banner6

Biri bıçakladı, diğeri kafasına odunla vurdu

banner37

Libya uyruklu üniversite öğrencisini öldürmekle suçlanan 5 zanlıdan üçü serbest kaldı; ikisinin tutukluluk süresi ise 7 gün daha uzatıldı

Biri bıçakladı, diğeri kafasına odunla vurdu
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Alsancak’ta 22 yaşındaki Libya uyruklu üniversite öğrencisi M. J. S. A.’un öldürülmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

Cinayet soruşturmasıyla ilgili tutuklanan 5 zanlıdan ikisinin tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı, üç zanlı ise teminata bağlanarak serbest kaldı.

Polis, cinayet zanlısı M. A.’in maktul Mohamed Attroug’u bıçakladığı esnada, O. Q. isimli zanlının ise maktulün kafasına odunla vurduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Polis olayla ilgili halen aranan bir şahıs olduğunu, incelenmesi gereken kamera görüntüleri bulunduğunu, telefon dökümlerinin inceleneceğini ve alınması gereken yeni tanık ifadeleri olduğunu belirtti.

“Adam öldürme”, “Kanunsuz topluluk” ve “Kanunsuz bıçak tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan M. H. M. A. A., T. K. T., O. M. A. A. Q., A. M. A. A. ve N. H. İ., tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Hüseyin Zaifer’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Zaifer, zanlıların Alsancak’ta 29 Aralık’ta meydana gelen “Adam Öldürme” meselesiyle ilgili tutuklu olduklarını belirtti.
Zaifer: Kafasına odunla vurdu

Müfettiş Muavini Hüseyin Zaifer, 29 Aralık’ta saat 01.45’te Alsancak’ta Piyale Paşa Sokak 4 numaralı evin zemin katındaki balkonda, zanlı Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh’in, ikametgâhta kalan Mohamed Jumma Salem Attroug’u tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu bıçağı 6 yerine sapladığını ifade etti.

Maktulün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini belirten Zaifer, O. M. A. A. Q. isimli zanlının ise bıçaklama olayı esnasında maktulün kafasına odunla vurduğunun ortaya çıktığını açıkladı.

Cinayet zanlısı M. H. M. A. A.’i Ercan Havaalanı’na götüren kişinin yine O. M. A. A. Q. ve halen aranan şahıs olduğunun tespit edildiğini de kaydeden Zaifer, zanlıların cezai ehliyet kontrolü için Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne götürülmeleri gerektiğini de belirtti.

“İfadelerde çelişki var”

Gönüllü ifade veren zanlıların vermiş oldukları ifadeler arasında çok fazla çelişki ve fark olduğuna değinen Zaifer, zanlıların yaklaşık 20 gündür tutuklu olduğunu da belirtti.

Alınan 8 günlük ek tutukluluk süresinde 7 kişiden daha ifade alındığını kaydeden Hüseyin Zaifer, halen aranan bir şahıs olduğuna, incelenmesi gereken kamera görüntüleri bulunduğuna, telefon dökümlerinin inceleneceğine ve alınması gereken yeni tanık ifadeleri olduğuna dikkat çekerek, M. . M. A. A ve O. M. A. A. Q. isimli zanlıların tahkikat maksatlı 7 gün daha tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, alınacak ifadeler, aranan kişi ve emareler olduğuna değinerek, zanlıların 7 gün süreyle daha tutuklu kalmasına emri verdi.

3 zanlının suçsuz olduğu anlaşıldı

Cinayet olayıyla bağlantıları olmadığı ortaya çıkan T. K. T., A. M. A. A. ve N. H. İbrahim isimli zanlılar ise, 29 Aralık’ta saat 01.45’te Alsancak’ta Piyale Paşa Sokak 4 numaralı evin bahçesinde kavga çıkarmak amacıyla toplandıkları için “Kanunsuz Topluluk Oluşturmak” suçlamasıyla teminat duruşmasına çıkarıldı.

Müfettiş Muavini Hüseyin Zaifer, cinayet olayıyla bağlantısı olmayan zanlıların bu meselede tanık konumunda olduklarını da ifade etti. Zaifer, zanlılar aleyhine yürütülen tahkikatın tamamlandığını dile getirerek, yargılanma safhasında hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Mesutoğlu, zanlıların yurt dışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, en yakın polis karakoluna haftada 2 kez ispat-ı vücut yapmalarına, 20’şer bin TL şahsi kefalet senedi imzalamaları ve 5’er bin TL’lik nakdi teminat yatırmaları karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2019, 16:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104