde dışarıda oturduğumuz masaya yöneldi ve sandalyeyi çekip vurdu, masaya oturdu” dedi. Başay şöyle dedi:


“Akacan, ‘Benimle derdin ne?’ diye sordu. Ben de alacağım var dedim. Bana ‘bel altı vuruyorsun’ dedi, küfür etti. Ben de benimle böyle konuşamazsın diyerek işaret parmağımla hareket çektim. Tam o esnada Bulut, elimi tuttu. Orçun arkadan beni kavradı. Darp edildim. Bu esnada mekanın sahibi gelip bizi uyardı ve dışarı çıkmamızı istedi.”


Başay, Kıbrıs’ta insanlığın öldüğünü belirterek, hiç kimsenin olaya müdahale etmediğini kaydetti.


Olay sırasında birkaç darbe aldığı için sendelemeye başladığını anlatan Başay, muzdarip olduğu bel fıtığından dolayı sendelemesinin arttığını belirtti.


Başay, Orçun Özorçun’un kendisini tuttuğu sırada tekme yediğini söyleyen Başay, o esnada Zeki Asımoğlu’nun da bir anda yere düştüğünü gördüğünü ifade etti.


Başay, daha sonra Zeki Asımoğlu’nu kanlar içinde gördüğünü belirterek, “Zeki’ye ‘benimle kal’ dedim. Ağzı yüzü kan içindeydi. O sırada yan tarafta bulunan eczaneden bir doktor çıktı ve bana Zeki’nin ayaklarını kaldırmamı söyledi. Zeki dilini yutmuş, o doktor da ona müdahale etti” dedi.


Başay, Bulut Akacan’la önceden husumetlerinin olduğunu, hatta daha önce kendisine küfür ettiği için polise şikayette bile bulunduğunu söyledi.

“Koyun gibi çekiştirdiler”


Olay sırasında karşı tarafın 3 kişi olduğundan, başa çıkamayacağını bildiğini belirten Başay, bu yüzden karşılık vermediğini ifade etti.


Başay, Akacan’ın kendisini yere yatırmaya çalıştığı sırada Özorçun’un onu duvara yasladığını, Kurbanov’un da daha sonra kendisini tuttuğunu belirterek, “Onlar 3 kişi olduğu için ‘Bırakın gideyim’ dedim. Ama beni dinlemediler, koyun gibi çekiştirdiler” dedi.


İddia makamının “Şikayetini niye çektin?” sorusuna karşılık Erhan Başay, “Ailem artık huzursuz oldu. Eşim ve kızım da şikayetimi geri çekmemi söyledi. Ben de onları dinleyip şikayetimi geri çektim. Onların hepsini de affettim. Şikayetimi belki de Orçun için çektim. Çünkü o evladım gibiydi” dedi.

Avukat “önce sen saldırdın” dedi; Başay

“Aksine hırpalandım” yanıtını verdi


Sanık Bulut Akacan’ın avukatı Kıvanç Rıza, önce Erhan Başay’ın müvekkiline saldırdığını iddia etmesi üzerine Başay, “Hayır ben saldırmadım. Aksine hırpalandım, darp edildim. Ben sadece kendimi savunma içgüdüsüyle elimi kolumu salladım ama kimseye temas etmedim” dedi.


Erhan Başay’ın polise verdiği ifadeyle mahkeme salonunda söylediklerinin birbiriyle örtüşmediğini öne süren Rıza, kamera görüntülerinde bunların hiçbirinin gözükmediğini belirtti.


Sanık Orçun Özorçun’un avukatı Doğa Zeki’nin müvekkili hakkındaki sorularını yanıtlayan Başay, “Orçun bana vurmadı ama beni tuttu” dedi.

Çetin: Asımoğlu’nu kanlar içinde gördüm


İddia makamı daha sonra Semra Çetin’i tanık kürsüsüne çağırdı.


Çetin, ‘FoodforFit’ isimli restoranın yan tarafında bulunan diş kliniğinde çalıştığını belirterek, sanıklardan Özorçun ile Akacan’ı önceden tanıdığını belirtti.


7 Ocak günü, yan taraftan bazı garip sesler duyduğunu, bunun üzerine hemen dışarı çıktığını ifade eden Çetin, dışarıda kavga edildiğini gördüğünü söyledi.


Çetin, kavga sırasında Zeki Asımoğlu’nun yere düştüğünü, ağzından ve burnundan kanların aktığını gördüğünü belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75