banner6

Biri cezaevine, diğeri serbest

banner37

Gazimağusa’da uyuşturucudan yakalanan Rami Khalzaal ve Sami Sameh Yousef aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı

Biri cezaevine, diğeri serbest
banner99

Sedef BOŞNAK

banner134

Gazimağusa’da, uyuşturucudan yakalanan Rami Khalzaal ve Sami Sameh Yousef aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Yargıç huzuruna çıkarılan ve önceden benzer suçtan teminatlı bulunan Rami Khalzaal, 2 ayı geçmeyen bir süre cezaevine gönderilirken, ilk kez uyuşturucudan yakalanan üniversite öğrencisi Sami Sameh Yousef ise 3 bin TL nakdi teminata bağlandı.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Hüseyin Özdesoy’u, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Hüseyin Özdesoy, 17 Temmuz 2017’de, aldığı ihbar doğrultusunda, zanlı Rami Khalzaal’ı, Dörtyol Polis Karakolu önünde tespit edip tutukladıklarını, üzerinde ve kullandığı araçta arama yaptıklarını anımsattı.

Zanlının iç çamaşırı içerisinde hassas terazi bulduğunu kaydeden Hüseyin Özdesoy, araçtaki bel çantasında, naylon içerisindeki foil kağıdına sarılı 1.5 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi bulup zapt ettiğini hatırlattı.

Hüseyin Özdesoy, Khazaal’ın tespit edildiği noktanın, 100 metre ilerisinde, çift şerit yoldaki refüjde, naylon poşet içerisinde, 27 gram ağırlığındaki uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi de bularak zapt ettiğini kaydettikten sonra, zanlı Khazaal’ın, Sami Sameh Yousef ile birlikte kaldığı dairede de arama yaptığını anlattı.

Özdesoy, konu dairede masa üzerinde satışa hazır 9 ayrı beyaz kağıtta sarılı 5.5 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu bulduğunu söyleyerek, gönderdiği emareler üzerindeki parmak izi sonuçlarının henüz çıkmadığını anlattı ve zanlıların tahkikata etki edebilecek kısımlarının tamamlandığından söz etti.

Üniversitede öğrenim gören zanlı Sami Sameh Yousef’in kendi el yazısıyla gönüllü ifade de verdiğinden söz eden tanık polis, zanlıların, aleyhlerindeki suçlamaları kabul etmediğini anlattı.

Özdesoy, mahkemeden, benzer suçtan askıda davası olup, ülkede hiçbir yasal bağı olmayan Rami Khalzaal’i sistematik şekilde suç işlediğine dikkate alarak, davaları sonuçlanıncaya değin cezaevine göndermesini, ilk kez konu suçu işleyen Sami Sameh Yousef’i de uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, ülkede yasal statüsü olmayan

Rami Khalzaal’ı, 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderirken, Sami Sameh Yousef’i de 2 bin TL nakdi teminata bağladı.

Yargıç ayrıca, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği Yousef’i, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin lehlerine 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Teminat şartlarını yerine getiren zanlı, serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88